Често обаче техните права се нарушават, при това умишлено. Ето защо Европейската комисия излезе с насоки за гарантиране закрилата на трансграничните и сезонни работници, в контекста на пандемията от коронавируса.
Агенцията по заетостта, като водещ партньор за България в общоевропейската кампания на Европейския орган по труда за сезонна работа "Права през всички сезони", организира поредица от срещи в страната, за да обърне по-специално внимание на необходимостта от насърчаване на справедливи и безопасни условия на труд за сезонните работници.
На организираната от Дирекция "Бюро по труда" /ДБТ/ Видин среща, присъстваха представители на Териториалните поделения на Националния осигурителен институт и Националната агенция за приходите /НАП/ -офис Видин, както и Дирекция "Инспекция по труда".
"Целта бе да се разшири информационният обхват с теми, които силно вълнуват сезонните работници, като социалноосигурителни права, данъчно облагане и др. и всеки, който има въпроси, да може да разговаря с квалифициран експерт", обясни директорът на ДБТ, Иван Иванов.
EURES мрежата в България, също се включи в инициативата. Ралица Иванова - главен експерт оформи облика на повечето сезонни работници тук:
"По-голямата част от работниците са били във Великобритания и въпросите им бяха свързани с получаването на парично обезщетение за безработица".
Остава интересът за търсене на работа към Обединеното кралство, а така също и за Германия.
Общо 63 търсещи работа в чужбина лица посетиха информационното събитие във Видин само за два часа, обясни Гергана Станкова, младши експерт в дирекцията:
"От тях 52 са регистрирани в дирекцията и проявили интерес към сезонната работа. По-конкретно за сезонна заетост, за случаи на забавяне на отговори и документи от Чехия и Италия, въпроси относно осигуряването, за удостоверяване на осигурителни периоди в отделните държави от ЕС..."
В много случаи трансграничните работници имат краткосрочни трудови договори, които не им осигуряват сигурност, че ще запазят работните си места, и не предлагат почти никакво социално осигуряване.
В рамките на "Седмицата на Европейския съюз за сезонните работници" много от заинтересованите от сезонната заетост можаха да се запознаят с важна информация, освен чрез срещите на място, и онлайн - чрез видеопрезентация за правата на сезонните работници в You Tube канала на Агенция по заетостта.
Въпреки че според европейското законодателство трансграничните работници би трябвало да се третират по същия начин като местните работници, често се регистрират нарушения на техните права по отношение на работното време, условията на живот и стандартите за безопасност на работното място. 800 000 души е минималният брой сезонни работници, които се наемат всяка година в ЕС.
Неделята, в която се намираме е наречена Неделя след Богоявление, което означава, че все още Църквата ни насърчава да вникваме и осмисляме събитието на Кръщението Господне и то да бъде част от нашия живот. "Покайте се, защото се приближи Царството Небесно" (Мат. 4:17). "С тези дълбоки и свещени слова започнала проповедта на..
Днес ще разкажем поредната вдъхновяваща история. Главен герой в нея е Стефани Борисова от Монтана, която реши да осигури средства за абитуриентски бал на момиче в неравностойно положение. Стефани е на 22 години и в момента е студентка в четвърти курс, като паралелно с това работи в софтуерна компания. Младата жена учи "Регионално развитие",..
Да избягаш от града, за да живееш на село си е сериозно предизвикателство и не е за всеки. Да избягаш от София, за да заживееш в Българския Северозапад, вече е само за избрани. Имам предвид без да хукнеш обратно още в рамките на първия месец. Това не всеки го може. Могат го такива, като фотографката Изабел Арнаудова. Израснала на жълтите..
Днес в рубриката "97 лапи 1 една опашка" ще се пренесем в Монтана, където ще ви срещнем с добрия пример и любовта към животните. Поводът е публикация в социалните мрежи на 33-годишния Дончо Илчев , в която той е написал: "Извинете, че спрях движението на колите по улицата днес, но този ястреб е от защитен вид и трябваше да бъде спасен..
В Северозапада, където възможностите за развлечения често са ограничени, Румяна Георгиева от Белоградчик решава да промени тази тенденция и да предложи на местните хора едно уникално и вдъхновяващо преживяване – рисуване с вино, кръщава го Art & Wine - Belogradchik . Това занимание, станало истински хит през последните години, съчетава..
Рекорден брой "Живи човешки съкровища" са вписани в националния регистър за миналата година. България е част от програмата на ЮНЕСКО "Живи човешки съкровища" от 2008-а година и до сега в националната система са вписани 44 елемента. Номинации се правят на всеки две години и се вписват до пет носителя на нематериалното културно наследство, но..
Във Видин се проведе обществено обсъждане на проект на Общински план за младежта за 2025 година. Документът определя целите и приоритетите на общинската политика за младежта, както и финансовите ресурси за неговата реализация, в съответствие с Националната стратегия за младежта (2021-2030 г.) и Националната програма за младежта (2021-2025)...