Изложба по повод 145 години от рождението на видния художник Васил Атанасов подредиха в Художествена галерия "Иван Фунев" при РИМ-Враца. Васил Атанасов, освен художникq е и археолог, учен, музеен деец, преподавател, военен художник, писател, създател на градската градина на Видин и баща на местния музей. Роден във Враца, но живял и работил над 40 години във Видин, каза за Радио Видин Христо Божков - завеждащ художествената галерия "Иван Фунев":
"Художествената галерия "проф. Иван Фунев" към Регионален исторически музей - Враца има една поредица от изложби, която е свързана с личности, родени в нашия град Враца и допринесли за Враца със своите творби - какъвто е и Васил Атанасов. Както знаете се навършиха 145 години от неговото рождение. За радост на нашия град, това е негово родно място, а той е учен и музеен деец... Той е роден на 14 август 1876 в град Враца, но завършва гимназия в Русе. След това следва в Художествената Академия, която тогава се е наричала Държавно рисувално училище. Негови преподаватели са били Иван Мърквичка и Ярослав Вешин. Той е също така близък приятел и състудент на патриарха на българската скулптура Андрей Николов, който също е от Враца. Васил Атанасов пристига във Видин на 24-годишна възраст, там се жени и повече от 40 години той живее и работи в град Видин, до смъртта си през декември 1943 година. Важно е да се каже, че по време на Първата Световна война е мобилизиран за военен художник към шеста пехотна Бдинска дивизия. В нашата зала имаме рисунки, доста рисунки - това са портрети на негови другари, поручици, лейтенанти, участвали във войната, директно от бойното поле, което е нещо много интересно и може да се види в залата. Също така Васил Атанасов преподава рисуване и краснопис в Мъжката и Девическата гимназия във Видин и е директор на Видинската Мъжка гимназия в периода 1922-1923 година. Занимава се и с археология и е член на българското Археологическо дружество. Васил Атанасов е паркостроител на Видин. Той е първият видински художник, който е завършил Художествената Академия и е първия археолог, етнограф и краевед, и баща на местния музей... Творбите, които художникът създава, са в класически академичен стил, от него се учат хиляди студенти... Васил Атанасов е удостоен посмъртно със званието Почетен гражданин на Видин."
Основно училище "Любен Каравелов" във Видин отбеляза 190 години от рождението на своя патрон. Мероприятията започнаха рано сутринта с поднасяне на цветя и тържествена щафета, в която участваха ученици от 5-и клас. Заместник-директорът на училището, Галина Нетова , поздрави присъстващите и подчерта важността на патронния празник...
Днес, 8 ноември, отбелязваме Деня на Западните покрайнини. Отбелязва се от 1924 година по инициатива на Учредителния конгрес на бежанците от Западните покрайнини. Забранен е през 1952 година, а е възстановен през 1990 г. Това е годишнина от анексирането (1920 г.) на Западните покрайнини по силата на Ньойския мирен договор (27 ноември 1919 г.)...
Отмъщението се сервирало студено, казват. Може би. Но не и когато огънят има за какво да отмъщава. Не и когато има да ти отмъщава един истински змей, потомък на Караогнян – страшилището на Балканите, и не на последно място когато има да отмъщава на самия Караогнян. Тогава отмъщението не може да чака и не може да е различно от огън до пълно..
Младежи от "Интеракт клуб" към доброволческата организация "Ротари Интернешънъл" във Видин събраха над 400 лева от благотворителна вечер на четенето. За идеята и каузите, за чието изпълнение ще помогнат, разказват Мартина Вергилова, Никол Николова и Алекс Александров от клуба. "Първата цел на нашето събитие - Вечерта на четенето, е да..
Във Видин има изключително много артисти - хора, които влагат умението, дарбата и таланта си в различни произведения. В рубриката "Професия хоби" ви представяме една дама, която ръчно изработва бижута, влагайки в тях цялата си душа. Започва да се занимава с това хоби, без да го планува, просто ѝ идва отвътре. А понякога, когато искаш..
Обликът на Зверино е представен в книгата „Пътища през Времето“ . Сборникът с краеведски изследвания за мездренското село е дело на Ивана Захариева — икономист по професия и родом от малкото населено място. Още от дете тя проявява интерес към начина на живот на хората, а краезнанието става нейна страст. Благодарение на своите родители успява да..
Видинската авторка Илияна Кръстева издава новата си стихосбирка, наречена „Дискордия“. В нея включва 100 творби, създавани през годините. Опитва се във всяко стихотворение да има основна идея, за да може читателят да осмисли написаното. В момента книгата е готова в електронен вариант, очаква се да излезе и в книжен вид. В началото на нашия..