Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Първокласни вълнения

Снимка: Радио ВИДИН

В навечерието на 15 септември вълненията около първия учебен ден на първокласниците са големи. Децата с нетърпение очакват да станат ученици, а празничното настроение е обхванало и родители, и учители. 

30 първокласници изпрати детска градина "Желязко Попниколов" във Видин на тържество на 1 юни. Децата се подготвят за училище в две направления- обща и специална подготовка, каза директорът Васка Здравкова:

"Общата подготовка включва психичното, емоционалното поведение на децата... Специалната подготовка вече, която се дава на децата, това е по образователните направления, които имаме в детската градина. Там вече те добиват едни познания, умения, които са им необходими в първи клас."

Детска градина "Желязко Попниколов" във Видин ще започне новата учебна година в условията на извънредна епидемична обстановка. При хубаво време децата ще бъдат посрещнати в двора, на тържество, без родители. Малчуганите в детската градина не трябва да носят маски.

"Не е възможно те да престояват с маски. В тези насоки, които имаме, е казано, че при изключително извънреден случай или по настояване на родителя, детето може да бъде с маска, но смятам, че не е подходящо за малки деца да бъдат с маски. Вече ние- персоналът, ще бъдем вътре в детската градина с маски и ще спазваме всички мерки, които трябва да бъдат за опазване здравето и живота на децата и работещите в детското заведение", допълни Васка Здравкова. 

Мерките предвиждат многократно миене на ръцете на децата с топла вода и сапун. Родителите се допускат до външната врата. Около 20 деца ще приеме в първа група детската градина. Основната сграда е с четири групи, една е филиалната група в село Градец. 

Биляна Иванова се готви да изпрати първокласник. Синът й Стилиян, е завършил  детска градина в "Желязко Попниколов" и ще бъде ученик в първи клас, а дъщеря й Ани, на 2 години и половина, от днес тръгва на детска градина.

"Много е щастлива, ще е в същата детска, въпреки че си мислеше, че брат й ще е с нея. Вече разбра, че той е първокласник и няма как да са заедно", разказа Биляна Иванова.

Стилиян ще бъде в първи клас в ОУ "Иван Вазов" във Видин. Още от юли са започнали покупките на дрехи, учебни помагала и пособия. 

"Сега, на последната родителска среща, изясниха учебните помагала. Вече сме наясно по кои предмети с кои ще работят, платени са и те, и всички очакваме 15 септември..."



За семейството подготовката на бъдещия първокласник излиза около 300 лева. За първия учебен ден Биляна Иванова пожела на всички деца успех:

"Смело напред, нека поемат новите знания с интерес и дано тази година е целодневно обучение в училищата."

Стилиян е подготвен за първи клас- може да смята до 10, събира и изважда, познава буквите и може да ги изписва, може да прочете и кратки думички. Въпреки че ваканцията свърши, не съжалява и очаква с радостно вълнение 15 септември.

"В училище всичко ще е ново. Ще рецитирам стихотворение на първия учебен ден- "Първокласник". Репетираме с мама и баба", споделя развълнувано малчуганът.

На 15 септември първокласникът ще бъде посрещнат не от един, а от двама учители- Петър Младенов и Аничка Петкова. И двамата ще преподават на учениците от 1 "а" клас на основно училище "Иван Вазов" във Видин. В училището за първи път се предлага такава форма на обучение. 

"Децата ще започнат с двама класни ръководители, т.е. те ще имат възможност да се срещнат с два различни стила, защото всеки един преподавател е различен сам по себе си. Всеки от нас ще преподава уроците и след това ще има задачата да изпълни часовете за самоподготовка на децата. Разделили сме си учебните предмети... Детето вечерта се прибира без да носи вкъщи още задължения за семейството," каза класният ръководител Аничка Петкова.

Тя е привърженик на философията, че да си готов за училище не означава да знаеш да четеш, пишеш и смяташ, а да си готов да правиш всичките тези неща, т.е. да имаш добра мотивация.

При по- тежък сценарий и затягане на мерките заради коронавируса, двамата учители могат да разделят класа на две, да осигурят дистанция между тях и да работят в реална учебна среда. За учениците в първи клас маските са задължителни само в общите помещения като коридор и тоалетна. Като майка Аничка Петкова споделя, че за малкото дете е по- добре маската да не стои дълго на лицето. 

Заради коронавируса тържеството тази година ще бъде малко по-кратко. Децата ще влязат в класната стая без родителите, а там ще ги очаква изненада:

"Нашата тема е космос и се надяваме с децата да откриваме много отговори на въпросите защо, как и къде. Ще се опитаме да направим една магия в класната стая, така че децата на 16-и да искат бързичко да дойдат. Целта на точно този първи учебен ден, на това тържество, което правим за тях, е да бъде незабравимо и да ги накара да не се страхуват от училището."

Своя осми випуск Аничка Петкова ще посрещне с усмивка и лъчезарен поглед. На децата пожела:

"Да носят любопитството си! На родителите пожелавам огромно търпение, пожелавам им спокойствие, защото притесненият родител предава притеснението и на детето си! На колегите пожелавам здраве, търпение и много положителни емоции, за да направим учебната година вълшебна за всички първокласници."

Училищният праг на 15 септември за първи път ще прекрачат 74 първокласници, 550 ще са учениците в ОУ "Иван Вазов"..

Още по темата може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Крие ли рискове икономическото райониране на страната?

Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..

публикувано на 29.01.25 в 10:45

Пътят Видин-Ботевград: Обещания и (без)действия

Седем години изминаха от протестите, които принудиха властта да започне да строи съвременна и сигурна инфраструктура до Северозапада. Завършването на скоростния път Видин-Ботевград обаче все още е някъде в неопределеното бъдеще, а според първоначалните ангажименти трябваше да е готов до края на 2021 година. Общо три редовни и шест служебни..

публикувано на 28.01.25 в 12:56

Общини от селски райони са с гарантирани европейски средства за инфраструктура

Общините от селските райони в страната са с гарантирани средства по Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони, които да са за изграждане и развитие на инфраструктура. В област Видин право на тях имат десетте по - малки общини- Белоградчик, Бойница, Брегово, Грамада, Димово, Кула, Макреш, Ново село, Ружинци и Чупрене. Общата..

публикувано на 27.01.25 в 12:25

Жителите на село Копиловци: Няма работа, няма млади хора

Гостуваме на село Копиловци , община Георги Дамяново. Китно и красиво планинско селце. Освен прекрасната природа, която е и най-голямото богатство на Копиловци, центърът на селото също е много чист, облагороден и поддържан. Въпреки това, обаче основният проблем е, че работни места няма. Съвсем наскоро е закрит шивашкият цех, който осигурявал..

публикувано на 24.01.25 в 11:29