Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

145 години от рождението на Васил Атанасов

Автор:
Снимка: РИМ - Враца


Изложба по повод 145 години от рождението на видния художник Васил Атанасов подредиха в Художествена галерия "Иван Фунев" при РИМ-Враца. Васил Атанасов, освен художникq е и археолог, учен, музеен деец, преподавател, военен художник, писател, създател на градската градина на Видин и баща на местния музей. Роден във Враца, но живял и работил над 40 години във Видин, каза за Радио Видин Христо Божков - завеждащ художествената галерия "Иван Фунев":


"Художествената галерия "проф. Иван Фунев" към Регионален исторически музей - Враца има една поредица от изложби, която е свързана с личности, родени в нашия град Враца и допринесли за Враца със своите творби - какъвто е и Васил Атанасов. Както знаете се навършиха 145 години от неговото рождение. За радост на нашия град, това е негово родно място, а той е учен и музеен деец... Той е роден на 14 август 1876 в град Враца, но завършва гимназия в Русе. След това следва в Художествената Академия, която тогава се е наричала Държавно рисувално училище. Негови преподаватели са били Иван Мърквичка и Ярослав Вешин. Той е също така близък приятел и състудент на патриарха на българската скулптура Андрей Николов, който също е от Враца. Васил Атанасов пристига във Видин на 24-годишна възраст, там се жени и повече от 40 години той живее и работи в град Видин, до смъртта си през декември 1943 година. Важно е да се каже, че по време на Първата Световна война е мобилизиран за военен художник към шеста пехотна Бдинска дивизия. В нашата зала имаме рисунки, доста рисунки - това са портрети на негови другари, поручици, лейтенанти, участвали във войната, директно от бойното поле, което е нещо много интересно и може да се види в залата. Също така Васил Атанасов преподава рисуване и краснопис в Мъжката и Девическата гимназия във Видин и е директор на Видинската Мъжка гимназия в периода 1922-1923 година. Занимава се и с археология и е член на българското Археологическо дружество. Васил Атанасов е паркостроител на Видин. Той е първият видински художник, който е завършил Художествената Академия и е първия археолог, етнограф и краевед, и баща на местния музей... Творбите, които художникът създава, са в класически академичен стил, от него се учат хиляди студенти... Васил Атанасов е удостоен посмъртно със званието Почетен гражданин на Видин."


Изложбата ще остане до края на месец октомври.
Повече чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Гербът на Видин на 89 години

Преди 89 години на днешния ден Видин се сдобива с герб . Той е изработен по идея на тогавашния кмет д-р Бърни Бончев, който много искал Видин да има символ, който да обхваща целия облик на града и да го представя по най-добрия начин. Проектът на герба е одобрен на заседание на Общинския съвет на 18 февруари 1936 г. и се взема решение да бъде..

публикувано на 18.02.25 в 16:11

Видинският отбор по английска реч и дебати се отличи на състезание

Отборът  по английска реч и дебати  "BEST"   на ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин се завърна от зимното издание на състезанието с много отличия и награди .  Йоанна Иванова и Стефан Симеонов , от осми клас, спечелиха купата за първото място в категория "Начинаещи" и медали за шесто място в "Напреднали" на финалите:  "Аз и..

публикувано на 18.02.25 в 15:00

Зрелостници от Видин представят "Лентата на спомените"

Дванайсетокласници от СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин организират изложба концерт "Лентата на спомените" . Идеята е на учениците, които искат да покажат своето развитие и израстване през годините и да си припомнят различните моменти от ученическия живот. Общо 21 са завършващите младежи в паралелка с профил "Музика и изобразително..

публикувано на 18.02.25 в 14:00

"Поезията на 90-те оживява" в библиотеката в Монтана

Прожекция на кратки поетични филми по стихове от 90-те години на български автори ще се състои днес, 18 февруари, от 17:00 часа в  Регионална библиотека "Гео Милев" в Монтана . Проектът се нарича "Поезията на 90-те оживява" и включва филми, които са съчетание на музика, визия и стихове на известни и любими български автори, разказва Мария..

публикувано на 18.02.25 в 13:00
Иван Попов

Четирима опълченци от с. Лик участват в Освободителната война

Повече от седем хиляди и петстотин български патриоти участват в Руско-турската освободителна война. Към Българското опълчение се присъединяват и четирима опълченци, родени в мездренското село Лик. Иван Петров Попов (1841-1928) е изключителна личност, чието име остава в народната памет и за когото и до днес се разказва. Още през 1860 година той е..

публикувано на 18.02.25 в 08:46

Проф. Радостина Александрова: Във формулата на любовта винаги има и щипка магия

Денят на влюбените - 14 февруари, отмина, но вечният въпрос - какво е любовта , не спира да вълнува човечеството така, както го е правил, откакто свят светува. Учените са тези, които в наши дни, се опитват да открият формулата на любовта и да обяснят какво се съдържа в нея. Своя прочит по темата направи и проф. Радостина Александрова от БАН...

публикувано на 17.02.25 в 17:41
Лазар Гецковски

Лазар Гецковски е първият "Посланик на вярата в доброто" в Мизия

Днес, 17 февруари, отбелязваме Деня на спонтанната доброта. Той се празнува по цял свят от благотворителни организации, но не е известно кой е конкретният инициатор. Най-популярен е в САЩ. В този ден хората трябва да се стремят да бъдат добри към всички, без да очакват награда. Именно затова днес ви представяме един такъв пример от град Мизия,..

публикувано на 17.02.25 в 16:17