На селския площад се намира кметството, сравнително голяма сграда, в която има няколко помещения - за кметския наместник, за раздаването на хляба и пенсиите. В сградата се помещава голяма зала - киносалон, в който са запазени столовете, но таванът е започнал да пада и се нуждае от ремонт. Пред кметството ни посреща кметският наместник Тихомир Танев. На тази длъжност е от 2019 година. Родът на майка му е от селото, като малък е отраснал тук и милее за родното си място. През 2009 година се пенсионира и се връща окончателно в Лагошевци:
"Тук ми харесват тишината и спокойствието, работил съм шумна работа, в Кошава, 300 метра под земята, пепел, шум. Тишината ми се отразява здравословно. С бабите се разбирам, сложили са ме тук хората, няма да деля на свои и твои, угаждам на всички бабички, кой каквото ме помоли, на никой нищо не съм отказал. ...Тук живеят по списък 22-23 души. Покрай 1940 година са били 1200-1300 човека... 250 къщи са били Съветът е правен през 1967 година.. Имаме и киносалон, 18 реда по 11 места в ред. Училището е затворено много отдавна. Автобус за Видин идва ,по телефона, когато се обадим. Обаждаш се и автобусът идва..."
В селото всеки вторник идва подвижна аптека, хлябът се кара от Димово по заявка. Когато на някой му трябват хранителни продукти дават заявка на кмета или на някой от по-младите хора, които имат кола и пътуват до Извор (на 8 км) и Димово.
Проблеми в село Лагошевци няма според Тихомир Танев. Според него щом са осигурени ток, вода и хляб, нещата са наред. Има и приоритети - подобряване на инфраструктурата, но това е в бъдеще време:
"С тока има проблем някой път, при вятър става късо, но се оправя, но това не е проблем. Да се асфалтира главната улица, имаме уговорка с кмета. Имаше една проблемна улица и я засипахме. Най-важното го имаме - токът, водата, хлябът... Имах уговорка да се изреже с машината, ще го направим и това. Но като нямаш и работници, кой да ти помага... Нямам възможност да изчистя всички улици, няма млади хора... Селата няма да се затрият, но няма да бъде това, което е било.....Много къщи са пропаднали, иначе къщи има...Чужденци взеха 3-4 къщи в селото, но не съм ги видял до сега...Един италианец купи училището. Идеята му е била да води тук италианци - ловджии, но чувам , че дивечът е изчезнал."
Природата е дарила този край с прекрасна богата земя и с гъсти гори, и много извори с чиста питейна вода, истинско богатство - какво се случва в момента с горския фонд и земеделските ниви, разговаряме с Тихомир Танев:
"Преди години кой какво е имал е изсечено, продадено, а земеделските земя повечето хора са си я продали, много малко хора са тези, които взимаме рента... Гора има, но там където е равно е изсечено, покрай главните пътища е пълна сеч, тук имахме щъркели, но сега вече ги няма."
Кметският наместник Тихомир Танев се е върнал в село Лагошевци заради спокойствието и тишината. Той смята, че тези два фактора са лечебни и лекуват всякакви болести. Захвърлил е лекарствата, въвел е ред в селото- когато е в Димово или във Видин за лекарства, хората от селото знаят това и не го търсят, знаят, че в понеделник, сряда и петък се раздава хляб, знаят му номера и винаги могат да му се обадят. Номерът на джиесема му е изписан върху вратата на кметството.
:
"Интересно е да си кметски наместник, и добре, че нямаме проблеми, селото е спокойно... Да са ми живи и здрави всички в селото, това им желая...", казва Тихомир.
Срещаме се с баба Ивана, тя е на 87 години, казва, че името ѝ е като на певицата Ивана, само дето не може да пее и да ходи, напоследък я болят краката. Родена е в Лагошевци през 1934 година, сега живее сама в къщата си, с кучето, котката и кокошчиците си:
"Седя си дом, тук по двора, трябва да се движа, загазих с краката.... Почина мъжа ми, след 12 години и синът ми, и останах самичка.. Готвим си всичко... Събираме се на пейката и си говорим като бабички..Най-важното в живота е да си здрав и да работиш.."
Дядо Вълчо знае историята за възникване село Лагошевци и за името на селото, за водата от пещерата, която сега е отклонена за село Въртоп:
"Това е било Лавица, това е местност, огъната и тука са се заселили първите къщи и оттук идва името Лагошевче, а после се преименува в Лагошевци. Тук има хора от Балкана, турлаци имаме.От реката са се качили тук. Тук е минавал пътя от Рациария за Белград и е имало ханче и са спирали да почиват... И от тая местност се е прекарвала водата за Рациария."
Как се живее в малкото и много красиво селце Лагошевци, споделят част от живущите пред Николай Хараламбов:
"Преди 1960 година са били 1380 човека, ама във всека къща е имало по 6-7-8 човека, сега сме 22 човека... Хляб ни карат три пъти в седмицата..Аз се пенсионирах и си останах тука.. Няма хора, гора зад мене, страх ме е да не би да ги изяде нещо... Най-важното е да се направи пътят и така хората ще започнат да си идват. Лошо е, че нямаме магазин..Няма откъде да си купим сол, ориз... Ходим в Димово на доктор, ако аптеката не работи, тогава плащаме на друг да ни закара до Видин да си купим лекарствата."
Повече може да чуете в прикачения звуков файл.
Инструменталните концерти се появяват в епохата на барока и стават характерни за нея. Бароковите композитори са първите, установили структурата на инструменталния концерт. Утвърдените закономерности от този период стават основа за развитието на следващите направления. Насладете се на концертите за тромпет, обой, флейта, цигулка, виолончело, арфа и..
Днес на фокус поставяме най-предпочитаните имена в България за 2024 година. Националният статистически институт за поредна година нарежда на първо място при момичетата името Виктория, а при момчетата - Георги. Родените момиченца, които носят това име за миналата година са 538, а момчетата Георги са 782. При момичетата на второ място е Мария, а..
В народния календар 8 януари е отбелязан като Бабинден - празник, посветен на жените, които в миналото помагали при раждането на дете. Постепенно те били заменени от лекари и акушерки, под чиито грижи и до днес новородените поемат първата си глътка въздух. Макар че бабуването е останало назад в миналото, ритуалите, които се изпълнявали при..
Премахнати са металните сърца за събиране на пластмасови капачки до Младежкия дом и до съботния пазар във Видин . Това сигнализираха видинчани в първите дни на новата година и обясниха, че са затрудени да предават събираните от тях капачки на други, по-отдалечени пунктове. Лили Илиева е на пенсионна възраст. Събира "Капачки за бъдеще" от..
Симфониета-Враца ще съпровожда емблематичния британски цигулар Найджъл Кенеди в предстоящите му концерти в България. В програмата е включен авторски концерт на виртуозния цигулар и композитор, който е най-новото му и мащабно произведение. Вдъхновен е от Бетовен. Пренася духа на великия композитор в съвремието, без да губи неговата оптимистична..
Проект за модернизация на улично осветление приключи във Видин . Монтирани са близо 1000 лед осветителни тела. Проектът е на местната управа и се финансира по Националния план за възстановяване и устойчивост. "Средствата по него са 466 899,31 лева", подчерта Десислава Тодорова , заместник-кмет по европейски политики и инвестиции...
Образователният медиатор в ОУ "Христо Ботев" във врачанското село Крушовица Радослава Спасова бе номинирина за наградите на Български хелзинкски комитет за принос към правата на човека и правозащитността. Тя получи почетна грамота от председателя на журито. "Бих казала, че тази почетна грамота не е само за мен, тя е за всички..