"Като цяло всеки човек има страхове и здравомислещият човек се страхува. Общо взето, по-страшните са тези хора, които казват, че от нищо не се страхуват... Има хора, които имат различни страхове, с които в крайна сметка не се сблъскват никога, но те не влияят на техният живот като цяло, не са нещо, което ги спира да живеят по нормалния начин и тогава вече не се изисква някаква по-специална намеса. Но, когато това е нещо, което примерно, ако В твоята професия е свързано с това да летиш или по някакъв начин ти прекосяваш разстояния, пък имаш страх от летене, това ти пречи на качеството на живот и е хубаво да се изправиш срещу този страх. Ако пък имаш страх от обвързване, но си самотен, вече имаш нужда да споделяш живота с някой, в този смисъл, когато страховете ти пречат на качеството на живота, е хубаво да работиш и да се справиш с тях... Фобиите са един по-сериозен вид страх. Като цяло, не мисля, че човек трябва да се справя с всички фобии, които има. Но множество психолози и психиатри дори съветват хората да се справят с фобиите си. Най-често се препоръчва срещата с причинителя, с обекта, който е на фобията, но това само с предварителна подготовка... Пандемията, тя застрашава вече живота. Това е най-висшата ценност и в конституцията, и по принцип, в инстинктите на хората, когато живота им е застрашен, те изпитват най-силен страх, дори паника понякога. Като в случая, голяма част за това допринася, може би наистина дългата продължителност, времето, което играе тук важна роля вече 2-ра година. Други фактори- икономически, социални, нещата тук са не само медицински свързани с вируса, а като цяло завладяха глобално всичко около нас. Така че, да, това е доста така силен всеобщ страх. Когато една цяла група е застрашена, нивото минава по-високо."
Видинчани споделят, че страхът играе роля в живота им, всеки има различни страхове:
"Това играе голяма роля, ако не си предприемчив и те е страх, този страх- всичко идва от политическата основа... От високо ме е страх и от змии, донякъде, за да се справим с тях, трябва да се сблъскаме със страховете. Страховете пречат много на хората. То е ясно, доказано, че страха винаги създава стрес, стресът винаги създава болести. По принцип, мисля, че на всеки е ясно, че страхът пречи. Така много стабилна причина е страхът да не правим разни неща и да не смеем да сме инициативни... Страхът много пъти е водещ в поведението на хората. Така че, страхове е имало и ще има, страхове от най-различни естества... От ковид донякъде се страхувам, защото не знам на какво ще попадна. Понеже няма как трябва да излизам да си плащам сметките, това онова. Но все пак със страх, има, дето се пазят. На пенсиите плътно до мен, абе викам: %Нали знаеш, че трябва да има някаква дистанция, колкото се може плътно". Тук по поликлиниките пак същата работа..."
Има случаи, когато страхът може да те спре да извършиш нещо неразумно и по този начин да те предпази от инцидент. В други моменти страхът може да те откаже да извършиш нещо, което би могло да ти се отрази положително, така че, всеки трябва да взема решения спрямо ситуацията. Универсално правило няма!
Елена-Стефани Асенова, от 12-и клас в СУ „Свети свети Кирил и Методий” във Видин, се класира на второ място в конкурса за есе на тема „Народните будители и техните поуки“ , организиран от Народно читалище „Цвят 1870“. От общо 318 получени произведения, 23 са от областния град. Участници има от цялата страна, както и от българските училища в..
От 4 ноември стартира "Седмица на бащата 2024". Инициативата е част от Националната кампания "Да бъдеш баща" на Асоциация "Родители" и се отбелязва за 11-и пореден път. " Седмица на бащата е наша, чисто българска инициатива. С нея отдаваме заслужено внимание на бащите и им предоставяме десетки възможности да прекарат наистина ценно,..
Ден на отворените врати в Центъра за творческо и личностно развитие "Свободата да съм" във Видин ще се проведе тази събота, 9 ноември. Инициативата ще започне в 10:00 часа с музикално приключение за децата. Програмата продължава с работилници по дърворезба, шевици, картички, които ще продължат до следобед. Лекция за водата, пшеницата, резитбата и..
В ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" във Видин работят учебна кухня и учебен ресторант. Учениците приготвят обедно меню по време на часовете по практика. Всеки от учебното заведение, който иска да хапне топла храна, може да направи заявка, да плати и да се нахрани в ресторанта. Присъствам на час по практика с десетокласници, които приготвят..
Градинката с форма на триъгълник пред мола във Видин вече е почти готова. Насадени са теменужки, мини рози и вечнозелени растения, има и райграс. В центъра на цветното пространство, като основен елемент остава паметникът на загиналите воини във Втората световна война. На някои места оградата липсва и това дава възможност да се влиза и да се стъпва..
Последните данни на Националния статистически институт сочат, че през септември българите са направили почти 860 хиляди пътувания в чужбина - това е с над 5% повече спрямо миналата година. Гърция и Турция водят класацията. Само в Гърция са направили над 248 хиляди посещения, а в Турция - 236 хиляди. Следват Сърбия, Румъния и Германия...
В рубриката "Децата на фокус" ще обсъдим една тема, която става все по-интересна и полезна за децата - приказкотерапията . Ще говорим за това как тази терапия, която използва силата на приказките, може да помогне на децата да разберат и управляват емоциите си от най-ранна възраст. Връзката между четенето и емоционалното развитие е..