Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кулинарни фестивали от Видинско са част от мобилно приложение за кулинарни фестивали в България

фестивал в Антимово
Снимка: радио Видин
Две кулинарни фестивала от Видинско са намерили място в първото мобилно приложение за кулинарни фестивали в България -CulinarFest. То е създадено от сдружение "Платформа АГОРА" и в него интересуващите се от културно-исторически туризъм могат да намерят информация за кулинарни фестивали, местни ястия и кулинарни дестинации. Целта на проекта  е да стимулира интерес към храната като елемент от националното културно наследство. Сдружението работи  със 17 общини и с  етнолога  доц. Джени Маджаров от СУ "Св. Климент Охридски". Приложението "КулинарФест" е напълно безплатно за ползване и вече е налично за сваляне в Google Play.


Фестивалите от община Видин, включени в приложението са "Кухня без граници" - село  Антимово и Фестивал на занаятите "Нашенци у старо време" - село Покрайна. Тези са включени в категория "Уникална кулинарна традиция", обясни Емилия Лисичкова, председател  на УС на Сдружение "Платформа АГОРА":


"Ние се фокусирахме повече върху изследователската част, като решихме, че е добре да сложим акцент върху местната кулинарна традиция и малко повече да изследваме кулинарните практики... В мобилното приложение включихме 20 такива кулинарни фестивала от цялата страна... и включихме 2 фестивала от община Видин, това са Фестивал "Кухня без граници" - село  Антимово и Фестивал на занаятите "Нашенци у старо време" - село Покрайна, които са много колоритни... Нашият изследовател доц. Джени Маджаров разработи методиката за набиране на теренната информация. Така че имаме разработена брошура, която съдържа информация за всички тези характеристики на кулинарната традиция на тези 20 населени места. В мобилното приложение може да се намери календар на тези 20 фестивала..."

 
Фестивалът на занаятите "Нашенци у старо време" в село  Покрайна е включен в мобилното приложение, тъй като на него се представя традиционна българска кухня - казва секретарят на читалището Елица Атанасова:
 

"В деня на фестивала се готвят на място стари ястия... Могат да се опитат забравените ястия... Правим традиционния качамак... със сирене и сланина, с това са закусвали, прави се коприва, туртички.."


Фестивалът "Кухня без граници" в село Антимово има своите традиции,
 разказва Цеца Христова, секретар на  читалище "Развитие 1926":

"Преди всичко интерес предизвикахме с готвенето на жив огън, което правим. Съдовете, в които готвим - също, трапезите и готовите ястия. Имаме група "Забравените бабини ястия" , изучаваме стари рецепти, събрали сме около 30 рецепти, издирваме още  и намерението ни е да издадем брошура със забравени бабини ястия." 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Виктория и Георги са най-предпочитаните имена за 2024 година

Днес на фокус поставяме най-предпочитаните имена в България за 2024 година. Националният статистически институт за поредна година нарежда на първо място при момичетата името Виктория, а при момчетата - Георги. Родените момиченца, които носят това име за миналата година са 538, а момчетата Георги са 782. При момичетата на второ място е Мария, а..

публикувано на 08.01.25 в 17:20

Ритуали от миналото остават живи и до днес във видинското село Неговановци

В народния календар 8 януари е отбелязан като Бабинден - празник, посветен на жените, които в миналото помагали при раждането на дете. Постепенно те били заменени от лекари и акушерки, под чиито грижи и до днес новородените поемат първата си глътка въздух. Макар че бабуването е останало назад в миналото, ритуалите, които се изпълнявали при..

публикувано на 08.01.25 в 15:07

"Капачки за бъдеще" събират на нови места във Видин

Премахнати са металните сърца за събиране на пластмасови капачки до Младежкия дом и до съботния пазар във Видин . Това сигнализираха видинчани в първите дни на новата година и обясниха, че са затрудени да предават събираните от тях капачки на други, по-отдалечени пунктове.  Лили Илиева е на пенсионна възраст. Събира "Капачки за бъдеще" от..

публикувано на 08.01.25 в 14:00

Симфониета-Враца излиза на една сцена с Найджъл Кенеди

Симфониета-Враца ще съпровожда емблематичния британски цигулар Найджъл Кенеди в предстоящите му концерти в България. В програмата е включен авторски концерт на виртуозния цигулар и композитор, който е най-новото му и мащабно произведение. Вдъхновен е от Бетовен. Пренася духа на великия композитор в съвремието, без да губи неговата оптимистична..

публикувано на 08.01.25 в 13:00

Завърши проект за обновяване на улично осветление във Видин

Проект за модернизация на улично осветление приключи във Видин . Монтирани са близо 1000 лед осветителни тела. Проектът е на местната управа и се финансира по Националния план за възстановяване и устойчивост. "Средствата по него са 466 899,31 лева", подчерта Десислава Тодорова , заместник-кмет по европейски политики и инвестиции...

публикувано на 07.01.25 в 17:25

Образователен медиатор от Крушовица с грамота за принос към правата на човека

Образователният медиатор в ОУ "Христо Ботев" във врачанското село Крушовица Радослава Спасова бе номинирина за наградите на Български хелзинкски комитет за принос към правата на човека и правозащитността. Тя получи почетна грамота от председателя на журито.  "Бих казала, че тази почетна грамота не е само за мен, тя е за всички..

публикувано на 07.01.25 в 14:15
Мая Асенова (вляво), класирала се на I място и Натали Иванова, заела II място в конкурса.

Ученичка от Монтана спечели първо място в конкурс за Вапцаров

Дванайсетоклсаничката Мая Асенова от Финансово-стопанската професионална гимназия в Монтана се класира на първо място в раздел "Литература", категория "Есе" в конкурс на тема: "За него - Живота - направил бих всичко", организиран от Първо основно училище "Никола Вапцаров" в Берковица. Инициативата е посветена на 115 години от рождението на поета..

публикувано на 07.01.25 в 13:00