Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Защо не се решаваме да се ваксинираме?

Снимка: Радио Видин

В разгара на четвъртата вълна на пандемията, причинена от коронавируса, ние българите сякаш все още не можем да вземем важното решение да се ваксинираме ли или ще разчитаме на собствения си имунитет. Свидетели сме на непрекъснато затягане на мерките и въпреки това голяма част от обществото ни не е готова на тази стъпка и продължава да не вярва на цифрите. Болниците са препълнени, но дори и това не може да ни убеди, че имаме работа със сериозен противник, като COVID-19. Защо се получава така? Това попитахме видинчани:

"Защото хората в България в по- големия си процент имат много ниска обща култура. Един човек, който е запознат с много сфери в нашия живот, може сам да прецени дали трябва или не трябва. Тогава как трябва да се спасяват тези, които не могат да преценят да се ваксинират или да не се ваксинират- като слушат различни мнения, а какви са мненията- некомпетентни ... Няма вяра никой и затова всеки ден слушаме различни мнения."- коментираха видинчани.

След относително спокойното лято на 2021 година, сякаш си отдъхнахме от предишните няколко интензивни вълни и си помислихме, че всичко е свършило. Нестабилната политическа обстановка оказа допълнително влияние върху цялостното ни поведение, относно коронакризата. Много българи, обаче живеят от години зад граница и успяват да се приспособят към чуждия начин на мислене, дори и по отношение на заразата. Десислава Василева е от Видин, но от години живее и работи във Великобритания. Тя сподели за радио Видин как се случва животът на острова в последните месеци на 2021-ва година:

"Във Великобритания в момента животът се връща към нормалното във втората година от пандемията. Хората работят и всичко е отворено. Училищата- децата ходят на училище, ресторантите- така известните "пъбове", фризьорски салони, магазини, хората пътуват, фитнес центровете и всичко работи. Работят театрите, концертните зали, готвят се за посрещането на Коледа и Нова година със специални концерти и събития ... Нормализира се живота, не че няма проблеми- ежедневно се регистрират около 50 хиляди новозаразени."

Каква е личната мотивация на една българка, живееща в чужбина да си постави ваксина срещу коронавирус- това попитахме Десислава Василева:

"Особени страхове не съм имала, а по- скоро те ми бяха внушени от общата нагласа, че това е нещо ново, което трябва първо да бъде изпитано, което дава отклонения, но изолирайки се от тази обща нагласа, аз просто се съсредоточих върху мнението на учените и на вирусолозите- и британските, и европейските, и българските. Естествено оказа се, че всички учени са на едно мнение- че ваксината ще помогне, че е безопасна и че това е средството, което може да те защити в момента- просто друго няма."

Ваксините, които България е осигурила за гражданите си, се използват в целия свят. Те са преминали успешно клинични изпитвания. Доказано е, че отговарят на всички изисквания за качество, безопасност и ефикасност, като другите лекарства. В световен мащаб вече са приложени над 5,5 милиарда дози от ваксините срещу COVID-19. Преди одобрение всички ваксини в ЕС се оценяват по същите високи стандарти, както и всяко друго лекарство. Това, което е различното е, че скоростта на развитие и потенциалното одобрение са много по- бързи поради спешната ситуация, свързана с общественото здраве. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Какво да вечеряте? Вече има лесен отговор на този въпрос

Днес ще ви срещнем с Виктор Василев от град Вършец, който отговаря на един от най-важните въпроси за човечеството, които си задаваме всеки ден. И не, не е въпросът: "Има ли извънземни?", а е питането: "Какво да ям?". Сигурна съм, че няма човек, който да не си е задавал този въпрос, особено в забързаното ни ежедневие, когато се приберем късно от..

публикувано на 03.04.25 в 17:10

Кога Рабишкото езеро отново ще започне да се пълни с вода

Рабишкото езеро в последните години постепенно се превръщаше в блато , след продължително спиране на водоподаването, което доведе до критично ниски нива на водата.  Преди година и половина граждани сигнализират на народния представител от Видин Любен Иванов, че входящата деривация е компрометирана, поради което няма приток на вода. Сега..

публикувано на 03.04.25 в 16:30

Видински доброволци се включиха в кампания срещу хазартната реклама

Видин стана част от националната инициатива срещу агресивната хазартна реклама. Това стана възможно след като видинската доброволческа организация "Национални Бойци за Промяна" осигуриха билборд в подкрепа на кампанията срещу хазарта. Реализацията на антирекламата срещ у хазарта не се е случила безпроблемно, имало е няколко отказа да бъде поставено..

публикувано на 03.04.25 в 14:00

Изпитателен срок за младите шофьори приеха в ЕС

Двегодишен изпитателен срок за млади шофьори, удължаване на валидността и въвеждането на мобилни шофьорски книжки- това са част от промените в правилата на Европейския съюз за шофьорските книжки, които бяха приети от Европарламента . Промените предвиждат шофьорите с по-малък опит да подлежат на по-строги изисквания и наказания при шофиране без..

публикувано на 03.04.25 в 13:00

В "Музикална зона" на 03 април 2025 слушаме Пласидо Доминго - син

Буквално преди два дни приключи седемдневното турне - дебют на Пласидо Доминго – джуниър у нас с концертното шоу Volver – Anima Tango, гостувайки в седем български града. Син на легендарния тенор, Доминго - младши е изключителен певец, композитор и продуцент. Партньор на сцена с него бе италианската певица и актриса Анализа Бианкофиоре, която..

публикувано на 03.04.25 в 09:00

Програма учи децата на финансова грамотност

Днес засягаме т емата за парите или по-скоро финансовата грамотност сред подрастващите . По този повод представяме една дама, която заедно със своите сестри създава програмата "Монти, парите и ти" . Тя се казва Рени Захариева , а програмата която е техен общ проект, е породена от желанието да ограмотят своите и всички български деца в..

публикувано на 02.04.25 в 14:00
Архивен кадър: румънски колоездачи напускат град Генерал Тошево (Южна Добруджа), за да изминат последните 35 км от маршрута Дунав Ултра, който води до крайната му точка – Дуранкулак.

Веломаршрутът "Дунав Ултра" разширява своя списък със забележителности

Шест нови акцента попълниха "Списъка на 100-те забележителности на Дунав Ултра" . Сред тях са римските терми на антична Рациария, край днешното село Арчар, които са най-големите на територията на България.  Представителна селекция включва обекти с културно - историческо значение, природни феномени, интересни локации, флора и фауна, храна, традиции и..

публикувано на 02.04.25 в 14:00