Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Рестартирай Европа: По-силна - за теб!

Какво е мястото на ЕС в световната търговия?

Снимка: Архив

Търговията винаги е имала важно значение за ЕС. През 2019 г. той е отговарял за 15,6% от световния износ и за 13,9% от световния внос. Това прави блока един от най-големите играчи в световната търговия наред с Китай и САЩ. Европейският съюз в момента има около 130 търговски споразумения, които или са действащи, или са в процес на приемане и актуализация. Тези споразумения са не само възможност за намаляване на митата за европейските стоки, но и начин за популяризиране на европейските стандарти за качество и безопасност. Последователната търговска политика на ЕС носи много предимства на бизнеса. Търговските споразумения отварят вратите на чужди пазари за европейските фирми и изравняват условията на конкуренция на европейския пазар, като заставят чуждестранните производители да се съобразяват с нормите на съюза. Какво е значението на търговията за развитието на ЕС като цяло, обясни евродепутатът Андрей Ковачев, член на Комисията по международна търговия.

"Европейският съюз експортира около 3.1 трилиона евро всяка година, както и импортира 2.8 трилиона евро. По този начин ЕС е най- големия играч в световната търговия. Нашите икономики зависят от експорта и затова е в наш интерес да имаме либерализация на световната търговия. ЕС има 46 търговски споразумения с над 78 партньори по света."

Пандемията засегна силно вноса и износа на ЕС през миналата 2020 г., но тъй като спадът при вноса бе по-голям, положителното търговско салдо се е увеличило на 217 млрд. евро, подчерта още Андрей Ковачев:

"В целия свят имаше спад, но трябва да отбележим, че онлайн търговията се засили и възможностите навлязоха много по- бързо и много хора търгуват чрез онлайн възможностите, които дава интернет. Наблюдава се също така и възстановяване на икономиките в ЕС."

Търговията със страни извън ЕС доведе до създаването на милиони работни места в Европа. У нас, в Пловдив е ситуиран голям производствен клъстер с предприятия, произвеждащи електронни компоненти и части за автомобили. Добрите търговски взаимоотношения с другите държави са основна част от цялостната дейност на клъстера, коментира Катя Стайкова, икономист, социолог и политолог, представител на промишлената зона. 

"Нека не забравяме, че благодарение на търговията през вековете са се създавали цели градове- държави като Генуа, Венеция, като те реално са фокусирали в себе си точно тези търговски взаимоотношения и благодарение на това са били създадени. Търговията е в основата на икономическите отношения навсякъде през вековете. Благодарение на това, че ние сме в ЕС, успяваме да привличаме и инвеститори извън ЕС. Този свободен достъп до пазара е едно предимство за България. Търговските споразумения създават работни места и стимулират икономиката, като премахват всички пречки пред бизнеса. Въвеждането на мита, обаче може колкото да помага, толкова и да пречи."- посочи още Катя Стайкова

Европейският съюз преговаря със страните, с които търгува от името на общ пазар от половин милиард потребители. Това му позволява да налага стандарти за качество и клаузи за защита на правата на човека в съответните страни. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Разликите между православния и католическия Великден

Днес е Велики четвъртък от Страстната седмица.   В първите три дена от Страстната седмица вниманието е насочено към някои притчи на Иисус Христос с важни поучителни послания в тях, а във Велики четвъртък и петък си припомняме Неговите спасителни страдания. Тази година православният и католическият Великден съвпадат. За никого не е тайна, че има..

публикувано на 17.04.25 в 17:05

Общините Белоградчик и Макреш финансирали зарибяване на Рабишкото езеро

Светослав Димитров последните години организира кампании за зарибяване на Рабишкото езеро. Водоемът и в момента е заблатен , за риболов почти не става, защото има около 15 метра зелена трева. Винаги има смисъл от зарибяване, каза Светослав Димитров: "Целият този бряг, който преди беше като плаж сега е станало просто горичка...

публикувано на 17.04.25 в 16:06

Забраниха риболова до края на май

От 15 април влезе в сила забраната за улов на риба по река Дунав и вътрешните водоеми. Целта е създаване на оптимални условия за естествено възпроизводство на пролетно и пролетно-лятно размножаващите се риби на водни обекти, в които се разрешава любителския риболов. Периодът на забраната е от 15.04.2025 г. до 31.05.2025 г. включително...

публикувано на 17.04.25 в 16:02

Как да подберем добър козунак за Великден

По традиция днес на Велики четвъртък и на Велика събота се приготвят козунаците за Великден. Колко жълт и колко скъп е, и как действа на небцето, истинският козунак - ще разберем от популярната врачанска сладкарка Мария Иванова : "Портокаловият козунак освен стандартните продукти - брашно, мая, мляко, яйца съдържа портокалови корички и..

публикувано на 17.04.25 в 15:57
СНИМКА: ПП ВРАЧАНСКИ БАЛКАН

Ще реставрират "Пустата църква" в Камено поле

Нови проекти по Програма ИНТЕРРЕГ VІ-А ИПП България - Сърбия ще развиват трансграничния регион с инвестиция от 8 млн. 382 хил. 491 евро. Първите 10 проекта поставят началото на реалното изпълнение на интегрираната териториална стратегия по програмата, насочена към разработване на атрактивен, всесезонен туристически продукт чрез интелигентни решения...

публикувано на 17.04.25 в 15:55

Ученици от Видин правят филм за видинската синагога

Стартираха снимките на първия ученически филм за видинската синагога. Това ще е първият филм във Видин и страната, изцяло направен от ученици за тази забележителна сграда.  Кампанията надгражда пилотната инициатива на Европейската комисия  "Детективи на европейски проекти“ , реализирана успешно с шест от областните информационни центрове в..

публикувано на 17.04.25 в 13:33

В "Музикална зона" на Велики четвъртък 2025 слушаме произведения от барокови композитори

От създанието на света до днес, музиката е неразривна част от богопоклонението. Работата на композиторите била да извайват своето изкуство за богослужебната практика. Освен че били автори  на музиката, те я и изпълнявали. Едни от най-вдъхновяващите образци идват от епохата на барока. Постепенно музикално-изразните средства започват да разширяват..

публикувано на 17.04.25 в 09:00