Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доброволци почистиха около язовир "Огоста"

Снимка: Деннис Тодоров

Доброволци се организираха и почистиха местността "Червеното връвище" край язовир Огоста в Монтана. Деннис Тодоров е от Монтана и един от организаторите на почистването. Последните години не живее постоянно в града, но намира време да помага и да се включва в различни каузи в подкрепа народния си край. С Мирослав Асенов, другият инициатор на акцията, са приятели от дълги години. 

"Едно от хобитата, които има той е риболов. Влиза на различни точки в язовир Огоста. Познава целият язовир и в едно от влизанията е попаднал на това място, което е пълно с изхвърлен пластмасов отпадък от течението на водите в язовира, защото река Огоста като се влива в язовира, по принцип напролет, когато са и по-високи нивата на водите отнася по поречието си всичкия боклук, който е изхвърлен в дерета и в нелегални сметища около нея. Мястото  "Червеното връвище" е естествената спирка на този отпадък", разказа как се стигна до акцията Деннис Тодоров.

Снимка: Деннис ТодоровПланина от отпадъци се събира на "Червеното връвище". За да не се върнат обратно във водоема при покачване на нивото, решават да ги съберат. Включват се и в инициативата на "Грийнпийс" – България за почистване на водоеми в страната. От организацията получават чували и работни ръкавици, помагат и популяризиране на събитието. Във второто почистване на язовир Огоста се включват около десетина доброволци, събират около 100 чувала с отпадъци, предимно от пластмаса, разказа Деннис Тодоров:

"Благодарности на всички хора, които се отзоваха, защото това е второто почистване и общо се събрахме около десетина доброволеца. Отпадъците, които събрахме бяха около 100 чувала, не можахме да ги преброим с точност. От общинско предприятие "Чистота" в Монтана ни пратиха едно голямо ремарке с трактор, за да може да ги изнесем от язовира... Валери Спасов от ИАРА ни помогна. Дойде с голяма лодка и благодарение на него успяхме да транспортираме доста голяма част от отпадъка на брега... Има включване и от Българския младежки червен кръст в Монтана... Имаше много интересна инициатива от Краси Кънчев за засаждане на дървета в района и засадихме около 20-ина." 

Деннис Тодоров се надява хората спрат да изхвърлят безразборно отпадъци по поречието на реката, а ако има още нелегални сметища по поречието на реката ще бъдат подавани и сигнали до институциите.. 

В "Еко Свят" продължаваме темата за опазване на рибата и чистота около язовир "Дъбника" до Враца. Много често при зарибяване или почистване на водоема идват и деца с родителите си. Идеята е още от малки децата да се научат да обичат природата, да пазят рибата. Тези послания членовете на сдружението "Заедно за язовир Дъбника" отправят и чрез видео клипове на уловена в Дъбника и върната обратно риба.

"Повечето от рибарите, които са тук, те са спортисти. Хора, които предпочитат адреналина да извадят рибата, да се снимат и да я пуснат. Имаме една традиция, която ще бъде четвърта или пета година за Никулден - събираме се, пускаме шарани. Все повече хора се включват, водят децата си. Нещо хубаво е, защото природата е за всички и трябва да научим малките да обичат природата", разказа Владислав Йорданов - член на Сдружение "Заедно за язовир Дъбника".

Тази година риболовците правят и две почиствания около водоема и апелират постоянно посетителите да не замърсяват и да не оставят след себе си отпадъци край язовира. За да опазят рибата от бракониери ползват камера за нощно виждане, термо камери, а по време на забраната за риболов имат денонощна охрана от доброволци. След всички тези мерки бракониерите са ограничени:

"И са принудени да спазват разпоредбите. Ние ги знаем, знаем кой къде как ходи, засичали сме ги по язовира, говорили сме си културно. И не са идвали след това."

