Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Има ли готовност за зимното поддържане на пътищата в Северозапада

Снимка: Архив: РАДИО ВИДИН


Първият сняг вече падна по високите места на Северозапада. Републиканската пътна мрежа е в режим на зимно поддържане, информираха от Агенция "Пътна инфраструктура". Областните пътни управления в Северозападна България - Видин, Враца и Монтана, следят метеорологичните прогнози и ще предприемат обработка на настилките в участъците, където има предпоставки за заледяване и хлъзгавост,  както и при снеговалеж. Целта е превантивните, а след това и снегопочистващите дейности да започват максимално бързо при прогноза за влошаване на времето, за да се осигури проходимостта на пътищата. В областите са осигурени необходимите количества инертни материали за старта на зимното поддържане. Техниката е на разположение, обясниха от Пътната агенция в отговор на поставени от Радио Видин въпроси:

"Зимното поддържане на 612,1 км републикански пътища в област Видин ще се извършва от 72 машини. Към момента за обработка на настилките са осигурени 2000 тона сол, 8 хил. тона пясък и 20 тона химически вещества. 

За зимното почистване на 619,9 км републикански пътища в област Монтана са осигурени 85 машини. От тях 10 машини са предвидени за поддържането на прохода "Петрохан" от северната му страна, която е на територията на Монтана. За обработка на настилките в областта са осигурени 902,5 тона сол, 6357,5 тона пясък и 24 тона химически вещества. 

Зимното поддържане на 642 км републиканска пътна мрежа в област Враца ще се извършва от 59 машини. За обработка на настилките в областта са осигурени 1184 тона сол, 3320 тона пясък и 30 тона химически вещества."

От Пътната агенция уточниха, че настилките ще се обработват превантивно преди започване на валежите и падането на температурите, след което периодично ще се извършва снегопочистване и опесъчаване до постигане на необходимото ниво:

"То се извършва на четири нива в зависимост от натоварването на републиканските пътища. За пътищата с най-интензивно движение, по които преминават над 4000 МПС на денонощие допустимата снежна покривка  върху пътното платно е до 3 см, като тя трябва да бъде почистена до 2 часа след края на снеговалежа. На пътищата с интензивност на движение от 2000 до 4000 МПС на денонощие допустимата снежна покривка е до 5 см и тяхното почистване трябва да завърши до 3 часа след края на снеговалежа. 7 см снежна покривка е допустима на пътищата, по които преминават от 500 до 2000 МПС на денонощие, като те трябва да бъдат почистени до 5 часа след снеговалежа. На пътищата с най-слаб трафик - до 500 МПС на денонощие, е допустимо снежна покривка до 10 см и да се почистят до 8 часа след снеговалежа."

За двете основни пътни артерии във Видинско - главен път Е-79 и пътят през село Арчар, отговаря Агенция "Пътна инфраструктура". Алтернативни на тези пътни връзки са пътищата от общинската пътна мрежа на община Димово. За тяхната проходимост при зимни условия е избрана фирма изпълнител, обясни кметът Светослав Славчев:

"Има готовност, смятам, че няма да имаме проблеми. Тежък е районът. Плюс това имаме и наши автомобили, закупени са от общината. Те са комплексни, но са пригодени за зимно почистване и ги включваме за населените места, за четвъртокласните пътища."

Кметът добави, че трафикът по общинската пътна мрежа е много натоварен, като преминават най-вече тежкотоварни автомобили:

"Колите минават навсякъде, безогледно и без да се съобразяват със знаковата маркировка, тъй като ние имаме места, на които самите мостове не могат да издържат тонажите, които минават. Но това се получава. Също така това са и автомобили, които изграждат скоростния път. Сериозно е положението, специално в общината е доста натоварено движението веднъж от тежкотоварни камиони, веднъж от камиони, които извозват инертни материали, дано да нямаме някой неприятен случай."

