Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В неделя отново местим стрелките с час назад

Снимка: Радио Видин

Тази неделя - 31 октомври отново ще сменим времето. В 4:00 часа през нощта трябва да върнем стрелките на часовника с един час назад. Това означава, че ще спим един час повече, ще бъде по-светло сутрин, но пък ще се стъмва по-рано вечер.


През март 2019 г. Европейският парламент подкрепи предложение за прекратяване на смяната сезонното часово време през 2021 г. Въпреки това, държавите-членки все още не са постигнали съгласие по този въпрос, а към момента не се знае и кога ще се случи това. 


В България преминаването от лятно към зимно часово време и обратно започва да се прилага през 1979 г., а в Европа - от 1916 година. "Смяната на времето, която ще се случи тази неделя, със сигурност е фактор, който оказва влияние върху всеки един от нас", обясни влиянието на тази промяна върху човешкия организъм психологът Елица Иванова:


"Това ни влияе по следния начин: ние знаем, че разполагаме със значително по-малко време, за да свършим обичайни неща, които досега сме имали. Защото лятото и есента ни даваха значително повече дневна светлина, която ние можехме да използваме за нещо и знаехме, че денят ще продължи по-дълго. Сега усещането ни е, че не разполагаме с толкова време, колкото искаме, за да свършим още и още задачи или неща, които бихме могли да направим..."


Допитване от 2018 г. сочи, че 51 % от българите предпочитат лятното часово време, а за зимното гласа си са дали 38%.


По-добре би било, ако България остане на зимно часово време, смята и физикът Пенчо Маркишки от Института по астрономия с Национална астрономическа обсерватория при БАН за смяната на времето. Като цяло "смяната на времето нарушава вътрешния часовник, който контролира различните ни биологични ритми", подчертава Вероник Фабр, която е експерт в Националния институт по здравеопазване и медицински изследвания.
 
При преминаването към лятното време "недоспиването може да предизвика рязко отслабване на вниманието, сънливост, нервност или лошо настроение", посочва Фабр. Тази загуба на един час сън се вписва в рамките на по-общо недоспиване, което безпокои лекарите.

Още подробности по темата - в звуковия файл




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделник" от 12 януари 2025 година

Някой някъде се радва, а друг тъгува. Така се ражда деня. Така може би се ражда и човек. Ражда се и объракан пита - "Къде съм?". Е, вие не питайте - с предаването "Неделник" сте. Нали сте съгласни, че трапеза без виц не бива. Представяте ли си хубава вечер с близки и приятели, която да мине без разказване на вицове. Изключено! Вицовете..

публикувано на 12.01.25 в 14:21

Отварянето на вратите на сърцето за небесния цар се извършва чрез покаяние

Неделята, в която се намираме е наречена Неделя след Богоявление,  което означава, че все още Църквата ни насърчава да вникваме и осмисляме събитието на Кръщението Господне и то да бъде част от нашия живот. "Покайте се, защото се приближи Царството Небесно"  (Мат. 4:17). "С тези дълбоки и свещени слова започнала проповедта на..

публикувано на 12.01.25 в 08:00

Стефани от Монтана подарява мечтания бал на момиче в нужда

Днес ще разкажем поредната вдъхновяваща история. Главен герой в нея е Стефани Борисова от Монтана, която реши да осигури средства за абитуриентски бал на момиче в неравностойно положение.   Стефани е на 22 години и в момента е студентка в четвърти курс, като паралелно с това работи в софтуерна компания. Младата жена учи "Регионално развитие",..

публикувано на 10.01.25 в 17:15

Романът "Смок" на Ели Лозанова - пътеводител из нравите и порядките на Северозапада

Да избягаш от града, за да живееш на село си е сериозно предизвикателство и не е за всеки. Да избягаш от София, за да заживееш в Българския Северозапад, вече е само за избрани. Имам предвид без да хукнеш обратно още в рамките на първия месец. Това не всеки го може. Могат го такива, като фотографката Изабел Арнаудова. Израснала на жълтите..

публикувано на 10.01.25 в 16:45

За животните с любов от Монтана: Историята на един спасен ястреб

Днес в рубриката "97 лапи 1 една опашка" ще се пренесем в Монтана, където ще ви срещнем с добрия пример и любовта към животните. Поводът е публикация в социалните мрежи на 33-годишния Дончо Илчев , в която той е написал:  "Извинете, че спрях движението на колите по улицата днес, но този ястреб е от защитен вид и трябваше да бъде спасен..

публикувано на 10.01.25 в 16:00

Вино, четка и музика: Тайната формула за една незабравима вечер в Белоградчик

В Северозапада, където възможностите за развлечения често са ограничени, Румяна Георгиева от Белоградчик решава да промени тази тенденция и да предложи на местните хора едно уникално и вдъхновяващо преживяване – рисуване с вино, кръщава го   Art & Wine - Belogradchik .  Това занимание, станало истински хит през последните години, съчетава..

публикувано на 10.01.25 в 15:45

Пазим ли живите човешки съкровища

Рекорден брой "Живи човешки съкровища" са вписани в националния регистър за миналата година. България е част от програмата на ЮНЕСКО "Живи човешки съкровища" от 2008-а година и до сега в националната система са вписани 44 елемента. Номинации се правят на всеки две години  и се вписват до пет носителя на нематериалното културно наследство, но..

публикувано на 10.01.25 в 14:25