Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Хайде на гроздобер

Гроздобер в Цар Петрово
Снимка: радио Видин




В сезона на гроздобера получихме покана за гроздобер в село Цар Петрово. Стопанин на лозята е 90-годишният дядо Божин.

 
Лозето на дядо Божин е извън селото. Останали само двама човека, които все още поддържат лозята си. В този район в миналото са били лозовите масиви на хората от Цар Петрово, имало е и плодни дръвчета, сливи, череши, круши. Днес всичко е обрасло с висока трева, шипки и бурени. Хората ги няма.

 
Дядо Божин поддържа изрядно своето лозе. В него има винени и десертни сортове. Прекопава го с техника, която има, пръска го, гледа го като малко дете. А наесен лозето му отвръща с хубав плод.  Казва, че това лозе е насадено, когато той е бил на 1-2 годинки. Това означава, че лозето му е връстинк. 

  
Възрастният човек  знае, че сам човек не може да смогне с брането на лозето, затова организира съселяните си, както и дъщеря си и приятели от града.


"Идваме рано сутринта, хората от селото вече са започнали да берат,  влизаме в първия ред. Най-напред берем сензо, после следва мерлото, бялото грозде, ркацители. Най-накрая остава отела и виялата. Сортове, които дават невероятен аромат на ягодов и малинов вкус на червеното вино и които все още са съхранени в нашия край. В Европа тези сортове са забранени. Но пък хората в Северозапада харесват този сорт и той все още се отглежда."


Дядо Божин казва, че отелът  е издръжлив сорт, може да се засажда директно от пръчка без подложка и не страда от известните опасни заболявания.



Нели живее отскоро в село Цар Петрово, от тук е мъжът й, и тя е от София и идва да живее в това северозападно селце, харесва й да помага на местните хора с каквото може, сега е на гроздобер:


"На такъв гроздобер, голям, ми е за пръв път.. Около декар и триста казват, че е .. Харесва ми, защото съм сред природата...Тук е хубаво, природата, хората.... Аз съм от София, тук се занимават с всичко, което е свързано със земята. Обичам да садя, да копая, да поливам, влече ме... Моите корени са от София, но няма нищо случайно, това че съм тук, не е случайно... Чувствам се като вкъщи...Това, което намирам тук, си е моето... Хората са добри, работят, тук има спокойствие. Ние лозе нямаме, но помагаме на хората, които имат нужда. Помагаме на дядо Божин, защото той не може сам... Колективността не се е загубила. За щастие, хората все още си помагат, задружността я има още ...."


Младенка Николова е пенсионерка, не е родом от селото, но живее тук, тя се включва в гроздобера: 



"Гроздоберът даже приключва, в сравнение с миналата година е по-добра реколтата... В двора имаме няколко реда.... Тези лозя вече са изоставени... Мерлото, отел, ркацители, вияла  - от тях хубаво вино става... Брахме 4-5 часа с почивки. Сам човек не може да се справи, трябва бригада..."
 

На следващия ден след гроздобера дядо Божин мачка гроздето, има си специална машина и с нея го обработва. След това го слага в предварително измитите бъчви, оставя го да ферментира и да отлежи, но не слага захар. И така за зимата е осигурен еликсир, лекарство за всички болежки.


Повече може да чуете в прикачените звукови файлове.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Разликите между православния и католическия Великден

Днес е Велики четвъртък от Страстната седмица.   В първите три дена от Страстната седмица вниманието е насочено към някои притчи на Иисус Христос с важни поучителни послания в тях, а във Велики четвъртък и петък си припомняме Неговите спасителни страдания. Тази година православният и католическият Великден съвпадат. За никого не е тайна, че има..

публикувано на 17.04.25 в 17:05

Общините Белоградчик и Макреш финансирали зарибяване на Рабишкото езеро

Светослав Димитров последните години организира кампании за зарибяване на Рабишкото езеро. Водоемът и в момента е заблатен , за риболов почти не става, защото има около 15 метра зелена трева. Винаги има смисъл от зарибяване, каза Светослав Димитров: "Целият този бряг, който преди беше като плаж сега е станало просто горичка...

публикувано на 17.04.25 в 16:06

Забраниха риболова до края на май

От 15 април влезе в сила забраната за улов на риба по река Дунав и вътрешните водоеми. Целта е създаване на оптимални условия за естествено възпроизводство на пролетно и пролетно-лятно размножаващите се риби на водни обекти, в които се разрешава любителския риболов. Периодът на забраната е от 15.04.2025 г. до 31.05.2025 г. включително...

публикувано на 17.04.25 в 16:02

Как да подберем добър козунак за Великден

По традиция днес на Велики четвъртък и на Велика събота се приготвят козунаците за Великден. Колко жълт и колко скъп е, и как действа на небцето, истинският козунак - ще разберем от популярната врачанска сладкарка Мария Иванова : "Портокаловият козунак освен стандартните продукти - брашно, мая, мляко, яйца съдържа портокалови корички и..

публикувано на 17.04.25 в 15:57
СНИМКА: ПП ВРАЧАНСКИ БАЛКАН

Ще реставрират "Пустата църква" в Камено поле

Нови проекти по Програма ИНТЕРРЕГ VІ-А ИПП България - Сърбия ще развиват трансграничния регион с инвестиция от 8 млн. 382 хил. 491 евро. Първите 10 проекта поставят началото на реалното изпълнение на интегрираната териториална стратегия по програмата, насочена към разработване на атрактивен, всесезонен туристически продукт чрез интелигентни решения...

публикувано на 17.04.25 в 15:55

Ученици от Видин правят филм за видинската синагога

Стартираха снимките на първия ученически филм за видинската синагога. Това ще е първият филм във Видин и страната, изцяло направен от ученици за тази забележителна сграда.  Кампанията надгражда пилотната инициатива на Европейската комисия  "Детективи на европейски проекти“ , реализирана успешно с шест от областните информационни центрове в..

публикувано на 17.04.25 в 13:33

В "Музикална зона" на Велики четвъртък 2025 слушаме произведения от барокови композитори

От създанието на света до днес, музиката е неразривна част от богопоклонението. Работата на композиторите била да извайват своето изкуство за богослужебната практика. Освен че били автори  на музиката, те я и изпълнявали. Едни от най-вдъхновяващите образци идват от епохата на барока. Постепенно музикално-изразните средства започват да разширяват..

публикувано на 17.04.25 в 09:00