Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Осигурена ли е пожарната безопасност в домовете за възрастни във Видинско

Снимка: Радио ВИДИН

Пожарът в дома за стари хора в село Рояк, Варненско, при който загинаха 9 души, постави въпроса осигурена ли е пожарната безопасност на останалите подобни обекти в страната. Пострадалият дом се е помещавал в преустроено училище. В бивше училище се намира и Центърът за хора с деменция в белоградчишкото село Дъбравка. Там всичко е направено съобразно предписанията на пожарната, коментира кметът на община Белоградчик Борис Николов:

"Взети са всички мерки, постоянно се прави проверка от пожарната, предписанията, които има - всичко се изпълнява, съвсем спокойни сме. Не сме имали, както се казва, да чукна на дърво, досега подобен такъв проблем. Не знаем какви са причините там, във Варненско, трудно е да се прецени. Искам да кажа, че няма информация как се е случил този пожар, от такава гледна точка - може да бъдат много причини. Може да има вина ръководството, невзети мерки противопожарни, може и други да са причините, просто нямам представа, но искам да кажа, че всички ние това, то не е само при нас практика - навсякъде постоянно проверяват и сигурно пак ще тръгнат по тази причина пак да проверяват, предполагам. Нямаме някакви предписания, които да не са изпълнени, това мога да кажа. Спокойни са нещата. Пак казвам те са необятни възможностите да станат неприятни неща, не може всичко да бъде предвидено, но аз пак за кой ли път казвам - важни са предписанията на органите и те като се изпълняват от тук нататък нищо повече не може да се направи".


В дома за стари хора в село Дреновец стриктно спазват противопожарните правила, персоналът е обучен за реакция в случая на пожар, обясни директорът Петьо Петров:

"Ежегодно ни правят проверки, противопожарни мерки си имаме. Всяка година за безопасни условия на труд имаме заповед - издаваме, гледаме да ги спазваме тези неща. Проверяват се пожарогасителите, всяка година ги презаверяваме. Домът ни е построен доста отдавна и за съжаление нямаме такава сигнализация, единствено разполагаме с пожарогасители и разчитаме на бързото, да не дава Господ, включване на персонал, ако нещо се случи. Но не сме имали проблеми досега, надявам се и да нямаме. На персонала всяка година се прави обучение, опресняване, имаме аварийни изходи, домуващите са уведомени, знаят всички. Да не се стига до там, но сме до голяма степен подготвени".



Поредна проверка започнаха в домовете за възрастни хора служителите на Регионалната дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" Видин. Тя е традиционна за този период от годината, каза началникът на сектор "Превантивна и контролна дейност" гл. инспектор Георги Георгиев:

"В разгара сме на отоплителния сезон, той за съжаление крие своите рискове. Както знаете ние всяка година, традиционно в този период на годината, започваме своята кампания "Есенно-зимен отоплителен сезон". При тази кампания стартираме с проверки на домове за възрастни хора, домове за хора с физически увреждания, домове за хора с умствена изостаналост, домове за временно пребиваване на хора, домове за медико-социални грижи и така нататък. Целта е да проверим съответствието и дали най-вече се спазват правилата и нормите за пожарна безопасност в тези обекти, свързани с употребата на различните видове отоплителни уреди. В момента и при нас тече такава проверка и тя не е продиктувана от възникналия пожар, а тя е традиционна и се извършва всяка година през месец октомври. По време на тези проверки ние проверяваме създадената организация за пожарна безопасност в обекта, осигурени ли са условия за успешна евакуация, състояние на електрически инсталации и отоплителни уреди, изправност и поддържане, ако има активни мерки за защита - става въпрос за автоматични пожароизвестителни инсталации, които са предназначени за ранно откриване на пожарите, и разбира се, не на последно място, следим и за изправността и обслужването на уредите за първоначално пожарогасене, тоест на пожарогасителите... Бих искал да обърна внимание на нещо малко по-различно, нещо което, може би, остава на заден план, но за мен е не по-малко важно, изхождайки и от конкретния случай - това са плановете за евакуация на служителите и пребиваващите в обекта. Целта на този план за евакуация е да се даде една предварителна организация, тоест хората да знаят при възникване на пожар как най-бързо и безопасно могат да напуснат сградата. Тези планове се състоят от две части, те имат текстова част и графична част - текстовата част регламентира основните задължения на служителите и на пребиваващите в сградата. Графичната част, знаете всички сме ги виждали, това са едни схеми за евакуация, които ги има сложени на определени места в коридорите на сградите, които дават възможност на хората бързо да се ориентират къде се намират и от къде могат най-бързо и безопасно да напуснат сградата. Тези графични части съдържат задължително два независими евакуационни пътя, основен евакуационен път, резервен евакуационен път и местата, където се намират съответно уредите за първоначално пожарогасене. Защо е важно това нещо да се прави - важно е защото, ако хората знаят предварително, познават добре сградата, познават добре пътищата за евакуация, при възникване на пожар те ще могат максимално бързо да запазят на първо място самообладание, знаейки какво правят, да напуснат максимално бързо сградата, без да има това опасни последици за тях".


