Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доля Иванова: "Подкрепата на хората ми дава сила"

Село Горно Пещене - село с традиции

7
Горно Пещене
Снимка: радио Видин
Село Горно Пещене е разположено на двата бряга на река Скът, на 18 км североизточно от град Враца и на около 118 км от София в същата посока.  Селото се обновява непрекъснато, като се стреми да съхрани своите традиции. Носи името си от пещи, защото тук някога е имало пещи за тухли. Днес в селото живеят много млади семейства, техните деца учат в съседното село Тишевица.

От две години Доля Иванова е кметски наместник. Тя и съпругът ѝ са от Горно Пещене. Днес те живеят тук и се радват да бъдат в родния си край защото:

"Селото е едно прекрасно кътче тихо, спокойно със страхотна зеленина, имаме паркове, хубав параклис, работещо читалище с дейни хора. Работещи хора имаме в града. Някъде около 280 човека по документи имаме в селото. Сега се борим селото да се възобнови. Много млади хора си купиха къщи и селото живна. Имаме интернет и всичко за младите хора. Децата им ходят в съседното село на градина и училище. Близо сме до Враца и може и там да се ходи на училище. С много труд правим всичко. Сега започнахме с "Резиденция баба" да работим . Вече два пъти ни гостуваха."

Селото отбелязва своя празник на Петковден, прави се курбан и се почита паметта на светеца:

 "Имахме визита от НВП Врачански митрополит Григорий, направихме курбан... Никога селото ни не е посещавано от такова духовно лице... Параклисът ни се отваря и не се затваря, свещи не се продават... Така съм го направила, че е достъпно до всички... Има едно младо семейство, което започна да прави биосладка - от дюли, сини сливи, Те са млади инициативни млади хора..."


В момента започва нова инициатива сред местните хора - да събират средства за нова камбана, с хубав звук, която да сложат в параклиса:


"Започваме събиране на средства, дарения от хората, за да закупим голяма хубава камбана, със звън, който да ти гали ухото... Сега започваме с проучването къде да я сложим... Имаме и други неща - искам да съберем тъкачен стан от едно време и възрастните да показват как се тъкат равеници, това е имало едно време в селото... В младежкия център ще го сложим. Имаме и вълна от овце, тя не се предава никъде.  Това са идеи. Самата сграда е бивша фурна и в нея всичко е автентично, и по-възрастните ще ни покажат как се пече ръчен хляб. Това са моите идеи и ми се иска това да се случи."


Възстановяването на старата фурна в село Горно Пещене е свързано най-вече с ремонт на покрива. За съжаление все още не може да се осъществи, защото няма оферти от строителни фирми - обяснява Доля Иванова. Активно се работи в социалната сфера. Всички хора, които са в активна възраст и искат да работят имат възможност да гледат възрастни хора. Към момента като лични асистенти са над 10 човека. Топъл обяд се разнася на всички желаещи. Личен лекар посещава местните хора 1 път в месеца, ваксинирането е достъпно за всички.Към момента хората, които искат да се ваксинират, са малко. 


В Горно Пещене активно работи читалището, което успява да съхрани културните и фолклорни традиции. Съществува певческа група, която представя селото на всички фолклорни фестивали и събори.

"Много ме подкрепят хората, за което им благодаря, Дава ми сила подкрепата на хората, нещата се случват, когато имаш хора зад гърба си. Общината много ми помага, когато поискам нещо, имам подкрепата на общината. Много голям интерес има към нашето село за къщи. Имаме софиянци, които живеят тук... Имаме екокътове в селото, игрище футболно и волейболно... Желая на всички да са здрави и да мислят положително!"



Кирил Попов е бивш кмет, изкарал 3 мандата в село Горно Пещене и помага на настоящия кметски наместник:


"Едно село, за да върви напред, това не е работа само на кмета, трябва цялото население да се хваща да прави кой каквото може.
.. За моите три мандата успяхме да направим пенсионерски клуб, читалището, направихме културен дом със собствени средства... Този площад го възстановихме с име "Свобода". Имахме проблем с водата, успяхме да подновим с нови тръби ВиК, разкрихме футболно игрище и беседка до него.."

