Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Рестартирай Европа: По-силна - за теб!

Близо милиард евро ще бъдат вложени в българското образование по нова програма на ЕС

Снимка: БГНЕС

Около 1 милиард евро се очаква да бъдат вложени през следващите седем години в България по новата програма на Европейския съюз "Образование". 40% от тези средства са предвидени за връзка на образованието с пазара на труда.

Програма "Образование" е част от Европейския социален фонд, посочи българският евродепутат Асим Адемов:

"Европейският парламент одобри основният инструмент на ЕС за инвестиране в хора и борба с неравенствата през следващите 7 години- Европейският социален фонд, с общ бюджет от 88 млрд. евро, който ще играе важна роля за изпълнението на Плана за действие по европейския стълб за социалните права и като противодествие на социално-икономическите ефекти от пандемията. Фондът поставя фокус върху младежката заетост и достъпа на децата до образование, здравеопазване и жилища. По време на преговорите в Европейския парламент осигурихме по-амбициозно финансиране за инвестиции в младежката заетост и борбата с детската бедност".

Общият бюджет за България на програма "Образование" 2021-2027 година е 978 млн. евро, от които 787 млн. са европейско финансиране, обясни екпертът по европрограми Елена Михова:

"Програма "Образование" ще подкрепя изпълнението на приоритети в три сфери: осигуряване на качествено и приобщаващо образование за всички; модерно, иновативно и дигитализирано образование; съответствие на системата на образованието с пазара на труда. Целта на програмата е да достигне до 1 млн. души. За да бъдат постигнати поставените цели, програма "Образование" ще финансира дейности в четири отделни приоритета: Приобщаващо образование и образователна интеграция; Модернизации и качество на образованието; Връзка на образованието с пазара на труда; Техническа помощ. Финансовто разпределение на бюджета на програмата по приоритети показва, че най-много средства ще бъдат насочени към приоритета "Връзка на образованието с пазара на труда". Управляващ орган на програма "Образование" е Изпълнителна агенция "Оперативна програма "Наука и образование за интелигентен растеж".

Целите на тази европейска програма съвпадат с приоритетите пред българското образование, коментира университетският преподавател проф. Венелин Терзиев:

"Би трябвало всички наши училища да бъдат иновативни и каквото е качеството на обучението в София, такова да бъде и във всяка друга точка на страната. Много е важен въпросът за училищата, в които се обучават предимно деца, за които българският език не е майчин. Стремежът е образованието по най-сигурен начин да се превърне в безспорен фактор за осъществяване на икономическото ни развитие, чрез създаване на определен набор от кадри, които имат определен набор от знания, умения и компетенции и които да участват в създаването на българската икономика."

Образованието трябва да бъде във фокуса на управлението на средствата от ЕС през следващите години, убедена е и Ева Майдел, народен представител в Европейския парламент:

"Имаме още какво да направим, за да имаме образование, което да е достъпно до всички и което да е достатъчно качествено. Имаме много инструменти как това да го постигнем на национално ниво, в България. Извървя се немалък път към това да се промени начинът, по който се преподава, като целта да бъде да можем да създадем по-добри компетенции в младите хора. Това е добра стъпка, само че живеем в доста свързан свят и би било добре да имаме повече взаимоотношения с останалите държави-членки и, също така, да направим така, че наистина образованието да бъде на възможно най-високо ниво и да подготвя най-добрите кадри. Там имаме още какво да работим."

Проектът на програма "Образование" премина обществено обсъждане в електронна среда.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Агенцията по заетостта представи програми за безработни и млади хора във Видин

Агенцията по заетостта продължава с приема на заявки по инициативата "Възможности за повишаване на професионалната компетентност на заети и незаети лица на територията на община Видин". Днес бяха представени програмите по 3 проекта в тази сфера. Инициативата „Започвам работа - Компонент 3 „Заетост“ е насочена към неактивни и безработни лица,..

публикувано на 25.02.25 в 16:56

Предвижда се бивше училище да стане място за спорт на видинчани

Община Видин е предвидила в новия общински бюджет средства за възстановяване и реконструкция на училищния двор и спортните салони на бившето училище "Христо Ботев" във видинския квартал "Строител". Идеята е да се разкрият още места, където видинчани ще могат да спортуват, каза заместник-кметът по финансово-стопанска дейност, бюджет и икономическо..

публикувано на 25.02.25 в 15:00
Огнян Исаев

Огнян Исаев: Зрелостниците в област Враца намаляват заради бедността

Защо част от учениците, завършили основно образование, не успяват след осми клас? Например, в област Враца през 2023 година има 918 дванадесетокласници, а когато този випуск е завършвал седми клас през 2018 година учениците са били 1943-ма. Този и други въпроси, свързани с явно и скрито отпадане от училище, поставя и търси отговори проучване на..

публикувано на 25.02.25 в 14:00

Гимназия в Мездра разкрива паралелка по изкуствен интелект

В Професионална гимназия "Васил Левски" в Мездра ще бъде разкрита първата в Северозападна България паралелка по програмиране на изкуствен интелект . Това се случи с подкрепата на Комисията по заетост на Областния съвет за развитие в област Враца, областния управител Николай Николов и началника на Регионално управление по образованието Лорета..

публикувано на 25.02.25 в 13:00
Д-р Олга Папушева

Д-р Олга Папушева: Зъбните импланти не са за всеки

Не всеки пациент може да бъде протезиран чрез импланти , каза в "Час при зъболекаря" лекарят по дентална медицина д-р Олга Папушева . По думите ѝ, преценката се прави след съответната консултация.  "Импланите са вид възстановяване на един или няколко зъба с идеята да се възстанови дъвкателната функция и естетиката в устата. Вече зависи колко..

публикувано на 25.02.25 в 11:00
Теди Генова, психолог

Теди Генова: Времето насаме е подарък, не бреме

Днес ще си говорим за самотата. Но по-скоро ще си поговорим за нея, като я погледнем от хубавата страна, защото самотата оставя пространство за самоопознаване. Знаете, когато сме сами, имаме повече шанс да се обърнем към вътрешния си свят без външни влияния.  Това е моментът, в който можем да разберем кои сме, какво обичаме, какви са..

публикувано на 24.02.25 в 15:00

Младежи рискуват живота си заради опасно предизвикателство

ТикТок и други социални медии са въздействащи върху младежите, които често търсят популярност и начин да се харесат на своите връстници. Почти ежедневно в такъв тип платформи добиват популярност екстремни предизвикателства, които насърчават опасно поведение сред младите хора. Такова предизвикателство, нашумяло в последно време, е прекомерната..

публикувано на 24.02.25 в 14:00