Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Увеличават командировъчните на международните шофьори- ще ги задържи ли това у нас?

Снимка: Радио Видин

Командировъчните на международните шофьори да се увеличат от 27 на 50 евро на ден, когато курсът се изпълнява от един шофьор, предвижда проект за промени в Наредбата за служебните командировки и специализации в чужбина. Бизнесът, синдикатите и правителството обсъдиха документа миналата седмица и той предстои да бъде гласуван от правителството. Според проекта, когато курсът се изпълнява от екип от двама шофьори, увеличението на командировъчните пари е от 21 на 45 евро. Промените са наложителни с оглед преустановяването на трудовата миграция. В усложнената обстановка, породена от разпространението на COVID-19, е още по-наложително да бъдат подпомогнати професионалните водачи, така че да бъде обезпечено извършването на транспортните услуги и недопускането на срив в снабдителните вериги на стоки, пише още в доклада. Ще задържи ли това работещите в сектора у нас? Потърсихме Йордан Арабаджиев, председател на Международния съюз на превозвачите:

"Това са фиксирани суми, които всеки един международен шофьор получава по силата на Наредбата за служебни командировки. Досега те бяха 27 евро на ден, а когато става въпрос за двойна езда- 21 евро. Сега се променя това ... И покрай мобилния пакет и покрай изискванията за директивата за командироване, там има минимални ставки, на които трябва да отговарят международните шофьори, когато извършват превози в държави от ЕС. Понеже в голяма част от тях има колективни трудови договори, там има минимални ставки за час. Имаше опасения, че в някои държави няма да успеем да изпълним директивата за минималните ставки."- обясни Йордан Арабаджиев.

Недостигът на професионални водачи е проблем и в европейски план и държави като Англия и Испания предлагат по-изгодни икономически условия за упражняване на професията. Разговаряхме с Николай Жиков, международен шофьор, служител на голяма българска транспортна компания:

"Има много младежи, които работят в нашата фирма в момента, обучават се, пуснати за първи път, работят сами. Пробват момчетата, но не знам какво ще бъде с тях и дали ще харесат професията, защото тя е много трудна ... Във фирмата, в която работя финансовата мотивация у много добра. Доколкото разбрах след Нова година тя ще е още по- добра. По- добре е в България, отколкото в чужбина, защото в чужбина вече навсякъде лъжат. Определят едни пари, работиш примерно почасово, накрая се натрупва една огромна сума, работиш като луд по 15 часа на ден, всеки ден с нарушения и с риск, за да можеш да спечелиш нещо повече и накрая се получават едни проблеми, и ти спират много пари."- сподели Николай Жиков.

Размерът на командировъчните средства, които получава персоналът на "Сухоземни транспортни средства", са определени още през 2007 година и от тогава не са актуализирани, се посочва в доклада към проекта от Министерството на транспорта. За сравнение в съседна Румъния, по информация на браншови организации в автомобилния транспорт, установеният минимум на дневната ставка на разходите за командировъчни възлиза на 35 евро, като размерът може да бъде увеличен два пъти и половина и да достигне до 87,5 евро, пише още в документа. Очаква се увеличението на командировъчните да намали негативното влияние на инфлационните процеси от 2007 година насам. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Основно училище "Любен Каравелов" във Видин отбеляза своя празник

Основно училище "Любен Каравелов" във Видин отбеляза 190 години от рождението на своя патрон. Мероприятията започнаха рано сутринта с поднасяне на цветя и тържествена щафета, в която участваха ученици от 5-и клас. Заместник-директорът на училището, Галина Нетова , поздрави присъстващите и подчерта важността на патронния празник...

публикувано на 08.11.24 в 15:56

Ден на Западните покрайнини - тъжна част от историята на България

Днес, 8 ноември, отбелязваме Деня на Западните покрайнини. Отбелязва се от 1924 година по инициатива на Учредителния конгрес на бежанците от Западните покрайнини. Забранен е през 1952 година, а е възстановен през 1990 г. Това е годишнина от анексирането (1920 г.) на Западните покрайнини по силата на Ньойския мирен договор (27 ноември 1919 г.)...

публикувано на 08.11.24 в 14:05

"Змей Омайник" дебне за отмъщение

Отмъщението се сервирало студено, казват. Може би. Но не и когато огънят има за какво да отмъщава. Не и когато има да ти отмъщава един истински змей, потомък на Караогнян – страшилището на Балканите, и не на последно място когато има да отмъщава на самия Караогнян. Тогава отмъщението не може да чака и не може да е различно от огън до пълно..

публикувано на 08.11.24 в 14:00

Ученици събраха над 400 лева от благотворителна инициатива

Младежи от "Интеракт клуб" към доброволческата организация "Ротари Интернешънъл" във Видин събраха над 400 лева от благотворителна вечер на четенето. За идеята и каузите, за чието изпълнение ще помогнат, разказват Мартина Вергилова, Никол Николова и Алекс Александров от клуба. "Първата цел на нашето събитие - Вечерта на четенето, е да..

публикувано на 08.11.24 в 13:02

Ръчно изработени бижута с душа

Във Видин има изключително много артисти - хора, които влагат умението, дарбата и таланта си в различни произведения. В рубриката "Професия хоби" ви представяме една дама, която ръчно изработва бижута, влагайки в тях цялата си душа. Започва да се занимава с това хоби, без да го планува, просто ѝ идва отвътре. А понякога, когато искаш..

публикувано на 08.11.24 в 13:00

Книга съживява историята и традициите на село Зверино

Обликът на Зверино е представен в книгата „Пътища през Времето“ . Сборникът с краеведски изследвания за мездренското село е дело на Ивана Захариева — икономист по професия и родом от малкото населено място. Още от дете тя проявява интерес към начина на живот на хората, а краезнанието става нейна страст. Благодарение на своите родители успява да..

публикувано на 07.11.24 в 15:55

Илияна Кръстева: Намерих пътя си и съм щастлива, че имам с кого да го споделя

Видинската авторка Илияна Кръстева издава новата си стихосбирка, наречена „Дискордия“. В нея включва 100 творби, създавани през годините. Опитва се във всяко стихотворение да има основна идея, за да може читателят да осмисли написаното. В момента книгата е готова в електронен вариант, очаква се да излезе и в книжен вид. В началото на нашия..

публикувано на 07.11.24 в 15:00