Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Защо е важен учителят в живота ни?

Учителят Христина Николова: Винаги съм приемала учениците си като нещо много ценно

Снимка: Радио Видин

В условията на епидемична обстановка започва новата учебна 2021/2022 година в училищата на територията на цялата страна. За разлика от миналата, тази ще бъде присъствена, поне засега обещаха от МОН. Да си учител в днешно време е едновременно предизвикателство и изпитание. Учителската професия е една от най- трудните и изисква много постоянство и упоритост. През 21 век, в богатата информационна среда, в която се развиват днешните ученици, става все по- трудно привличането на вниманието им и предизвикване на интерес у тях към науката. Колкото и да се усъвършенстват технологиите, обаче те не могат да заменят непосредственото човешко общуване. Учителят трябва да бъде преди всичко човек. Той трябва да вдъхва доверие, да бъде съпричастен с вълненията и потребностите на своите ученици, но в същото време да бъде и взискателен. Постигането на този баланс е изключително трудно и изисква много усилия, търпение, постоянство. Как се постига това и колко е важно присъствието на учителя в живота на човека? 

На 15 септември в студиото на радио Видин гостува дългогодишният начален учител Христина Николова от видинското СОУ "Цар Симеон Велики", която днес, на първия учебен ден от новата учебна година вече е пенсионер.

"Независимо от това, че днес, на 15 септември аз не съм в училищния двор сред моите колеги и моите ученици, аз съм не по- малко развълнувана от тях. Вълнувам се най- вече за моите бивши четвъртокласници, които изведох през тази последна учебна година от моя професионален път. Те навлизат в нов етап от живота си и аз съм не по- малко развълнувана и не мога да изляза извън вълненията, които всеки учител изпитва на тази прекрасна дата- 15 септември, когато училищният двор се изпълва с глъч и с детски усмивки ... Връзката винаги е по- особена, а аз винаги съм приемала моите ученици като нещо много ценно. Това са деца- личности, които трябва да разбереш ... Първият учебен ден винаги носи една тържественост, едно съпричастие, една готовност на учениците да се влеят в този свят храм на българското образование, каквото е българското училище и да станат част от тази общност. Дистанционното обучение по никакъв начин не може да замени живата връзка с учителя, с учениците и дистанционното обучение не носи онази полезност, каквато има присъствието на учителя в час ... Започнах да работя като учител в далечната 1979 година в едно селско училище на 60 км от Видин. 42 години ме делят от това време, като повечето спомени са избледнели. Все още помня моят първи ден в училище като преподавател- беше мрачен, есенен и дъждовен ден, но аз виждах светлината в очите на моите деца и интереса, с който ме гледаха. Спомням си голямата топлина и обич, с които ги приех в класната стая."- сподели дългогодишният учител Христина Николова.

Попитахме видинчани колко е важен учителят в живота ни и спомнят ли си любимия учител днес:

"Днес липсва уважението към учителя. Всичко идва от възпитанието, ако родителят научи детето да уважава учителя би било много по- добре. Разбира се, че професията е и призвание, децата са палави и буйни, който не може да ги изтърпи да не се захваща ... Огромна е ролята на учителя естествено, стига учителите да са подготвени професионално. Да не се окаже, че в един момент ученикът знае много повече от тях, защото има много такива случаи ... Докато системата е "парите следват ученика" положението ще е много лошо."- коментираха видинчани.

В "Посоките на делника" на 15 септември разговаряхме и с млад учител от Видин, който след обучението си се завръща отново в родния си град. Ивета Ангелова е преподавател по английски език и тази учебна година ще е първата в професионалната и кариера във видинско училище.

"Честно казано аз все повече наблюдавам тенденция мои приятели и познати да се връщат насам, особено покрай ситуацията с пандемията. Аз лично преди година и половина дойдох във Видин, уж за малко и така стана, че останах за повече време и установих, че тук се чувствам много по- добре отколкото в по- голям град ... Още, когато бях в 10-ти клас и преподавах долекарска помощ към БЧК на ученици- това всъщност е първото ми влизане в класна стая като учител. Тогава установих, че това ми харесва. Още от тогава работя по въпроса да завърша и да стана учител ... Чувствата ми са смесени- хем се вълнувам, хем ми е притеснено, защото осъзнавам каква огромна отговорност е преподавателската професия, но повече е вълнението."- каза Ивета Ангелова.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Лехчево: Едно от най-големите населени места в област Монтана

Лехчево е село в Северозападна България. Намира в община Бойчиновци, област Монтана.  Най-старият писмен документ за село Лехчево се съхранява в ориенталския отдел на Народна библиотека "Кирил и Методий" в град София. Това е една данъчна книга, в която е отбелязано събраното през 1430 година "джизие" (така са наричали личния данък, който всеки..

публикувано на 29.11.24 в 15:03
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56