А как живеят хората тук, попитахме в анкетата:

"Малко тегаво се живее тук, селото ни е хубаво, но няма работа... Колко села се закриха и всичко е в София... Това ли е България? Защо не развиха зеленчукопроизводството, най-хубавите плодове и зеленчуци са тук... Какво правим, абсолютно нищо..Радва ме, че напоследък идват хора да живеят тук... Аз съм ветеринарен лекар. Имаше едно време много животни, в това село сега няма нито една овца... Хората си бяха тук, и пътуваха 4-5 автобуса до Враца... Младите хора избягаха... Тук ни е най-хубавият парк в община  Враца."


Повече може да чуете в прикачения звуков файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

"Неделник" от 12 януари 2025 година

Някой някъде се радва, а друг тъгува. Така се ражда деня. Така може би се ражда и човек. Ражда се и объракан пита - "Къде съм?". Е, вие не питайте - с предаването "Неделник" сте. Нали сте съгласни, че трапеза без виц не бива. Представяте ли си хубава вечер с близки и приятели, която да мине без разказване на вицове. Изключено! Вицовете..

публикувано на 12.01.25 в 14:21

Отварянето на вратите на сърцето за небесния цар се извършва чрез покаяние

Неделята, в която се намираме е наречена Неделя след Богоявление,  което означава, че все още Църквата ни насърчава да вникваме и осмисляме събитието на Кръщението Господне и то да бъде част от нашия живот. "Покайте се, защото се приближи Царството Небесно"  (Мат. 4:17). "С тези дълбоки и свещени слова започнала проповедта на..

публикувано на 12.01.25 в 08:00

Стефани от Монтана подарява мечтания бал на момиче в нужда

Днес ще разкажем поредната вдъхновяваща история. Главен герой в нея е Стефани Борисова от Монтана, която реши да осигури средства за абитуриентски бал на момиче в неравностойно положение.   Стефани е на 22 години и в момента е студентка в четвърти курс, като паралелно с това работи в софтуерна компания. Младата жена учи "Регионално развитие",..

публикувано на 10.01.25 в 17:15

Романът "Смок" на Ели Лозанова - пътеводител из нравите и порядките на Северозапада

Да избягаш от града, за да живееш на село си е сериозно предизвикателство и не е за всеки. Да избягаш от София, за да заживееш в Българския Северозапад, вече е само за избрани. Имам предвид без да хукнеш обратно още в рамките на първия месец. Това не всеки го може. Могат го такива, като фотографката Изабел Арнаудова. Израснала на жълтите..

публикувано на 10.01.25 в 16:45

За животните с любов от Монтана: Историята на един спасен ястреб

Днес в рубриката "97 лапи 1 една опашка" ще се пренесем в Монтана, където ще ви срещнем с добрия пример и любовта към животните. Поводът е публикация в социалните мрежи на 33-годишния Дончо Илчев , в която той е написал:  "Извинете, че спрях движението на колите по улицата днес, но този ястреб е от защитен вид и трябваше да бъде спасен..

публикувано на 10.01.25 в 16:00

Вино, четка и музика: Тайната формула за една незабравима вечер в Белоградчик

В Северозапада, където възможностите за развлечения често са ограничени, Румяна Георгиева от Белоградчик решава да промени тази тенденция и да предложи на местните хора едно уникално и вдъхновяващо преживяване – рисуване с вино, кръщава го   Art & Wine - Belogradchik .  Това занимание, станало истински хит през последните години, съчетава..

публикувано на 10.01.25 в 15:45

Пазим ли живите човешки съкровища

Рекорден брой "Живи човешки съкровища" са вписани в националния регистър за миналата година. България е част от програмата на ЮНЕСКО "Живи човешки съкровища" от 2008-а година и до сега в националната система са вписани 44 елемента. Номинации се правят на всеки две години  и се вписват до пет носителя на нематериалното културно наследство, но..

публикувано на 10.01.25 в 14:25