Пътят от Видин до граничния пункт "Връшка чука" преминава през територията на община Кула, но е част от републиканската пътна мрежа. Пограничната община, където зимите обикновено са тежки, имат готовност да поддържа четвъртокласната пътна мрежа. Освен на собствена техника, ще се разчита и на фирми, с които предстои да бъдат сключени договори, обясни кметът Владимир Владимиров:

"За този сезон ще разчитаме на две машини, които са общинска собственост. С тях ще се чисти уличната мрежа, когато се налага, ще излизат на общинската пътна мрежа. Беше обявена поръчка за пътната мрежа, изпратени са поканите към участниците, които са спечелили. Тя е разделена на три направления - Старопатица - Коста Перчово, Големаново - Извор Махала и Цар Петрово - Тополовец и Чичил. Участват земеделски производители със собствена техника, на които се заплаща извършената услуга. Чакаме до края на седмицата да подпишем договорите с тях. Осигурени са достатъчни количества пясък, сол и химически препарат против заледяване. Така че надявам се да се справим."

Освен институциите подготвени за зимата трябва да бъдат и шофьорите. Призивът към тях е да тръгват на път само с подготвени за движение при зимни условия автомобили - в доброто техническо състояние, с подходящи гуми, и да карат внимателно, със съобразена скорост, да спазват правилата за движение, необходимата дистанция и да не предприемат резки маневри



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ангелина Младенова - за учителската професия преди и сега

В навечерието на първия учебен ден в "Думата имат старейшините" гостува 86-годишната Ангелина Младенова, която е била начален учител в училище "Любен Каравелов" във Видин.  Тя е от белослатинското село Попица, но след като се омъжва се мести във видинското село Ивановци, където я намираме и днес. За себе си Ангелина Младенова казва, че е имала..

публикувано на 12.09.24 в 16:50
село Върбешница, община Мездра

Есенно почистване предстои в село Върбешница

В мездренското село Върбешница няма незаконни сметища. Причината- кметът Магдалена Динкова обикаля селото и когато види, че някъде се чисти или се ремонтират къщите, казва на хората какъв е редът за изхвърляне на отпадъците и контролира дали се спазва начинът на изхвърлянето им. Преди 3-4 години нерегламентираното сметище било изчистено. "И..

публикувано на 12.09.24 в 16:24
Боклук - илюстративна снимка

Има ли решение на проблема с незаконните сметища

Проблемът с незаконните битови и строителни сметища е изключително голям, за разлика от други населени места в страната, това установява  народният представител Петър Петров,  след като започва да обикаля област Монтана, от която е избран. "Стигало се е дотам, че се образуват незаконни сметища с години и те се виждат даже от сателитни..

публикувано на 12.09.24 в 15:10

Занаятчия продължава да вдъхва живот на старо училище в Монтанско

В Център за изкуство, занаяти и етнография е превърнато старото и отдавна нефункциниращо училище в село Меляне, община Георги Дамяново. Инициативата е на Чавдар Антов, художник, дърворезбар, с когото сме ви срещали и преди. Благодарение на дългогодишните му грижи сградата на учебното заведение е спасена от разруха, каквато е съдбата на много..

публикувано на 12.09.24 в 14:00

Сборникът от разкази "Жени без мъже" на Анелия Гешева от Видин

"Близостта ражда презрение… и деца!" Не помня кой го беше казал, но е онова, за което първо се сетих, докато четях разказите от сборника „Жени без мъже“ на Анелия Гешева. А какво се ражда след презрението – когато една жена избере да остане само със себе си? Когато изгуби или съвсем умишлено пререже всички връзки? Раждат се истории, пълни..

публикувано на 12.09.24 в 13:52
Васил Желев и Филип Донков

Филип и Васил: Всеки млад човек трябва да знае поне една българска песен

Българската музика играе важна роля в живота на младите хора. Тя предоставя платформа за самоизразяване, идентификация и социална ангажираност. Въпреки влиянието на чуждестранната музика и глобалните тенденции, българската сцена е успяла да създаде собствено звучене и да стане част от културния живот на новото поколение, част от което са Филип Донков..

публикувано на 12.09.24 в 13:46

Отбелязваме Деня на програмиста

В Деня на програмиста, 12 септември, разговаряме с Емилиян Кадийски от Враца. Той се занимава с програмиране, организира курсове по специалността, участва и в софтуерни компании, част е от екипа на Враца софтуер общество. По думите му, продуктите създадени от програмисти може да бъдат срещнати във всяка една сфера. Въпреки че интересът към..

публикувано на 12.09.24 в 11:30