До момента не са установени несъответствия с правилата за пожарна безопасност в проверените институции. Окончателните резултати ще са ясни до седмица.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Инициативата "Мила Бабо" - в помощ на родителите

Две дами от Видин - Светлана Орловска и Тони Тихомирова съвсем наскоро решават да създадат посредническа агенция, която наричат "Мила Бабо“ . Те предлагат различни възможности за ангажиране на баба детегледачка, която да е в помощ на семействата във всякакви предвидени и непредвидени ситуации. Те разказаха повече за този иновативен проект:..

публикувано на 02.10.24 в 15:57

Спирка библиотека просвещава жителите на Винарово

Автобусната спирка във видинското село Винарово се превърна в библиотека на открито . От около месец е оборудвана с етажерка, на която са подредени книги от български и чужди автори. Сред тях има художествена и научна литература, а също фантастика и книги за деца. "Вземи, прочети и върни" - този надпис подсеща посетителите, че  книгите могат..

публикувано на 02.10.24 в 15:43

Отбелязваме Световен ден на селскостопанските животни

Втори октомври е Световен ден на селскостопанските животни. Отбелязва се от 1983 година по инициатива на Движението за правата на селскостопанските животни (FARM), за да се обърне внимание на проблемите, свързани с жестокото отношение спрямо селскостопанските животни, затворени в клетки и отглеждани за храна. Датата, избрана за отбелязване на..

публикувано на 02.10.24 в 14:59

12 000 теменуги ще украсят Видин

С теменужена премяна ще бъде тази есен Видин . Общо 12 000 растения от различни градински сортове теменуга ще бъдат заседени в цветните пространства в центъра и парковете на града. Предстои засаждането и на пролетните цветя. Успоредно с това ще бъдат установени загиналите от горещините през лятото дървета, които ще бъдат подменени с нови. Това..

публикувано на 02.10.24 в 13:00

Учител от САЩ преподава в Езиковата гимназия във Видин

Джоуи Джонсън е новият помощник-учител по английски език в Гимназията с преподаване на чужди езици "Йордан Радичков" във Видин.  В България идва след подбор от българо-американската комисия "Фулбрайт" за образователен обмен. Преподаването на чужд език от учител, чийто език му е майчин, е изключително важно за по-доброто..

публикувано на 01.10.24 в 15:05

Фолклорна група "Бела бара" е новият проект на видинчанина Малин Маринов

В Международния ден на музиката ви запознаваме с една новосформирана група за авторски народни песни . Тя се нарича "Бела бара" и неин основоположник е Малин Маринов , който е родом от Видин. Групата е сформирана в края на 2023 година с цел създаване на собствено певческо-музикално творчество в областта на българския класически фолклор. В..

публикувано на 01.10.24 в 14:41

Авторът от Мездра Иван Кръстник с трета книга за Сърцатко

Младият автор Иван Кръстник издаде третата си книга от поредицата за Сърцатко. Нейното название е "Лагер на истински, реални  приятели".  Идеята на книгата е да покаже на децата как могат да се забавляват в свободното си време без мобилни устройства, а големият фокус е те да се научат да мечтаят, казва Иван Кръстник, който е от Мездра:..

публикувано на 01.10.24 в 13:00