"За 6 септември като един от най-ярките моменти в българската история, в които българският народ се оказва единен и решава проблем, създаден изкуствено срещу него отвън, и успявайки да го защити по най-блестящия начин, е говорено много. Затова не ми се ще да казвам всички факти, които са добре известни, но все пак не мога да се въздържа от една интересна аналогия от ситуацията, в която сме днес, и ситуацията, която е тогава. Защото българското Съединение през 1885 година, на 6 септември, е в обстановка, която никак не е благоприятна за това, което прави българският народ. Фактически в самата държава и тогава, като сега, има разделение, то върви по няколко линии - по линиите на русофили- русофоби, по линията на туркофили- българофили, по линията на интересите на отделните велики сили, противоречията между Англия и Русия, всички останали държави, интересите на Австро-Унгария, съседите ни - кой ли не ни притиска отвън и това резонира върху българското общество. Вътре в него няма единна политическа мисъл, но въпреки всичко има добри политици. Да не забравяме, че по това време ръководител начело на държавата е един велик политик - Петко Каравелов, а председател на Народното събрание е не кой да е, а Стефан Стамболов. Разединеният в политическо отношение български народ обаче е обединен от една велика мисъл, от една велика идея - това е идеята за целокупна България, за събирането на всички разпилени български земи в едно общо отечество".
Това, което искам да кажа за този ден, е, че въпреки политическите страсти, въпреки противоречията между политици, когато има обща цел, когато има обща визия за бъдещето, когато може енергията на един народ да бъде насочена в една правилна посока, то резултатите идват неминуемо след себе си. Независимо кой кой е, независимо кой какъв е. Затова моят призив в такъв ден е наистина да прочетем отново онова, което стои на Народното събрание - Съединението прави силата, призова Захари Захариев.
Повече чуйте в звуковия файл.
За строителни отпадъци в двора на бившето поделение, където през последните години се провежда Видинският панаир, сигнализираха слушатели. Стари тротоарни плочи и бетон изпълват пространството, където ежегодно през септември има въртележки и атракциони за малки и големи. Живеещи в района коментираха гледката така: "Есента ще правят панаира..
Видинският художник Богдан Александров стана лауреат на Националната награда на името на Владимир Димитров - Майстора . Сред носителите на тази награда са Златю Бояджиев, Илия Петров, Светлин Русев, Анета Дръгушану. Наградата на името на Майстора му бе връчена на 1 февруари 2025 година, когато се навършиха 143 години от рождението на големия..
Днес ви срещаме с видинчанката, която наскоро спечели титлата "Мисис България" 2024 година. Красавицата се казва Боряна Миткова и е българката с най-много титли за красота. Боряна е на 30 години, родом от Видин. Семейна е от 13 години, има малко момченце на две години. Мъжът ѝ също е от крайдунавския град, но от около 7 години живеят в София...
Дванайсетокласничката Ясмина Витанова от ПГ „Проф. д-р Асен Златаров” във Видин се класира на първо място със своята бизнес идея „Система за сигурност -DRON PATRUL X“ в провелия се втори етап на училищния кръг от националното състезание „Най-добра бизнес идея“ . На второ място се нареди Симона Георгиева от същия клас. Нейната бизнес идея..
Започна набирането на литературни и художествени произведения за дванадесетия Алманах "Под лъчите на слънцето" , издаван от Конфедерация на българските писатели, клон Враца. Сборникът включва проза, поезия, картини. В миналогодишното издание участваха 70 творци от цяла България, казва един от редакторите и съставителите му Глория Костадинова -..
Видинската авторка Лилия Маринова издава втората си книга. Повестта носи заглавието "Само ако повярваш" . Това е разказ за превратностите в живота на една млада жена, които тя трябва да преодолее. По какъв начин, разказва авторката Лилия Маринова: "Книгата се роди преди няколко години... Тогава се роди заглавието, после сюжетът.....
През тази година се навършват 95 години от откриването на гарата в най-голямото мездренскко село Зверино. През 1897 година започва да се строи отсечката на жп линията, която преминава през Зверинското землище. Тази линия е строена от чужденци, повечето от които са италианци. По време на строежа са настъпили известни промени в еднообразния живот на..