Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Иво Атанасов, ИТН: Първата ми цел е възстановяване във Видин на всички държавни структури, които бяха закрити

Снимка: БГНЕС

Ще има ли редовно правителство, излъчено от 47-ото Народно събрание след два неуспешни опита тази година и ще олицетворят ли названието "народен представител" депутатите от Северозапада? Отговорите потърсихме тази сутрин в "Посоките на делника".

Иво Атанасов отново ще представя област Видин в парламента, като част от групата на "Има такъв народ":

"Приоритетите ни са тези, които бяха и на предишните избори. Целта ни е, както в 45-ото и 46-ото Народни събрания, така и сега, да се състави правителство без да отстъпваме от принципите, от програмите и от това, което сме обещали на хората."

Радио ВИДИН: Оптимист ли сте, че ще бъде съставено редовно правителство?

- Оптимист съм за съставянето на правителство. Знаете, че започват да работят работните групи. Казвал съм, че при нас властта не е самоцел, трябва да се отстояват едни принципи, програми, приоритети, въз основа на които да бъде съставено правителство с ясна програма за изпълнителната власт и с ясна законодателна програма. Целта ни не е да се подменят едни хора с други, а целта ни е разбиване на модела "Борисов, Пеевски, Доган и Гешев". Без кардинална реформа във всички сфери на обществото нещата са безсмилени.

Сега по-лесно ли ще бъде това да се случи предвид резултатите от парламентарните и президентските избори?

- Лесни неща няма. Партия "Има такъв народ" винаги е отстоявала своите принципи, своите приоритети, програмата. Компромиси са нужни, но без да се засяга националният интерес. Нека изчакаме експертите да си свършат работата, да видим какви са целите на първата политическа сила, защото едно е да обещаваш неща с усмивка на лицето, друго е да ги изпълниш на практика. А ние сме практични.

Какви идеи ще отстоявате за развитието на Северозапада?

- Започнах искания към служебното правителство. Северозападът е приоритет за мен, специално- Видин, защото има разлика между Враца, Монтана и Видин. Видин е на дъното и до това дъно го доведе управлението през последните 12 години на ГЕРБ с разбиване на икономиката, демографски срив, беше извършен един геноцид по отношение на Видин. Първите ми цели са възстановяване във Видин на всички държавни структури, които са били във Видин, защото ние не сме второ качество хора. Разкриване на офиси на всички програми по европейските фондове за 2021-2027 година. Продължаване на битката за тунела под Петрохан. Казвам "битка", която може да водим и с управляващата партия "Продължаваме промяната", защото те обещаха три тунела под Стара планина, надяваме се на Петрохан да бъде единият. Аз там ще бъда изключително настоятелен и постоянен. Както и за завършване на магистралата Видин-София, защото това е начинът да се привлекат инвеститори във Видинска област. Не на последно място- специална програма за Северозапада с редица данъчни облекчения за инвеститорите при откриването на работни места. Трябва цялостна програма за реанимирането, а не за възстановяване, защото възстановяване е по-лека дума. Нашият край трябва да бъде вдигнат на крака и това без държавна помощ, която е проспана през последните 12 години, няма как да стане.

Повече- в прикачения звуков файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев, АКАБ: Докато системата не се разгради, няма как да се постигне високо ниво на безопасност

Правителството набеляза 37 мерки срещу войната по пътищата.  На съвещание при премиерът Росен Желязков министри и представители на неправителствения сектор, както и семейства, загубили близките си в катастрофи, обсъдиха организационните проблеми в работата на институциите, отговорни за контрола на трафика по пътищата.  Реализацията на..

публикувано на 10.04.25 в 10:00

Увеличават ли се проблемните сектори на икономиката?

Броят на фалитите в България ще нарасне с по 2% през тази и следващата година, тъй като все повече компании изпитват затруднения да изплащат задълженията си, а проблемните сектори се увеличават. Бавните и сложни процедури за обявяване на несъстоятелности още повече усложняват положението. Това се посочва в изследване на глобалния застраховател..

публикувано на 09.04.25 в 10:45

Корупцията, бездействието и чувството за безнаказаност убиват

Ако беше пуснат пътят Ботевград-Мездра, вероятно Сияна щеше да е жива. Това призна регионалният министър Иван Иванов. Именно заради продължаващия вече 4 години строеж на пътя, тежкотоварният трафик е отклонен по обходни маршрути. Нелепата загуба на 12-годишното момиче разтърси България. На редица места в страната се организират протести срещу лошото..

публикувано на 08.04.25 в 11:53

Световният ден на здравето: Фокус върху репродуктивното здраве и въздействието на климата

На 7 април се отбелязва Световният ден на здравето. В България се чества професионалният празник на работещите в здравеопазването.  Празникът се отбелязва от 1948 г. по инициатива на Световната здравна организация, а в България е Ден на здравния работник от 1964 г. Всяка година на тази дата глобалната здравна инициатива приканва всички да се..

публикувано на 07.04.25 в 15:06

Говежда - село със златни хора и история

Говежда е село в община Георги Дамяново, на 31 км от областния град Монтана, високо в планината.  То се е разположило в долина на горното течение на река Огоста, която минава през него, изградени са два бетонни и два въжени моста. Името на селото възниква от факта, че тук са се отглеждали много животни, крави и овце. Но не е само..

публикувано на 04.04.25 в 12:00
Архимандрит Никанор

Архимандрит Никанор: Вероучението се превръща в час по политическа подготовка, ако не е истинско

Близо 60% от българите подкрепят изучаването на религия в училище и вярват, че това ще допринесе за изграждането на морални ценности у учениците, сочат социологическите проучвания.  Представители на Светия синод и образователното министерство продължават да прецизират и детайлизират  въвеждането на предмета "Религия“ като редовен в страната...

публикувано на 03.04.25 в 10:00
НВП Видински митрополит Пахомий

Митрополит Пахомий: Съвременните деца имат потребност от православната религия

Близо 60% от българите подкрепят изучаването на религия в училище и вярват, че това ще допринесе за изграждането на морални ценности у учениците, сочат социологическите проучвания.  Представители на Светия синод и образователното министерство продължават да прецизират и детайлизират въвеждането на предмета "Религия“ като редовен в страната...

публикувано на 03.04.25 в 10:00