Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Туризъм и земеделие в защитените зони

Снимка: Радио ВИДИН

В предаването "Еко свят" продължаваме темата за възможностите пред бизнеса, земеделието и туризма в райони с чиста природа. Опознавателно пътуване из защитена зона "Врачански Балкан" организира Дирекцията на природния парк, който попада в екологичната мрежа НАТУРА 2000. 

Когато искаш да работиш и спазваш мерките за опазване на видове и местообитания, може да разчиташ на успех и да се развиваш. Примери за такива успешни практики са двама млади хора от село Зверино в община Мездра- Цветан Иванов, който коси над 200 декара ливади и Виолета Йотова, която отглежда мурсалски чай. 

Цветан Иванов е земеделски производител от село Зверино в община Мездра. Поддържа зелени площи- над 200 декара ливади за косене. Казва, че е трудно да се занимаваш с такава дейност, но трябва да си упорит, за да успееш:

"Занимавам се от 7 или 8 години със земеделие- поддържане на зелени площи във Врачанския Балкан. Земеделието- видях, че с другите неща не става и реших с това да пробвам. За тези години имам някакъв успех. Площите са изоставени много отдавна и докато ги възстановиш, е трудно, после поддържането е по- лесно. По европейските програми изискванията са да няма храсталаци и да е окосено. Те храстите са трудни за премахване, защото с годините са станали големи, доста гъсти. Аз поддържам ливади за косене."

202 декара поддържа Цветан Иванов. Голям процент от площите попадат в НАТУРА 2000, за което получава компенсации. 

"Не са достатъчни, то обезщетението си е обезщетение. Като се огледате и погледнете какво е, определено всички площи, които попадат в защитените зони, си заслужава да бъдат такива. За да се занимаваш с такава дейност, трябва да си по- търпелив и по-инат, и нещата стават", категоричен е земеделският производител. 
Виолета Йотова е адвокат, отглежда билки от 6 години- култивиран мурсалски чай в землището на село Зверино и бере диворастящи билки. В началото решила да работи още нещо, което да й доставя удоволствие, за да се пребори със стреса в адвокатската професия. 

"2015 година стартирах- закупих имот в региона и реших, че много ми харесва да се занимават с това нещо. Идеята ми дойде доста интересно. Основната ми дейност е адвокат. Стресът в тази професия, от години се занимавам с това нещо, е страшно голям. В един момент реших, че трябва да работя още нещо, което да ми доставя удоволствие и тъй като от малка много обичам цветята и билките, реших, че това е нещото, с което искам да се занимавам допълнително тогава."

Към фирмата работят още трима човека, като през активния сезон наема още хора. Освен с отглеждане на култивирания мурсалки чай, Виолета Йотова се занимава и със събиране на диворастящи билки във Врачанския Балкан.

"Липа, мащерка, риган, глог, шипка, метна. Имам още в асортимента. Богат е районът на билки. Мислех това да е допълнителна дейност, но третата година след като засадихме насажденията, се оказа, че интересът е много голям към този вид билки. Към момента това е основната ми дейност."

На всеки етикет е изписано, че билките са брани във Врачанския Балкан. Мурсалският чай е биосертифициран, отглежда се без препарати за растителна защита и се суши по естествен път. 

Село Челопек е на територията на община Враца, само на 3 километра от града. В региона някога са се отглеждали много овце и кози, характерно за селото е и отглеждането на магарета. Сега населението е градско- хората купуват в Челопек вили.

"Да преспят вечерта, да отидат на работа, да се възползват от чистия въздух от природата. Може би повече обичат да се разходят из Врачанския Балкан. Само едно стадо имаме в момента, което е в Балкана. Той притежава някакви собствени ливади... Запазена ни е природата. Някога е имало 9 или 10 стада, които са пасяли из Балкана, които по всякакъв начин биха влияли на растителните видове, на животинските, но в момента и това го няма...", каза кметът Тихомир Тошев.

В селото има три къщи за гости. Има туристи, които минават през Челопек, но е намаляла посещаемостта в къщите за гости.

Село Згориград също е част община Враца, намира се на територията на природен парк "Врачански Балкан", който обхваща три общини- Враца, Мездра и Своге. Кметът на Згориград Асен Петров казва, че за хората има само ползи от мерките за опазване на природата:

"Положително влияе НАТУРА 2000. Идват хора горе на Балкана, на Леденика, минават през Згориград все нещо си купят от магазините. Идат на еко пътеката "Боров камък", на другата еко пътека, което е на Горския дом. Природата помага за развитие на туризма."

В землището на селото има само ливади, които попадат в НАТУРА 2000. Останали са едно стадо кози и едно овце. Екопътеката до водопада "Боров камък" е много посещавана. Известна е още като Врачанската екопътека и като Згориградска. Всяка седмица по нея преминават по 200-300 човека.

Цялото предаване може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделник" от 16 февруари 2025 година

"Неделник е тук. Какво ще научим в него: Писателят от Враца Теодор Петров ни връща в миналото за да ни представи своя първи роман „Комтитите“ за цар Самуил и неговото време. Ще празнуваме Трифон Зарезан в село Раковица в община Макреш. Празника не е отбелязван в селото от 2014 година. Сега с общи усилия на..

публикувано на 16.02.25 в 13:47

Скритият Божий образ в човека

Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета след Неделя подир Въздвижение – на Блудния син. "След Неделята на митаря и фарисея, светата Църква ни въвежда в Неделята на блудния син. Състоянието, в което се намирал митарят, когато зовял към Бога за милост и не само не помислял за своите добродетели, но и не смеел да повдигне очи..

публикувано на 16.02.25 в 08:00

Какво ще се случи, ако прочетем "Зелената тетрадка"

„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...

публикувано на 14.02.25 в 17:05

Ученици от Арчар проведоха празничен урок "Лозе, вино и веселие"

В СУ "Христо Ботев" в Арчар организираха празничен урок на тема "Лозе, вино и веселие", посветен на празника на лозаря Свети Трифон Зарезан.  В община Видин това е едно от училищата, в което има паралелка "Лозаровинарство". Взимайки доброто си настроение и готови да предизвикаме сетивата си с дегустация на вино, се отправяме към двора на..

публикувано на 14.02.25 в 16:40

Ново село отбеляза Трифон Зарезан (снимки+видео)

С богата музикална и танцова програма в Ново село отбелязаха празника на лозаря и винаря Трифон Зарезан. Под звуците на духова музика  жителите на видинското село се хванаха на хоро и се насочиха към лозовите масиви на местната изба.  По повод празника в лозовите масиви отец Мариян отслужи водосвет за здраве и берекет, след което се състоя и..

публикувано на 14.02.25 в 15:49

Улични котки за късмет

Видинската поетеса Диана Сиракова се грижи за пет бездомни котки . Всеки ден те я посещават в галерията към Народно читалище "Цвят". Още една писана пък всяко лято идва да разгледа картините. У дома Диана Сиракова , която е голям любител на животните, се грижи за котарака Бари. Какво я кара да полага тази грижа и за любовта към животните на..

публикувано на 14.02.25 в 15:30

Програма на Български фонд за жените подкрепя граждански организации за противодействие на насилието

Програма "Силна" на Български фонд за жените (БФЖ) подкрепя организации, които работят на първа линия за противодействие на насилието. Няма статистика, която да сочи какъв е мащабът на проблема и за съжаление държавното финансиране не е достатъчно. Понякога напълно липсва, а са нужни навременни средства, казва Рая Раева, директор „Кампании..

публикувано на 14.02.25 в 15:18