Третата тема в предаването този четвъртък е за туристическия комплекс "Дядо Йоцо" в Искърското дефиле. Негов създател е Огнян Петров. Тази година, въпреки пандемията, е имало посетители и собственикът отчита сезона като добър. Комплексът се намира в землището на село Очин дол:

"Избрали сме едно прекрасно място, което отговаря най-добре на разказа на Иван Вазов, защото това е един литературен герой, който е описан от Иван Вазов, че е живял някога в Искърското дефиле, но няма точно място и защото ние сме най-близко до описанието в разказа. Идеята е да се чува железницата, да се чува как шуми Искъра."

Паметникът е дело на двама скулптури - Георги Тишков от Враца и Моника Игаренска от Мездра. Комплекс е открит на 23 септември 2005 година и оттогава постоянно привлича туристи. 

Още по темите може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Еми в градината, където отглежда зеленчуците си.

Завръщане към корените: Емилия Йорданова и пътят ѝ обратно към Северозапада

Днес ви срещаме с една изключителна жена – Емилия Йорданова , на 42 години. Родена в Белоградчик, с корени от живописното село Стакевци, тя прекарва първите седем години от живота си в Димово, отгледана от своите баба и дядо. След това пътят ѝ я отвежда в столицата, където завършва френска гимназия. Това я подтиква да продължи образованието си..

публикувано на 17.09.24 в 17:45

Видински ученици се представят отлично при практика в голяма ресторантска верига

Отлично се представиха на производствената си практика учениците от ПГТ "Михалаки Георгиев" във Видин. С много добри отзиви за тяхната работа са работодателите, които ще продължат взаимоотношенията си с гимназията, казва техният учител Аксиния Петрова, която преподава учебна практика по предмет "Кулинарни изделия и напитки за..

публикувано на 17.09.24 в 15:00

Малки художници от Монтана с престижни отличия от Токио

Отличия от участието си в конкурс в Токио получиха трима възпитаници на студио "Рени арт" в Монтана. Седемгодишната Катерина Трифонова бе наградена със сребърен медал , диплом и предметни награди.  Натали Петрова и Цветелина Траянова получиха бронзови медали, каза  преподавателят им по рисуване Таня Василева : "Много съм щастлива да..

публикувано на 17.09.24 в 14:00

Да се забранят ли мобилните телефони в час

Да се забрани използването на мобилните телефони от учениците в учебните часове е предложението на Синдикат „Образование“ към КТ "Подкрепа". В световната практика има два модела за регулиране на правилата. Първият е на принципа на правилата и санкциите, а вторият е на консенсуса, смятат от синдиката. За мнение потърсихме Юлиян Петров ,..

публикувано на 17.09.24 в 12:55

Нов живот за село Динково

Село Динково е най-малкото село в община Ружинци по брой жители. Около 65 са хората, които живеят тук, лятото стигат и до 100. В селото от няколко години са се върнали да живеят в родните си домове по-млади пенсионери. Те успяват да привлекат и други хора, които да купят имот, да го ремонтират и да живеят тук.  Бисерка и съпругът ѝ са..

публикувано на 17.09.24 в 12:15

Изкуството на надеждата: Артисти по перманентен грим в подкрепа на онкоболни пациенти

Днес обръщаме внимание на нещо, което винаги е било актуално, винаги и ще остане такова. Ще говорим за красотата. Но загубената. Тази красота, която ти я отнема една от най-тежките диагнози, която човек може да чуе - рак.  Милиони жени по света вследствие на онкологични заболявания губят това, което е най-женското у една жена - коса, мигли, вежди...

публикувано на 17.09.24 в 11:45

Игри от миналото и забавление без екрани очакват децата на Монтана

На 22 септември Монтана ще се превърне в едно истинско игрище за деца и техните родители. В предпоследната неделя от месец септември ще се състои второто издание на кампанията "Дигитална хигиена" , която тази година ще премине под мотото "Детство мое" .  Сайтът "Призни" започва кампанията миналата година, като една от целите е да повлияе на..

публикувано на 16.09.24 в 17:00