Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Археолози проучват императорските терми на антична Рациария

Снимка: Радио Видин


В античния град Рациария започнаха най-мащабните археологически разкопки за последните години. Проучването се провежда с отпуснатите от Министерския съвет в началото на годината 300 000 лева. Участват близо 100 работници и археологически екип от 12 души. Работата ще продължи повече от 2 месеца, през които ще бъдат разкрита по-голяма част от римските императорски терми на Рациария, обясни ръководителят на разкопките доц. д-р Здравко Димитров от Националния археологически институт с музей при БАН:

"Това по принцип е архитектурен комплекс, който е много характерен за всички провинции на Римската империя. Затова има такава терминология "римски терми" от т. нар. "императорски тип", тоест при всички положения това е била най-голямата обществена баня в римската колония Улпия Рациария и може би най-голямата в цяла България, тъй като по едно аерофото заснемане от 1976 година, когато Рациария не е била така нарушена, както сега, тогава българо-италиански екип, знаете, е работил и си личат добре зидовете на тази баня и по това заснемане нейната площ е между 7 и 8 декара, тоест това е огромен архитектурен комплекс, който тепърва започваме да проучваме. В момента сме в най-горните нива на комплекса - от Късната античност, от 5-6 век, но вижда се, че структурите са огромни. Примерно широчината на един от основните зидове на термите е 2 метра, което е сравнимо с крепостните стени." 

Цялостното проучване на римските императорски терми ще е от полза за бъдещата социализация на обекта и превръщането му в туристически обекти, смята археологът:

"Веднага след като разкрием новите структури, започваме консервация и първоначалната екстракция на зидовете, които трябва да бъдат запазени за бъдещите проекти на община Димово за реставрацията на комплекса. Разбира се, при едно пълно разкриване на банята тя дава великолепни възможност на общината да кандидатства по международни проекти и по такива за регионално развитие, за да може обектът да се развие като туристически център. А той е изключително добре разположен, точно на асфалтовия път, така че посещението му е много лесно. Дори вчера имахме две семейни групи туристи, които посещават Видин, и по пътя спряха да разгледат разкопките и това, което се случва на Рациария. Така че тук развитието на туризма, специално покрай този подобект от римската колония, е много лесно да бъде организирано."

Снимка: Радио Видин
На територията на Рациария нови иманярски набези не са установени. Иманярството във Видинско обаче не е спряло, коментира доц. Димитров:

"В Рациария всичко е спокойно, защото има постоянна охрана и наблюдение от полицията. Не е това, което беше преди 10-ина години. Но за сметка на това имам неприятни наблюдения от Синаговци, където ние приключихме преди няколко дни и аз посетих обекта, когато не работехме вече там, и намерих 2-3 души, които най-вероятно са иманяри. Би трябвало да се наблюдава от полиция и този район. Знаете, там работихме 5 месеца, кметството в Дунавци, както и местният полицейски участък трябва да внимават, тъй като има интерес към този обект, който вече е проучен и няма какво ново да се открие. Но като цяло трябва да се знае, че с иманярството във Видинския край не е приключено и трябва да се преследват тези хора до последно, докато се откажат то тази нерегламентирана дейност."

Материалите, които бъдат разкрити по време на разкопките на Рациария, ще постъпват във фондовете на Регионалния исторически музей във Видин. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Главен инспектор Генади Янчовски, "ПБЗН" - Видин: Екипите са реагирали на над 120 произшествия

На днешния ден  спасителите от Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението"  отбелязват п рофесионалния си празник. За да разкаже за отговорността и предизвикателствата на тази нелека професия, в студиото на Радио Видин гостува главен инспектор Генади Янчовски - началник на сектор "Пожарогасителна и спасителна дейност..

публикувано на 18.07.25 в 16:49

Коя е "Сестра ми"

През целия си живот доктор Ирини Харингфорд е живяла с мисълта, че е била изоставена от родителите си. „Подарена“ на леля си. Вярвала е, че майка ѝ и баща ѝ са я отхвърлили, избирайки да оставят в семейството само прекрасната ѝ сестра Елинор. Романът „Сестра ми“ на Мишел Адамс е от книгите, които през цялото време ти се иска да..

публикувано на 18.07.25 в 16:30

От боклука до любовта: Историята на Лиза

Днес ще ви разкажем една от онези истории, които топлят сърцето . Преди повече от две години Стефка Иванова от Видин намира малко кученце, захвърлено сред боклуците. Кръщава го Лиза. Изтощена, слаба и отчаяно нуждаеща се от грижа, Лиза започва да разцъфтява с всеки изминал ден от вниманието и обичта на Стефка. Животът,  и на двете, се..

публикувано на 18.07.25 в 16:03

Самодейци от Монтанско отиват на събора в Копривщица

Групи и индивидуални изпълнители на автентичен фолклор ще представят област Монтана на 13-ия Национален събор на българското народно творчество в Копривщица, който тази година ще се проведе от 8 до 10 август. Определени са от жури с председател д-р  Стела Ненова от Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН. За Славейко..

публикувано на 18.07.25 в 15:45

Индустриален парк правят във Видахим

Със символична "първа копка" днес беше дадено началото на изграждането на индустриалния парк "Видин-юг", обособена територия, за която са осигурени устройствени, технически и организационни условия за производствени дейности. Южната индустриална зона в крайдунавския град е разположена върху част от терена на бившия завод за гуми "Видахим" и е..

публикувано на 18.07.25 в 14:54

"Едно" на 18 юли 2025 година

В "Едно" представяме събитията, които от фондация "Подкрепа за реализация"- Видин организираха през последните седмици.  Във видинското село Майор Узуново се проведе десетото издание на международния етнофестивал за хора с увреждания "Балканска среща". Организира се от фондация "Подкрепа за реализация" в партньорство със сдружение от..

публикувано на 18.07.25 в 14:44

"Вечер(на) дума": Когато литературата се поднася с коктейл и залез над Дунав

Днес ще си говорим за литература... и ако тя, литературата, беше напитка, тази вечер във Видин щеше да бъде поднесена с резен залез, щипка музика и коктейл от изящни думи. Ще ви разкажем за събитието Вечер(на) дума , което не просто събира поети и писатели. Стилът? Официален. Етикетът? Изискан. В тази вечер, в която думите ще звучат..

публикувано на 18.07.25 в 14:20