Европейският парламент предприема мерки за по-добро справяне със здравни кризи, като тази заради пандемията от COVID-19. Засилва се ролята на Европейската агенция по лекарствата. Насърчават се също имунизациите сред гражданите на държавите, членки на Европейския съюз. Парламентът прие позицията си за преговори със Съвета относно удължаването и укрепването на мандата на Европейската агенция по лекарствата. Депутатите предлагат създаване на база данни на ниво ЕС за наблюдение и предотвратяване на липси на лекарства. Парламентът също иска по-добро координиране и повече прозрачност при клиничните изпитвания. Докладчикът Николас Гонсалес Касарес подчерта нуждата от подходяща нормативна рамка, която да гарантира предоставянето на висококачествени здравни услуги в условия на извънредни ситуации.
Европейската агенция по лекарствата е централна в усилията за справяне с пандемията, изтъка пред Европейският парламент еврокомисарят по здравеопазването Стела Кириакидис. Допълни, че Европейският съюз трябва да излезе от пандемията по-силен и по-подготвен да се справя в бъдеще с подобни предизвикателства:
"Европейската агенция по лекарствата трябва да бъде по-добре подготвена за бъдещи кризи. Разбирам тревогите относно финансирането. Вече има предложения по този въпрос. Винаги ще се радваме не промени, които да подчертаят, подсилят текста, но да не губим чувството за мярка и баланс, да запазим необходимата гъвкавост и да бъдем в състояние да действаме бързо в условията на криза, без да поставяме излишни и тежки изисквания."
Да се набляга повече на диагностика и превенцията на заболяванията, а също и да има доставки на най-важните лекарства и координация на ваксините призова докладчикът Николас Гонсалес Касарес. Отделно здравните власти в държавите, членки на Европейския съюз призовават възможно по-голям брой хора да бъдат ваксинирани, за да се преодолее пандемията. България изостава, коментира председателят на регионалното сдружение на общопрактикуващите лекари във Видин д-р Емил Мушанов:
"Смея да твърдя, че организацията, която е създадена в България по отношение на доставка, по отношение на провеждане на имунизационния процес, по отношение на заплащане, е възможно най-добрата в цяла Европа. Има достатъчно ваксини за всички. Има достатъчно пунктове за ваксинация. Единственият проблем е в нагласите и в желанието на хората. Затова върви бавно имунизационният процес."
400 от пациентите на д-р Благой Славчев в село Дреновец, община Ружинци, който е с една от най-големите лекарски практики в региона, вече са ваксинирани. Имунизирани са около 14%, недостатъчно според д-р Славчев, който не крие, че постоянно убеждава пациентите си да се ваксинират, особено настоятелен е с тези, които са по-възрастни и с хронични заболявания. Д-р Славчев смята, че за някои от професиите ваксините трябва да са задължителни:
"Млади хора, които работят в дом за възрастни хора не искат да се ваксинират. Как няма да искат да се ваксинират при условие, че единственият вносител на инфекция са хората, които работят там. Другото, което е - не може хора, които работят в детска градина да не искат да бъдат ваксинирани. Не може учители, които сега от септември започват училищните занимания да не искат да бъдат ваксинирани. Те като не искат да бъдат ваксинирани, искат децата ни постоянно да учат онлайн ли? Трябва да има мерки за тези хора, които са с обществено значими професии, които работят в институции, както например старчески домове, както болници, както да речем Община, магазини. Тези хора за мен трябва да бъдат ваксинирани. Трябва да се намери някакъв начин."
Безопасността е основно изискване към всяка ваксина, за да бъде пусната на пазара в ЕС. Това важи изцяло и за ваксините срещу COVID-19, уверяват от здравното ни министерство. По-малко от 10 хиляди жители на област Видин до сега са с поставени окончателни дози ваксини, което ни подрежда на едно от последните места по брой ваксинирани. Потърсихме мнението на видинчани за имунизацията срещу коронавируса:
"Погледнато и чисто рационално, като се отървем от емоцията, мисля, че обществото и хората трябва да имат доверие на специалистите, на лекарите. Това е препоръката и мисля, че всеки един от нас би трябвало да се ваксинира, за да бъде спокоен за себе си, за семейството си... Много лоши слухове се носят... В другите страни се наблюдава и това съвсем обикновени граждани да трябва да се ваксинират, за да могат да седнат на кафе или да отидат на дискотека. Предполага се, че хората, които работят с хора трябва да бъдат ваксинирани, но всъщност аз не познавам такава професия, в която няма контакт с хора."
За да се ускори разпространението на ваксините в световен мащаб, ЕП настоява за временно премахване на защитата на правата върху интелектуалната собственост за ваксините срещу COVID-19.
Защо настоящата зима ще бъде по-студена от миналата? За да отговори на този въпрос климатологът проф. Георги Рачев обясни, че трябва да има база за сравнение. Миналата година не е база за сравнение, защото тя беше най-топлата зима откакто съществуват метеорологични наблюдения в България с температури почти 3 градуса над нормата. "А съвременната..
Село Ослен Криводол в община Мездра получи първа награда в категорията "Най-малкото населено място с голямо въздействие" в кампанията "Искам да съм полезен... рециклирай ме!" за 2024 година и парична награда от 1000 лева. Населеното място за втора година участва в инициативата, разказа Диана Иванова- председател на местното читалище "Развитие..
Засадени са още 500 дървета и храсти във Враца. В поредната инициатива на кампанията "Зелена Враца" бяха озеленени кварталите: "Дъбника", "Сениче", "Младост", "Медковец", "Металург", "Самуил", "Бистрец" и "Кулата", както и централна градска част. Новозасадените дървета са липа, акация, японска вишна, индийски люляк, розова акация, див рожков,..
Днес на терена на разкопките на Античния римски град Бонония във Видин ръководителят на екипа доц. д-р Здравко Димитров представи информация за проучванията. Над 200 находки са открити за краткия период от разкопките през този сезон, като те продължават. На събитието присъства и изтъкнатият български археолог и специалист по Средновековна история..
Известният български комик и шоумен Димитър Туджаров - Шкумбата гостува в рубриката "Час при зъболекаря". Той се върна години назад, за да си спомни първата си среща със зъболекаря и я определи като много трудна: "Вътре нещо бучеше: бзззз... Не беше страшно, но втори път гледах да не отида на зъболекар и си миех зъбите всяка сутрин, даже и..
Ронан Хардиман е ирландски композитор, роден в музикално семейство, където трите му сестри и един брат свирят на традиционни ирландски инструменти. Стартирайки с поп и рок музика, по-късно се ориентира към материал, следващ ирландските традиции. Един от върховете в творческата му кариера е създаването на музика за спектакъла на Майкъл Флетли..
По две интервенции от Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони могат да кандидатстват земеделските стопани. Отворен е приемът на заявления за подпомагане на млади фермери и на много малки земеделски стопанства. До дни се очаква да бъде отворен приемът на заявления за стартова помощ и за нови земеделски стопани. Проектните..