Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Световен ден на фотографията е

Снимките вече не са на хартия, но продължават да пазят моменти

На 19 август се отбелязва годишнина от официалното представяне /1839/ на фотографския процес, изобретен от Луи Дагер. Той е обявен и патентован във Френската академия на науките на 7 януари 1839 г, но на 19 август през същата година, френското правителство изкупува патента и го предоставя на широката публика като "Подарък към света".  Едно от най-важните открития на научно-техническата революция, завладяла света през XVIII - XIX в. е конструирането на фотографския апарат. С развитието на технологиите и навлизането на смартфоните, всеки от нас е станал един вид любител фотограф. Всички снимаме и споделяме в социалните мрежи спомени, природа и какво ли още не. Евгени Евгениев от Видин е млад и перспективен фотограф. С първия си фотоапарат се сдобива на 14 годишна възраст, разказва той: 

"Интересът ми се породи, когато бях на 14 години, още 2014 година. Когато ходех на почивка или дори тук, във Видин, когато идваха туристи и просто виждах ,че носят едни апарати с малко по-големи обективи и просто ми беше супер интересно, как ли снимат тези тела, какви снимки излизат, какво се получава. Така постепенно това се зароди в мен.  Спонтанно се случи. Лятото преди една почивка реших най-накрая да се сдобия с апарат. Любителско тяло беше, нищо не разбирах, така че набързо проверих в интернет и още на следващия ден вече го имах в ръце това тяло. като го хванах, разопаковах всичко и веднага започнах да щракам. Отидох в градината и както всеки начинаещ аматьор започнах с цветенца, пейзажи, Дунава, каквото видя. Предпочитам да правя снимки предимно на хора, тъй като самият контакт с човека срещу теб, емоцията. Ако ти носи радост, това което вършиш, не бих го приел като трудна работа, ами до някъде като възможност да се усъвършенстваш. Емоциите, които създава в човека, чувствата, които събужда, спомените, които връща, една снимка трябва да ти въздейства по какъвто и да е било начин. Може да те разплаче, но може и да те разплаче от смях."

Попитахме Видинчани обичат ли да правят снимки или да ги снимат тях самите и какви снимки предпочитат да правят:


"Ами на напоследък не обичам да се снимам, но да, обичам да снимам децата си, нещо хубаво, интересно, по различно... Да, понякога пейзажи, стари сгради, всичко, което е интересно... Тя обича много и аз обичам. Тя просто улавя моментите, има усет за подходящия момент... Обичам да снимам всичко за сега, но иначе искам да снимам хора, сватби, събития... Снимката си е разказ. Една снимка може да бъде хиляда думи, да разказва много повече от това, което изглежда на пръв поглед... Да, също и да си правя селфи... Обичам да снимам. Не бих казал, че съм професионален фотограф, но още от детските ми години имаше "ТНТМ", това е едно движение, организация за техническо научно творчество на младежта. Още в онези години съм посещавал уроци по фотография. В последствие имах във вкъщи лаборатория. Черно-бяла фотография съм работил, впоследствие цветна. И до ден днешен използвам фотоапарат, разбира се вече цифров, не на лента. Правя го за спомените."

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Диригентът Димитър Косев: Мюзикълът "Зоро" край Белоградчишките скали ще е специално изживяване

Звездни солисти и вълнуващи заглавия от репертоара на Русенската опера са включени в програмата на фестивала "Опера на върховете" в Белоградчик. Тази година е 10-тото издание на музикалното събитие. Първият спектакъл е "Зоро" - мюзикъл с участието на актьора Владимир Зомбори . Сюжетът оживява чрез вълнуващата музика на Gipsy Kings,..

публикувано на 24.07.25 в 16:26

Здравето започва от вниманието към нас самите

Днес отбелязваме Международния ден на за грижата за себе си. Денят се отбелязва от 2011 г. по инициатива на Международната фондация на грижата за себе си, за да се подчертае значението на дейностите, които човек полага за поддържане на добро здраве, профилактика на болестите, добра хигиена, правилно хранене. Но в забързаното ни ежедневие,..

публикувано на 24.07.25 в 16:05

Възстановиха чешма с изворна вода в Крушовица

Жители на Крушовица възстановиха с доброволен труд една от чешмите в селото. Тя се намира в местността "Пчелина" и е една от най-предпочитаните не само от местните, но от хора от близки населени места заради студената изворна вода. Чешмата е една от най-старите в селото и благодарение на доброволците по нея ще продължи да тече вода още дълги години,..

публикувано на 24.07.25 в 15:55

Видеа с дрон показват строителството на важни пътни проекти в Северозапада

Видеоклипове, заснети с дрон, показват различните етапи, през които преминава строителството на важните пътни инфраструктурни проекти в Северозапада. Видеата показват в детайли съоръженията и дейностите, които се извършват на строящите се пътни отсечки, част от скоростния път Видин-Ботевград. Клиповете са с дълготрайност от около 30 минути и..

публикувано на 24.07.25 в 14:00

Гребната регата ТИД - от изворите на Дунав до завръщането към корените

Най-голямата гребна туристическа регата в света - ТИД, стартира на 29 юни за 68-ми път от изворите на Дунав в Германия, за да премине покрай бреговете на 9 държави и да достигне в началото на септември до делтата на реката. Заради ниското ниво, стартът ѝ закъснял със седмица. Въпреки това интерес не липсвал. 120 участници тръгнали от първия участък на..

публикувано на 24.07.25 в 11:10

В "Музикална зона" на 24 юли 2025 слушаме Клод Дебюси и Жорж Бизе

Продължаваме пътуването в импресионизма с още от симфоничните произведения на Клод Дебюси – части от " Образи" . Както казва френският писател Анатол Франс: "Ние направихме не малко за развитието на изкуството и изучаването на природата, и доколкото беше по силите ни, се доближихме до истината. Бяхме честни и искрени поети. Струва ми се, имахме..

публикувано на 24.07.25 в 09:00

Ученици от Видин проведоха практиката си в Швеция

Съвсем наскоро у чениците от ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" Видин се върнаха от Швеция, където проведоха триседмичната си практика. 17 ученици и трима учители бяха настанени в град Малмьо. Всички ученици са в специалност " Компютърна техника и технологии".  Симеон Герасимов е ученик в 10 В клас, споделя за своите впечатления в северната..

публикувано на 22.07.25 в 15:10