Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

20 години археологически разкопки в праисторическото селище край Оходен

Снимка: Радио ВИДИН, Архив


Навършват се 20 години от началото на археологическите разкопки в раннонеолитния обект и светилище в местността "Валога" край врачанското село Оходен. Резултатите са изключително интересни и тази есен предстои да бъдат представени пред обществеността. Това обясни ръководителят на проучването и директор на Регионален исторически музей Враца Георги Ганецовски:

"Оходен продължава да дава своите атрактивни находки, тъй като регулярно проучваме една обредна структура, вече шеста поредна година, предвид на нейната значимост и това, че явно тя е използвана многократно и ние правим опит да реконструираме повече детайли около нейното функциониране. Този път попаднахме на останките пет обредни огнища, които са подредени в посока север-юг. Тепърва има да изясняваме защо това е така. Това е един ключов въпрос. Когато намерим отговор, ще намерим отговора и на други такива въпроси."

Находките от проучването на обекта в Оходен също са интересни и носят важна информация:

"За поредна година голямо количество кремъчни артефакти. Кремъкът за този праисторически период е от такова значение за всички общества, за тяхната жизненост, че бих казал за тяхното оцеляване, както стоманата в днешно време. От тази гледна точка Оходен е важен, защото и като суровина, и като обработени артефакти показва, че той е функционирал не само като обреден център, но и като център за производство и разпространение на кремък, на тази жизнено важна за тези хора преди 8000 години суровина, от която са произвеждали огромна част от инструментите си за оцеляването на техните общества. Намерихме още една пластина от обсидиан. Това също е една много интересна находка, тъй като обсидианът не фигурира като суровина, като находище на територията на България. Поредното доказателство за добре развити търговски отношения в периода края на 6-то - началото на 5-то хилядолетие, и то в посока запад-северозапад..."

Проучванията, финансирани от Министерството на културата, ще приключат в първата половина на октомври. Наесен ще бъде подредена ретроспективна изложба с находки от обекта.

 Повече за археологическия сезон във Врачанско може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Основно училище "Любен Каравелов" във Видин отбеляза своя празник

Основно училище "Любен Каравелов" във Видин отбеляза 190 години от рождението на своя патрон. Мероприятията започнаха рано сутринта с поднасяне на цветя и тържествена щафета, в която участваха ученици от 5-и клас. Заместник-директорът на училището, Галина Нетова , поздрави присъстващите и подчерта важността на патронния празник...

публикувано на 08.11.24 в 15:56

Ден на Западните покрайнини - тъжна част от историята на България

Днес, 8 ноември, отбелязваме Деня на Западните покрайнини. Отбелязва се от 1924 година по инициатива на Учредителния конгрес на бежанците от Западните покрайнини. Забранен е през 1952 година, а е възстановен през 1990 г. Това е годишнина от анексирането (1920 г.) на Западните покрайнини по силата на Ньойския мирен договор (27 ноември 1919 г.)...

публикувано на 08.11.24 в 14:05

"Змей Омайник" дебне за отмъщение

Отмъщението се сервирало студено, казват. Може би. Но не и когато огънят има за какво да отмъщава. Не и когато има да ти отмъщава един истински змей, потомък на Караогнян – страшилището на Балканите, и не на последно място когато има да отмъщава на самия Караогнян. Тогава отмъщението не може да чака и не може да е различно от огън до пълно..

публикувано на 08.11.24 в 14:00

Ученици събраха над 400 лева от благотворителна инициатива

Младежи от "Интеракт клуб" към доброволческата организация "Ротари Интернешънъл" във Видин събраха над 400 лева от благотворителна вечер на четенето. За идеята и каузите, за чието изпълнение ще помогнат, разказват Мартина Вергилова, Никол Николова и Алекс Александров от клуба. "Първата цел на нашето събитие - Вечерта на четенето, е да..

публикувано на 08.11.24 в 13:02

Ръчно изработени бижута с душа

Във Видин има изключително много артисти - хора, които влагат умението, дарбата и таланта си в различни произведения. В рубриката "Професия хоби" ви представяме една дама, която ръчно изработва бижута, влагайки в тях цялата си душа. Започва да се занимава с това хоби, без да го планува, просто ѝ идва отвътре. А понякога, когато искаш..

публикувано на 08.11.24 в 13:00

Книга съживява историята и традициите на село Зверино

Обликът на Зверино е представен в книгата „Пътища през Времето“ . Сборникът с краеведски изследвания за мездренското село е дело на Ивана Захариева — икономист по професия и родом от малкото населено място. Още от дете тя проявява интерес към начина на живот на хората, а краезнанието става нейна страст. Благодарение на своите родители успява да..

публикувано на 07.11.24 в 15:55

Илияна Кръстева: Намерих пътя си и съм щастлива, че имам с кого да го споделя

Видинската авторка Илияна Кръстева издава новата си стихосбирка, наречена „Дискордия“. В нея включва 100 творби, създавани през годините. Опитва се във всяко стихотворение да има основна идея, за да може читателят да осмисли написаното. В момента книгата е готова в електронен вариант, очаква се да излезе и в книжен вид. В началото на нашия..

публикувано на 07.11.24 в 15:00