Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Наблюдение на лешояди организират във Врачанския Балкан

Снимка: Фейсбук: ДПП Врачански Балкан

Във връзка с Международния ден на лешоядите Дирекция на Природен парк "Врачански Балкан" организира на 4 септември (събота) наблюдение на белоглави и черни лешояди в северните части на Природен Парк "Врачански Балкан". Тръгването е в 9:10 часа от центъра на село Долно Озирово в община Вършец.

Обща дължина на прехода е до 8 км при малък наклон на терена. По време на разходката ще могат да бъдат наблюдавани  и други интересни видове птици, обитаващи района. Нужната екипировка включва подходящи обувки и облекло за планински терен, дъждобран - при прогноза за дъжд, вода, лека храна, бинокъл - при възможност. За пътуващите с кола с. Долно Озирово се намира на около 25 км от гр. Враца, 25 км от гр. Монтана, 25 км от гр. Берковица, 10 км от гр. Вършец и около 100 км от гр. София. Походът е безплатен за всички участници. Телефонът за връзка с Георги Стоянов, който ще разказва любопитни и интересни истории за тях, е 0878 734 503.

"Експертът и орнитологът Георги Стоянов от Дружеството за защита на хищните птици ще разкаже любопитни факти от живота и биологията на лешоядите - с какво се хранят, как се хранят, по колко малки имат на година и т.н... Това, с което можем да се похвалим е, че на територията на "Врачански Балкан" има над 70 белоглави и 20 мерни лешояда, които създават една съвсем различна атмосфера в района", каза Оля Генова - експерт в Дирекцията на природния парк.

Природозащитниците се надяват следващата година да се похвалят и с излюпени малки от черните лешояди.

Белоглавите лешояди са едни от най-големите птици, които се срещат на територията на ПП "Врачански Балкан", с размах на крилете около 2,70 метра. Този вид е включен в Червената книга на Република България и ПП "Врачанския Балкан" е едно от малкото места, където той може да бъде наблюдаван в нашата страна. Черните лешояди за първи път са освободени по проект в ПП "Врачански Балкан" през 2020 г. и 2021 г. Това е един от най-редките видове хищни птици в Европа, като черния лешояд е видът с най-голям размах на крилата - до 2,95 м. И този вид е в Червената книга на Р България, а паркът е едно от малкото места, където той може да бъде наблюдаван в нашата страна. 

Снимка: ДПП Врачански БалканМакети на лешояди бяха показани във Враца по време на инициативата "Лешоядите във Врачански Балкан" на сдружение "Зелени Балкани", което се проведе в Природозащитен център "Натура".

"Колегите от сдружение "Зелени Балкани" ни гостуваха във Враца с една много интересна презентация за лешоядите и си говорихме за лешоядите във "Врачанския Балкан"- за основните заплахи, причината за тяхното изчезване, проблемите в момента, които съществуват за опазването на тези птици. Предизвикателствата са много, за да се опази тази колония", допълни Оля Генова.

В момента на територията на парка се изгражда и втора площадка за подхранване. Целта е привличането на повече птици да загнездят в парка и осигуряване на места за хранене тъй като храната, която те си намират не е достатъчно, заради човешката дейност.

Още за живота на лешоядите и за усилията на природозащитниците да бъде възстановен видът може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ден на Западните покрайнини - тъжна част от историята на България

Днес, 8 ноември, отбелязваме Деня на Западните покрайнини. Отбелязва се от 1924 година по инициатива на Учредителния конгрес на бежанците от Западните покрайнини. Забранен е през 1952 година, а е възстановен през 1990 г. Това е годишнина от анексирането (1920 г.) на Западните покрайнини по силата на Ньойския мирен договор (27 ноември 1919 г.)...

публикувано на 08.11.24 в 14:05

"Змей Омайник" дебне за отмъщение

Отмъщението се сервирало студено, казват. Може би. Но не и когато огънят има за какво да отмъщава. Не и когато има да ти отмъщава един истински змей, потомък на Караогнян – страшилището на Балканите, и не на последно място когато има да отмъщава на самия Караогнян. Тогава отмъщението не може да чака и не може да е различно от огън до пълно..

публикувано на 08.11.24 в 14:00

Ръчно изработени бижута с душа

Във Видин има изключително много артисти - хора, които влагат умението, дарбата и таланта си в различни произведения. В рубриката "Професия хоби" ви представяме една дама, която ръчно изработва бижута, влагайки в тях цялата си душа. Започва да се занимава с това хоби, без да го планува, просто ѝ идва отвътре. А понякога, когато искаш нещо, което..

публикувано на 08.11.24 в 13:00

Книга съживява историята и традициите на село Зверино

Обликът на Зверино е представен в книгата „Пътища през Времето“ . Сборникът с краеведски изследвания за мездренското село е дело на Ивана Захариева — икономист по професия и родом от малкото населено място. Още от дете тя проявява интерес към начина на живот на хората, а краезнанието става нейна страст. Благодарение на своите родители успява да..

публикувано на 07.11.24 в 15:55

Илияна Кръстева: Намерих пътя си и съм щастлива, че имам с кого да го споделя

Видинската авторка Илияна Кръстева издава новата си стихосбирка, наречена „Дискордия“. В нея включва 100 творби, създавани през годините. Опитва се във всяко стихотворение да има основна идея, за да може читателят да осмисли написаното. В момента книгата е готова в електронен вариант, очаква се да излезе и в книжен вид. В началото на нашия..

публикувано на 07.11.24 в 15:00

В ход е процедура по обявяване на "Чутурите" за природна забележителност

В ход е процедурата по обявяване на скалните образувания "Чутурите" за природна забележителност. Обектът се намира в землището на град Грамада, област Видин. О сновният мотив за предложението е, че скалните образувания "Чутурите" в местността Стублата представляват забележителен обект на неживата природа, с безспорна естетическа и научна стойност...

публикувано на 07.11.24 в 14:50

WWF стартира кампанията "Абонирай се за природата"

Изчезването на дивите животни е сериал, главната роля в който играем ние. Това съобщиха от природозащитната организация WWF - България при старта на своята кампания "Абонирай се за природата".  Идеята на кампанията е да привлече вниманието на хората, на индивидуални дарители, на компании, към това, че както човек може да се абонира за всякакъв..

публикувано на 07.11.24 в 14:25