"Приятно е да се отбележи този ден и ролята на учителя в обществото. Ако човек няма вътрешно убеждение да работи с децата, той не става за учител... Учителите са специални хора. И се радвам на интереса от млади хора към нашата професия. Имаме 6 нови учители...По-трудно е и по-отговорно днес, но това е предизвикателство... Чувствам се по-усъвършенствана с онлайн обучението, нови умения придобихме и се доближихме до учениците."
Миглена Борисова е млад учител, завършила е бакалавърска степен на специалността "История" и магистратура по "Начална педагогика". В момента е начален учител в СУ "Христо Ботев" Козлодуй :
"Избрах началната педагогика, защото за мен слънцето не е само едно, слънцето е усмивката на всяко едно дете, което виждам... В понеделник се зареждам двойно повече, раздавам се за всяко едно от тях... Децата ме учат , че светът е много по-красиво място, когато гледаш през техните очи... Преподавам на първи клас, 24 деца и изграждаме навици... Те търсят по-забавен начин на преподаване..."
Олицетворение на българския учител е Вера Горанова - учител по български език и литература в прогимназиален етап, в най-старото училище в България - ОУ "Петър Парчевич" Берковица. За 2020 година получава приза "Учител на годината" и почетно отличие "Неофит Рилски", което е най-високото отличие, присъждано в образователната система на Република България:
"За нас този ден е нормален учебен ден, но е по-усмихнат. Получаваме поздрави. Учителят е равносилно на отговорност, търпение, всеотдайност. затова в пандемията много бързо се реорганизирахме. Боря се с трудностите, по-скоро ме мотивират... Едно дете да науча днес на нещо ново, знам, че си е струвало. Пожелавам на всички учители да са здрави и със силен дух и да се гордеят с професията си!"
Повече може да чуете в звуковите файлове.
Бариатричната хирургия е най-силният и най-сигурен метод за лечение на болестното затлъстяване. Това каза сертифицираният бариатричен хирург д-р Спас Иванов , който работи в столична болница, но периодично провежда консултации във Видин. По думите му 1,5 милиарда души в световен мащаб са с наднормено тегло, като повече от 200 милиона са със..
На 18 ноември се навършват 20 години от първата чернодробна трансплантация в България. Извършва я екипът на проф. Любомир Спасов от Университетска болница "Лозенец" в София. Спасен е животът на 7-месечната Памела от град Кула, Видинско. Операцията продължава близо 15 часа, като на Памела е присаден половината черен дроб на баща ѝ. 20 години..
Днес в рубриката "Памет нашенска" ще си говорим за банатските българи. Те са уникална българска общност, която се установява в областта Банат, разположена между днешна Румъния, Сърбия и Унгария, преди близо 300 години. Тяхната история започва с преселението им от Северна България през 18 век, когато след Освобождението на Австрия от..
В днешното издание на рубриката "Психолог на помощ" ще си говорим за термина "асертивност" . Асертивността е един вид умение или начин на общуване, при който изразяваш мнението и желанията си по открит и директен начин, но същевременно оставаш уважителен към мнението и правата на другите. Може би най-просто казано - умението да отстояваш..
Вълнуваща среща на възпитаниците на Литературен клуб "Иван Деспотов" се състоя във Видин, а поводът 30 години от създаването на организацията. В срещата се включиха "деспотовци" от всички поколения. Момичета и момчета дойдоха за срещата от различни градове в България, от чужбина, а онези, които не успяха да присъстват лично, се включиха по..
Във врачанското село Лик бе открита паметна плоча, която доказва, че по нашите земи е живял най-дълголетният човек не само в България, но и в света. Това е Йончо Цолов , който е живял цели 130 години. Откритието прави културният антрополог д-р Росен Гацин. Той успява да достигне и до смъртния акт на дълголетника, който е още едно..
На 19 ноември отбелязваме Световния ден за борба с насилието над деца . Това е една доста деликатна, но и много важна тема, защото все по-често ставаме свидетели на случаи, в които деца стават обект на някакъв вид тормоз, било то физически или вербален, и е много важно малтретираните деца да знаят как правилно да реагират в тези ситуации..