Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Хроники на доброто" - малка книга за големи човешки истории

Снимка: Александър Карамфилов

Пет неправителствени организации от Северозапада станаха част от вдъхновяваща книга, която показва смисъла на гражданското общество и  сила на неправителствените организации. Това са Сдружение „Закрилниците“ от Монтана, Настоятелството на училище „Христо Ботев“– с. Търнава, Врачанско, Сдружение „Закрила“ от Ловеч, Плевенски обществен фонд „Читалища“ и Сдружение „Граждански инициативи – Ловеч“. 

Автор на текстовете е сътрудникът на Радио Видин Петя Генова, която е част и от екипа на Информационния портал за неправителствените организации. 

През последните седемнадесет месеца шест кореспонденти на Портала, които покриват територията на цялата страна, разказваха „хроники на доброто“ – общо 102 истории, част от които оформят тази книга.

Информационният портал за неправителствените организации в България представя за първи път книгата „Хроники на доброто“ на 1 октомври 2021 г. в Пловдив. Сборникът с очерци отразява работата на 30 граждански организации от различни краищата на страната – Пловдив, Русе, Монтана, с. Баня (обл. Бургас), с. Царев брод (обл. Шумен), Стара Загора, Разлог, Варна, с. Баничан (обл. Благоевград), с. Търнава (обл. Враца), Ловеч, Търговище, Сандански, Бургас, с. Надарево (обл. Търговище), Плевен, Силистра. Автори на историите са шестимата регионални кореспонденти на НПО Портала – Диана Желязкова, Елена Тилова, Паулина Гегова, Петя Генова, Росинка Проданова и Цвета Ненова. 

Много човешки съдби стоят зад тези разкази, много трудни преживявания, надежди, успехи, постижения и силното усещане, че от нашето участие или безучастие зависи много, а понякога всичко“ – се казва в предговора на книгата.

Информационният портал за НПО (http://ngobg.info) е посветен на предоставянето на актуална информация за българския неправителствен сектор, която е от полза както за самите организации, така и за всички, които се интересуват от тях, тяхната дейност и резултатите от нея. Порталът е създаден през януари 2010 г. Разработен е и се поддържа от Фондация ПАЦЕП в партньорство с Българския център за нестопанско право (БЦНП). НПО Порталът не е търговски проект, съществува с идеална цел и не генерира печалба. Най-голямата част от съдържанието му са материали, публикувани от регистрираните в него граждански организации. Порталът разчита също и на стажанти  и доброволци, за които е отворен целогодишно. 

„Да имаме кореспонденти в страната бе отдавнашна наша мечта. Благодарение на Фонд Активни граждани България през пролетта на 2020 година това стана факт. Онази пролет, в която светът се преобърна за всички ни, когато много бързо трябваше да пренастроим живота си и когато за съпричастността, подкрепата, дарителството и доброволчеството се заговори повече от всякога. За нас в НПО Портала обаче тези думи са всекидневие, независимо дали има пандемия или не, защото всеки ден се срещаме с десетки примери за човешка отдаденост в подкрепа на другите, за целенасочени усилия за развитие на обществото ни, за истинско гражданско участие. И за нас съвсем не е клише, че доброто е навсякъде. Доказателствата за това също са навсякъде, но много често тe остават анонимни, тихи, понякога дори неразбрани. Винаги сме искали да разказваме истории от отдалечените от нас села и градове. Защото има толкова много за разказване…“ – споделят от екипа на НПО Портала.

Представените 30 разказа за граждански организации показват примери от работата на организации в различни сфери на дейност и в различни населени места – от малки села до големи градове. Има и такива, които работят в цялата страна.

Различни са областите, в които героите от книгата работят и отдават времето, знанията и труда си – образование и наука, здравеопазване, култура, развитие на местни общности, дарителство и доброволчество, деца и младежи, икономическо развитие, защита на животните и природата, на човешките права.  Общото във всички истории е непримиримостта на дейни и отговорни хора, осъзнатата им работа за добруването на общността, запълването на ниши, поради липса на институционална грижа.

Книгата не се продава, а се разпространява безплатно. Има и електронен вариант, който може да бъде намерен на този линк.

Сборникът е издаден по проект „За гражданите и техните организации“,  изпълняван от фондация ПАЦЕП, фондация БЦНП и фондация 42 с финансова подкрепа на Фонд Активни граждани България по линия на Финансовия механизъм на ЕИП. Основната цел на проекта е подобряване на информираността на гражданите за ролята на неправителствените организации в обществото.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Снимката на 19 ноември 2024 година

Започнаха планираните аварийни консервационно-реставрационни дейности на западния бастион на средновековната крепост "Баба Вида", , съобщават от общинската администрация. Укрепването се наложи заради срутването на част от външната крепостна стена през август 2023 г. Тогава достъпът до най-посещавания туристически обект във Видин бе ограничен, заради..

публикувано на 19.11.24 в 18:05

Представиха находките от разкопките при Майор Узуново

Представиха резултатите от разкопките край село Майор Узуново в музей „Епиграфски център“ във Видин.   Проучването обхваща селище от ранния неолит, което е изключително значим обект за праисторията на България и на Балканския полуостров.  Разкопките започнаха в началото на месеца под ръководството на  Георги Ганецовски , директор на Регионалния..

публикувано на 19.11.24 в 17:39

Почина Величка Каменова - знакова личност от чипровския край

На 90-годишна възраст почина Величка Каменова . Родена в чипровското село Горна Ковачица, през целия си живот остава учителка- по призвание и по съвест.  Преподавала е в родното си село, в с. Василовци и в Монтана. Участвала е и в театралната трупа на Василовци. Пише книги за родния край, за детството, за учителските си години, за болките на хората..

публикувано на 19.11.24 в 17:18

Монтана се включи в Световния ден за борба с насилието над деца

Насилието в училище придобива все по-големи размери. При големите се пренася в интернет пространството. Основна роля за овладяването му има семейството. В Монтана отбелязаха Световния ден за борба с насилието над деца . В България всяко второ дете е изложено на риск от тормоз – вкъщи, в детската градина, в училище, на улицата или в интернет..

публикувано на 19.11.24 в 17:16

Сгради грейват в синьо за кампания срещу насилието над деца

Утре, 19 ноември, от 18:00 часа емблематични сгради и места в цялата страна ще бъдат осветени в синьо, съпроводени със специално аудиопослание, което призовава за нулева толерантност към насилието над и между деца. Във Враца синя светлина ще озари сградата на Общината. В Роман ще бъде осветена или зданието на общинската администрация, или училището..

публикувано на 19.11.24 в 16:07

Изложба в Мездра показва уюта на българския дом

Тази вечер от 17:00 часа фоайето на Народно читалище „Просвета 1925“ в Мездра ще се преобрази в уютния свят на българския дом от 50-те до 70-те години на 20-ти век. В навечерието на Деня на християнското семейство Краеведското дружество към читалището организира изложба с традиционни плетива на една кука, бродерии и битови съдове. Изложбата дава..

публикувано на 19.11.24 в 15:15

Технически ръководител получи условна присъда за трудова злополука с жертва

Окръжен съд – Монтана постанови осъдителна присъда от 1 година „лишаване от свобода“ с 3-годишен изпитателен срок за главен технически ръководител на бетонов възел. Делото бе свързано с фатална трудова злополука, при която загина работник на обекта през август 2019 г. Обвиняемият отговарял за оперативно-стопанското, техническото и административното..

публикувано на 19.11.24 в 15:08