Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какво правим, ако виновният шофьор е без "Гражданска отговорност"

Снимка: Радио ВИДИН


Собственици сме на моторно превозно средство (МПС). Ако то бъде увредено след пътнотранспортно произшествие (ПТП) с друго МПС, което няма застраховка “Гражданска отговорност”, ще се появяват следните въпроси- за какви щети мога да претендирам и кой ще ми ги плати. Как точно се предявява претенцията за обезщетение? 

"Първо е важно да изясним функциите на застраховка "Гражданска отговорност". Това не е данък, не е и приумица на застрахователите. Напротив, това е застраховка, която пази нас самите. При една катастрофа, когато има пострадал човек или увредено имущество, трябва да се покрият тези щети. Ако загине човек, не дай си Боже, щетите възлизат на стотици хиляди левове. Съдебната практика присъжда огромни обезщетения на близките на починал в катастрофа. Ако човек спести едни 200-250 лева, може да се окаже, че впоследствие дължи десеторно отгоре. След това започват продажби на жилища, на имоти, много такива случаи показва практиката. Когато някой е спестил от застраховка или пък реши да не я поднови, а от отсрещната страна претенциите са огромни, съответно трябва да знаем, че тези дългове дори могат да бъдат наследени от роднини. Моят съвет е просто да не се спестява от тази застраховка", разяснява същността на застраховка "Гражданска отговорност" Владимир Тодоров, председател на Асоциацията на пострадалите при катастрофи.

Гаранционният фонд заплаща при катастрофа без тази застраховка.

"Това е институция, в която членуват всички застрахователи. От всяка полица се отделят 12 лева за плащания. Много е важно да се знае, че когато този Фонд плати обезщетение, то после задължително той проявява регрес - т.е. Гаранционният фонд си търси заплатените пари от този, който не си е направил застраховка."

Ако ни се случи подобна ситуация, можем да претендираме за имуществени или за неимуществени щети.

"Всички тези подробности са вписани на сайта на Гаранционния фонд. Освен това, нашата Асоциация на пострадалите при катастрофи сме направили горещ телефон, който е безплатен. На него хората могат да получат безплатна информация- 0 700 17 112. Най-общо при пътен инцидент, при който има пътен инцидент с пострадали хора, а отсрещният и виновен автомобил няма застраховка, се започва досъдебно производство, което е шест месеца. То приключва с предявяване на материалите по производството. След това се повдига обвинение от Прокуратурата. Делото влиза в съда. Чак когато имаме осъден водач, тогава може да се претендира за обезщетение за болки и страдание, за медицински разноски, за пропуснати ползи. Всяко от тези обезщетения се доказва с различни документи."

Владимир Тодоров обясни и видовете компенсации.

"Един пешеходец или блъснат от автомобил, който няма тази застраховка, след случката да речем е със счупен крак. Влиза в болница, оперират го, слагат му имплант, който струва няколко хиляди. След излизането от заведението, човек отива на рехабилитация и там отново плаща. Междувременно този човек е в болнични и не ходи на работа. Първата компенсация е за неимуществени вреди, т. нар. болки и страдания. Те са индивидуални, определят се от застраховател или съд по справедливост. Имуществените вреди пък са разходите за лечение - болничен престой, медицински изделия, екип, всички изделия. Тук се включват и парите за възстановяване. Тези разходи се осребряват по фактурна стойност - фактурите трябва да бъдат запазени и представени. Третият вид компенсация е т. нар. пропусната полза - ако човекът е взимал 1000 лева заплата, но докато е болничен взима 80% от нея. Тези 20% той може да ги претендира към Фонда или застрахователя."

Когато виновният водач е чужд гражданин със застраховка „Гражданска отговорност“ при чужд застраховател или ПТП-то е настъпило на територията на друга държава и пострадалото лице е български гражданин, то има право да иска обезщетение в България от Национално бюро на българските автомобилни застрахователи. Виновният за произшествието водач няма право на обезщетение по застраховка „Гражданска отговорност“. 

Съдействието от специалист с опит в застраховането увеличава не само шанса ви да получите обезщетение, но също така увеличава възможността за получаване на справедливо обезщетение, съобразено с претърпените от вас вреди.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Светла Буюклийска

Сдружението "Врачанските къщи" става на 4 години

Сдружението "Врачанските къщи" отбелязва 4 години от своето основаване утре, 30 ноември. То е създадено с идеята да се защитят от разрушаване и да се възстановят голяма част от старите къщи с интересен облик, останали във Враца.  Според сдружението старите градски къщи са тези, които дават романтизма, престижността и даже аристократизма на..

публикувано на 29.11.24 в 17:05

Готови ли сте за "Убийства в Грейт Дидлинг"

Малкото корнуолско село Грейт Дидлинг е пълно с истории, които шведската писателка Берит Гарднър надушва веднага, след като се настанява там. Тя пристига в селото, за да заживее в идиличната къща „Уистерия Котидж“, която току-що е купила, опитвайки се да си осигури малко спокойствие и да потърси изгубеното си вдъхновение. Жителите на..

публикувано на 29.11.24 в 14:00

Сали и Кори - котки с рок имена от Враца

Две британски късокосмести котки битуват в апартамента на Димитър Цолов във Враца. Със Сали-Ерна Борислава Цолова , накратко Салиндра сме ви срещали и преди, но тя вече съжителства със сина си Кори Тейлър Димитров Цолов . За него важи следното - много пакостлив и много гальовен. И лаком. А за майка му - значително по-кротка от отрочето ѝ, но с..

публикувано на 29.11.24 в 13:08

Танцов клуб "Шарения" представя юбилеен концерт в Козлодуй

Танцов клуб "Шарения" в Козлодуй ще изнесе юбилеен концерт в града по случай своята десета годишнина. Събитието ще се проведе утре, 30 ноември, в Дома на енергетика. Участие в концерта ще вземат танцови състави не само от региона, но и извън него.  Подготовката за юбилея е започнала преди два месеца с ежедневни репетиции, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 29.11.24 в 13:00

Ден без покупки - възможно ли е?

Днес е Световният ден без покупки . Отбелязва се след Деня на благодарността в САЩ, който е четвъртият четвъртък на ноември. Идеята се заражда във Ванкувър, Канада, и е вид протест срещу прекомерното консуматорство. В анкета питаме видинчани и маме ли реална нужда от всичко, което купуваме, д али не купуваме, само защото е много евтино и к акво..

публикувано на 29.11.24 в 12:21

Концерт на "Шоколадче" ще зареди Видин с рок енергия

Младите таланти от ломската Вокална група "Шоколадче" ще изнесат концерт днес, 29 ноември, пред видинската публика. Концертът е озаглавен "Рок магия" и е по повод шестнадесетия рожден ден на формацията.  Ръководителят на групата вокалният педагог Росица Кръстева , заедно с част от "шоколадчетата" - Елица Дражкова, Яна Георгиева, Виктория..

публикувано на 29.11.24 в 12:03

Ще има ли сняг тази зима

Защо настоящата зима ще бъде по-студена от миналата? За да отговори на този въпрос климатологът проф. Георги Рачев обясни, че трябва да има база за сравнение. Миналата година не е база за сравнение, защото тя беше най-топлата зима откакто съществуват метеорологични наблюдения в България с температури почти 3 градуса над нормата.  "А съвременната..

публикувано на 28.11.24 в 16:37