Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Работните пчеларски групи в министерството са на принципа орел, рак и щука

Поредна слаба година за пчеларите

Петър Младенов: Държавата е мащеха за сектора

Снимка: Петър Младенов


Каква бе годината за пчеларите, климатичните промени или монокултурното земеделие са по-големият проблем, къде е мястото на държавата при защитата на бранша и кои са основните дейности, които те трябва да извършат преди зазимяване на кошерите? Отговори на тези въпроси търсим в "Земята, която ни храни" с Петър Младенов, председател на видинското пчеларско дружество "Димитър Балев". 

"При нас има повторяемост на някои негативни явления и събития през последните 5-6 години, но рисковете, когато работиш в този "завод на открлито" са известни, това не бива да е пречка и не бива да служи като оправдание, избрали сме си поминъка и полагаме усилия, за да вървят нещата в правилната посока.  Година беше слаба, много под средните очаквания, това се получи в резултат на дългогодишни натрупвания на събития и обстоятелства, които нямат позитивен знак. Това е характерно не само за нашата страна и нашите географски ширини, но и за почти цяла Европа. Интензивното земеделие отне много от възможностите на пчеларството да се развива с добри темпове в добра посока..."   

Ако някога среден добив от 50-60 кг е на границата на добрата година, сега тези количества са мечта, а 10-15  кг. добит мед само дават възможност на поминъка да съществува, посочи Петър Младенов. Наред с климатичните проблеми, проблем е и монокултурното земеделие, проблем са и загубите при пчелите, както и неглижирането на бранша. 

До 15 ноември пчеларите могат да  подават заявления за издаване на констативни протоколи за унищожени пчелни семейства. В гилдията обаче недоволстват, че според първоначалните изисквания условието за получаване на помощ е 30 % загуби, впоследствие се появяват още 10 %, т.е. пчеларите трябва да докажат 40 % смъртност. Недоразуменията на ниво държавна помощ не са единственият проблем, коментира Петър Младенов:

"Явно когато се залагат критерии за подпомагане, нещата не се оглеждат от различни посоки, защото има и друг аспект на разсъждения. каква е гаранцията, че загубите не са от некомпетентността на пчеларя и защо трябва да получат подпомагане некомпетентни хора в бранша?...  Много хора се юрнаха за помощи, видяха една торбичка, в която може да сложат стотинки, но това не е онази дългосрочна перспектива, която да дава устойчивост на съответния бранш и да гарантира една успеваемост в самата практика... Ако държавата иска да е на мястото си, тя трябва да тръгне по-отдолу. Първо трябва да спре нерегламентираната сеч - и в момента може да се видят камионите, които изнасят дървен материал за съседната ни страна, а залесителна кампания- почти никаква или по-скоро символична... Ако има последващ контрол върху действията н пчелари и земеделци, мисля, че субсидиите и подобен тип помощи биха се спестили от бюджета и биха се насочили на друго място, защото не е тайна, че някои пчелари съществуват само от тези държавни пари. Всъщност, производството на мед и пчелни продукти им е сведено до нулата..." 

Научната дейност в сектора също не се подкрепя, смята Петър Младенов. По думите му, оиптът на по-възрастните пчелари не се отхвърля, но всички се вглеждат и в постиженията в бранша по света, и в предприемчивостта на младите пчелари. 

Краят на есента е и условният край на работата около пчелините. 

"Сезонът е в своя "мъртъв" период. Отдавна пчелините са в покой и всичко би трябвало да е направено- подхранване- когато е необходимо и третиране, което е задължително. Активни мероприятия на пчелините няма, но сега е момента, в който пчеларят трябва да обърне внимание на онези неща, които ще му подготвят следващия сезон- ремонт на инвентар, снабдяване с инвентар, да си подготви документацията, ако не е регистриран, да го направи, есенните прегледи би трябвало да са направени, да си подготви ветеринарно-медицинските дневници..."   

Петър Младенов пожела на колегите: "Бъдете живи и здрави, пък нашият завод на открито ще си рабоитн всяка година и ние ще бъдем там, когато трябва! 
Къде е мястото на пчеларството в Общата селскостопанска политика и трябва ли да се подхранват пчелите през зимата- чуйте в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

И през юли продължават преходите във "Врачански Балкан"

Два прехода организира през юли Дирекцията на природен парк "Врачански Балкан". Единият е еднодневен и ще бъде на 7 юли, неделя, а другият е двудневен, на 20 и 21 юли.  "На 7 юли, неделя, преходът ще бъде от квартал "Бистрец" на град Враца до пещера Леденика и след това слизането през местността Тезеро до прохода Вратцата. Самият..

публикувано на 04.07.24 в 16:41
Черен лешояд в полет, снимка: Природен парк

Търсят доброволци за наблюдения на лешояди

Фондация "Екообщност" е участник в международния проект "Живот за брадатия лешояд" от миналата година. Осем партниращи си организации от България, Румъния и Испания работят за възстановяване на лешоядите като вид. Фондация от Испания осигурява птиците, които ще бъдат реинтродуцирани в българската природа. Самият проект цели връщането в природата на..

публикувано на 04.07.24 в 16:27
Патриарх Даниил, тогава все още видински митрополит, по време на изкачването на връх Миджур.

Туристически водач за срещата си с бъдещия патриарх: Впечатли ме с държанието и словото си

При организираното традиционно масово изкачване на връх Миджур преди една година се включва Видинският митрополит Даниил тогава, сега български патриарх. На върха е и Красимир Танков от Монтана- водач на туристическа група . След избирането на митрополит Даниил за български патриарх споделя във Фейсбук снимки на негово светейшество от връх Миджур и..

публикувано на 04.07.24 в 16:23
Награди и кутия за дарения от Благотворителен футболен турнир

Благотворителен турнир за семействата на загинали служители на МВР организират във Видин

Турнир по футбол на малки врати с кауза ще се проведе на 6-и и 7 юли в град Видин. Организатор на турнира е Благомир Кънчев, председател на Спортен клуб "Видапол" при Областната дирекция на МВР, в който към момента членуват над 150 служители. Преди 4 години решихме да направим една благотворителна кауза, във връзка с колегата Пламен Вълков,..

публикувано на 04.07.24 в 15:05

Кога ще възстановят двупосочното движение по булеварда около Здравната каса във Видин

Затвореното пътно платно на видинския булевард "Панония" до Районната здравноосигурителна каса продължава да затруднява придвижването във Видин. Строителните дейности в района, свързани с реконструкцията на канализационния колектор на града, започнаха още миналата година . Заради тях движението в този участък, който се явява основен вход и..

публикувано на 04.07.24 в 15:00

Белоградчик иска песента "Нашият град" за свой химн

Легендарната група "Тангра" ще изнесе самостоятелен концерт в Белоградчик на 5 юли, на централния площад. Още през далечната 1981 година музикантите пристигат в града на скалите, за да запишат видеоклип към песента си "Нашият град ". Парчето се превръща в абсолютен хит за всички времена и своеобразна емблема на Белоградчик. 43 години по-късно тази..

публикувано на 04.07.24 в 15:00
Исторически музей - Белоградчик

Конкурс за въстанието в Северозапада предизвика сериозен интерес

Първият Национален конкурс "Храбростта на героите от лето 1850 в Северозападните български земи", организиран от Исторически музей - Белоградчик, привлече участници от цялата страна. Близо 30 творби са разгледани и оценени от журито общо за всичките категории и възрастови групи. Интересът към конкурса е важен за популяризиране на..

публикувано на 04.07.24 в 14:00