Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Примерът на съвременните будители

4
Снимка: Радио ВИДИН

Съвременни будители има и те са навсякъде около нас. Със своите дела докосват умовете и сърцата ни, дават ни пример колко е важно знанието, карат ни да продължаваме да се учим, да се чувстваме силни и окрилени, мотивират ни да не се отказваме, разпространяват и подкрепят българската култура и образование.

Таня ВанковаТаня Ванкова е учител целодневно обучение за първа година в СУ "Петко Рачов Славейков". Завършила е "Икономика" с бакалавърска степен, магистър е по "Предучилищна и начална училищна педагогика". Кандидатства за работа във видинското училище, след като разбира, че има обявени места. Подава документи, разговаря с директора и сменя попрището, на което работи. "Тя винаги е искала да работи с деца и така обяснява решението, което взима- да бъде учител.

"Някак си целият ми живот е бил свързан по една или друга причина с училище и с детска градина. Лелите ми са учителки, баба, лека и пръст, е работила в детската градина и някак си, все още поддържам контакт с учителите от детската градина, с първата ми класна. Аз съм от Пещера родом. Тук живея от 2014 година. Това е причината да искам да започна работа като учител. Тази любов, която само едно дете може да ти даде. Децата ме учат на много неща. Нямате си идея, какви въпроси задават, как ме провокират всеки ден. И това ме кара да бъда по-добра. Кара ме аз самата да бъда по-добра всеки ден. Карат ме да търся различни начини за преподаване, учат ме, защото всяко дете е различно, учи по различен начин. Аз не искам да бъда от онези учители, които излизат, изпяват си урока и приключваме. Аз наистина искам да ги науча тези деца, да ги накарам да мислят. За мен родителите също са будители, защото сега вече и като родител го осъзнавам, ние сме хората, от които децата чуват първата думичка, виждат първата усмивка. Всъщност, ние сме тези, които ги изграждаме като личности. Така мисля аз. Може би е хубаво всеки да се замисли по този въпрос."

Емилиян Рангелов е на 24 години, инженер по комуникации в  образованието, за втора година е учител по програма "Заедно в час" в Средно училище Св. св. Кирил и Методий в село Лехчево, община Бойчиновци. Включва се в програмата , защото му дава ценни насоки и го въвежда в учителската дейност. За себе си казва, че иска да бъде учител още от най- ранна детска възраст. Когато кандидатства за включване в програмата, има възможността да избере училище. При разговор с директора на училището в Лехчево разбира, че има свободна позиция за ръководител направление "Информационни и комуникационни технологии".
 
"Наистина се чувствам удовлетворен и смятам, че моето призвание е да бъда учител. Стремежът към книжовност, към образование идва от това по какъв начин ние бихме предоставили било то учебно съдържание или бихме дали някакви примери от житейска ситуация на учениците, така че по скоро ние им даваме пример, ние ги учим, как да бъдат хора, на първо място, защото това е много важно и през призмата на предметното знание, на житейски примери, ние ги учим на това, кое е важно, кое е важно да помнят, кое е важно да знаят. Моите учители в основното училище и в гимназията и по конкретно учителите ми в гимназията, тъй като аз много харесвам историята, учителката ми по история много силно ми повлия, така ме насърчаваше да се занимавам с учителска дейност и може би точно учителите ми повлияха, и аз затова смятам, че трябва да продължа каузата и да следвам учителската дейност."

Красимир Кирчев е от София, актьор и режисьор, занимава се с куклен театър и от март тази година е част от трупата на кукления театър във Видин, има и свой куклен театър "Мале-мале". Основал го с колеги още докато са студенти. Пътуват и правят постановки. Свободни сме да правим това, което искаме по начина, по който искаме, казва за трупата Красимир Кирчев. Пътуват и играят из цяла България. Във Видин го води професионалния му път.

