Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Защо не се решаваме да се ваксинираме?

Снимка: Радио Видин

В разгара на четвъртата вълна на пандемията, причинена от коронавируса, ние българите сякаш все още не можем да вземем важното решение да се ваксинираме ли или ще разчитаме на собствения си имунитет. Свидетели сме на непрекъснато затягане на мерките и въпреки това голяма част от обществото ни не е готова на тази стъпка и продължава да не вярва на цифрите. Болниците са препълнени, но дори и това не може да ни убеди, че имаме работа със сериозен противник, като COVID-19. Защо се получава така? Това попитахме видинчани:

"Защото хората в България в по- големия си процент имат много ниска обща култура. Един човек, който е запознат с много сфери в нашия живот, може сам да прецени дали трябва или не трябва. Тогава как трябва да се спасяват тези, които не могат да преценят да се ваксинират или да не се ваксинират- като слушат различни мнения, а какви са мненията- некомпетентни ... Няма вяра никой и затова всеки ден слушаме различни мнения."- коментираха видинчани.

След относително спокойното лято на 2021 година, сякаш си отдъхнахме от предишните няколко интензивни вълни и си помислихме, че всичко е свършило. Нестабилната политическа обстановка оказа допълнително влияние върху цялостното ни поведение, относно коронакризата. Много българи, обаче живеят от години зад граница и успяват да се приспособят към чуждия начин на мислене, дори и по отношение на заразата. Десислава Василева е от Видин, но от години живее и работи във Великобритания. Тя сподели за радио Видин как се случва животът на острова в последните месеци на 2021-ва година:

"Във Великобритания в момента животът се връща към нормалното във втората година от пандемията. Хората работят и всичко е отворено. Училищата- децата ходят на училище, ресторантите- така известните "пъбове", фризьорски салони, магазини, хората пътуват, фитнес центровете и всичко работи. Работят театрите, концертните зали, готвят се за посрещането на Коледа и Нова година със специални концерти и събития ... Нормализира се живота, не че няма проблеми- ежедневно се регистрират около 50 хиляди новозаразени."

Каква е личната мотивация на една българка, живееща в чужбина да си постави ваксина срещу коронавирус- това попитахме Десислава Василева:

"Особени страхове не съм имала, а по- скоро те ми бяха внушени от общата нагласа, че това е нещо ново, което трябва първо да бъде изпитано, което дава отклонения, но изолирайки се от тази обща нагласа, аз просто се съсредоточих върху мнението на учените и на вирусолозите- и британските, и европейските, и българските. Естествено оказа се, че всички учени са на едно мнение- че ваксината ще помогне, че е безопасна и че това е средството, което може да те защити в момента- просто друго няма."

Ваксините, които България е осигурила за гражданите си, се използват в целия свят. Те са преминали успешно клинични изпитвания. Доказано е, че отговарят на всички изисквания за качество, безопасност и ефикасност, като другите лекарства. В световен мащаб вече са приложени над 5,5 милиарда дози от ваксините срещу COVID-19. Преди одобрение всички ваксини в ЕС се оценяват по същите високи стандарти, както и всяко друго лекарство. Това, което е различното е, че скоростта на развитие и потенциалното одобрение са много по- бързи поради спешната ситуация, свързана с общественото здраве. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ученици от Видин проведоха практиката си в Швеция

Съвсем наскоро у чениците от ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" Видин се върнаха от Швеция, където проведоха триседмичната си практика. 17 ученици и трима учители бяха настанени в град Малмьо. Всички ученици са в специалност " Компютърна техника и технологии".  Симеон Герасимов е ученик в 10 В клас, споделя за своите впечатления в северната..

публикувано на 22.07.25 в 15:10

Родители избраха "Учител на годината" в Грамада

Родители от Грамада обявиха за  "Учител на годината" Красимир Петков. Той преподава в СУ "Христо Ботев",  целодневна организация на учебния ден и провежда занималня в сборна група деца от 1 до 4 клас:  "Директорката пусна анонимна анкета и родителите избраха точно мен. Може би, защото съм от Грамада и съм местен. Вече четвърта година..

публикувано на 22.07.25 в 14:05

Щастие по три: Какво е да си майка на тризнаци?

Родителството винаги е предизвикателство, но когато радостта дойде в троен размер, животът се променя още по-драстично. За да разберем дали това е така,  ще надникнем в живота на едно семейство от Северозапада, в което всичко се случва тройно - от усмивките до трудностите.   Борислава Циброва от Козлодуй  е млада майка на три..

публикувано на 22.07.25 в 13:20

Работилници по театър и рисуване- част от фестивала "Дунавски вълни"

Концерти, театрални и рисувателни работилници, хоротеки и представления са включени в програмата на  фестивала на изкуствата "Дунавски вълни“. Фестивалът ще продължи до 26 юли.   Тази година локациите са различни "Баба Вида", Библиопощата, Културен център "Жул Паскин"  и жп гарата. В парк  "Владикина бахча" а ктрисата Ирина Флорова ще..

публикувано на 22.07.25 в 13:10

Засадиха нови дръвчета пред търговския център във Видин

  С модерна визия е пространството пред търговския център във Видин. Обновяването на зелената площ в градинката започна преди година, а н аскоро бе подменен тротоарът, боядисана оградата, на мястото на старите дървета бяха засадени 17 мини дръвчета- декоративни кълбовидни шестили.  Промените предизвикаха много отзиви - и положителни, и..

публикувано на 22.07.25 в 12:25

Има ли скрито съкровище край Черепишкия манастир?

Много са преданията и легендите, свързани с историята на Черепишкия манастир - едно от най-посещаваните от туристи и поклонници места в община Мездра.  Според една от легендите има голяма, пълна със злато пещера в скалния масив срещу манастира. Входът ѝ бил под водите на река Искър и затова в нея можело да се влезе само чрез гмуркане. Преди много..

публикувано на 22.07.25 в 08:42

Николай Николов: Няма по-важно нещо от здравето

Здравето е най-важното нещо и хората трябва да се грижат за него. Това каза в "Час при зъболекаря" младият актьор Николай Николов от Белоградчик и обясни, че денталното здраве също не трябва да се пренебрегва, а напротив - на зъболекар трябва да се ходи през няколко месеца. 25-годишният талант сподели и за някои от първите си посещения в..

публикувано на 21.07.25 в 18:04