"Наистина могат да се определят някои хора конкретно като будители. Например, аз лично за себе си доста силно определям, освен да речем преподавателите ми в НАТФИЗ проф. Жени Пашова, доц. Петър Пешов, освен тях може би определям някои учители в училище, които доста силно са ме запалили по някои теми и разсъждения. Конкретно по литература имах двама много готини учители. Има и много други, които може би не са чак толкова определено, и толкова изразено будители, но дори колегите ми, с които работя, всеки по мъничко със своите действия и със своите стремежи ме вдъхновява и играе в живота ми ролята на будител, както се надявам и ние да играем тази роля в живота на нашите зрители. Според мен този празник е ценен с това, че трябва да си спомним всъщност, че има полза не само от нещата, които имат директна материална полза за нас."

Повече по темата чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Михаил Кръстев

Михаил Кръстев: Еврото не е панацея за проблемите с финансите

Държавните финанси на България са завършили 2024 г. с дефицит от точно 3% от БВП, вмествайки се в правилото за устойчиви публични финанси на Европейския съюз.  Това показват предварителни данни на НСИ и Евростат за бюджетния баланс, измерен по европейската методология.  Така страната се доближава крачка по-близо до еврозоната, като шансовете..

публикувано на 24.04.25 в 10:00

Защитени ли са правата на жените у нас?

Програмата бе представена преди дни, а бюджетът и е над 4,3 млн. лв. Тя дава шанс на организациите да получат между 39 116 лв. (20 000 евро) и 117 349 лв. (60 000 евро) за период до 34 месеца. Тя е част от проект, чрез който Български фонд за жените ще инвестира над 8,3 млн. лв. под формата на директно финансиране в рамките на три програми и..

публикувано на 23.04.25 в 10:45

Стигат ли ни доходите?

Успява ли ръстът на доходите да компенсира инфлацията? Най-коректният измерител дали постепенно забогатяваме, според експертите, е покупателната способност. Това е накарало специалисти от асоциация "Активни потребители" да направят проучване, в което да сравнят цени и доходи в България през последните 20 години. Те са прегледали данните за периода..

публикувано на 22.04.25 в 11:39

Отец Рафаил: "Възкресение Христово е централното събитие в човешката история"

Възкресение Христово е, може да се каже, централното събитие в човешката история, защото от времето на античността са казвали едва ли не, че самото християнство е остаряло като религия и скоро ще изчезне. Ние виждаме, че минават различни цивилизации, развитието на различни езици, философии, теории, обаче остава само едно нещо неизменно и това..

публикувано на 21.04.25 в 11:22

Дълги дел- селото с народен гастроном и съхранени традиции

Екипът на радио Видин се отправя към село Дълги дел. Намира се в  община Георги Дамяново,  област Монтана. Планинско село, разположено по горното течение на река Огоста, почти на границата със Сърбия.  Селото има древна история.  Смята се, че е възникнало по време на римското владичество. Римската империя е водила тежки битки за завладяване на..

публикувано на 18.04.25 в 11:10
Яница Петкова

Яница Петкова: Действията на опозицията са в пряка полза на управлението

С трус във властта ще се запомни настоящата седмица. ДПС на Ахмед Доган оттегли подкрепата си от управляващото мнозинство, защото не желае да подкрепя модела "Пеевски" на корупция и конституционален произвол.  От ГЕРБ, БСП и ИТН декларираха, че остават непоколебими в решимостта си да изпълнят приоритетите и ангажиментите, поети пред българското..

публикувано на 17.04.25 в 10:00

Може ли да бъде намален делът на сивата икономика у нас?

Делът на сивата икономика в България расте и вече е 34.6%. До 2017 г. у нас е налице умерен, но стабилен спад на сивата икономика от близо 32% до 30%. С идването на пандемията има рязко увеличение до 32.9%, а през 2023 г. неформалната икономика в страната вече има дял от 34.6% от БВП. Това е най-високото ниво за ЕС, равняващо се на 60..

публикувано на 16.04.25 в 10:45