Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Над Северозападна България с любителя фотограф Марио Владимиров

4
Снимка: Марио Владимиров

Въздушни фотографии на Северозапада, заснети с дрон от любителя фотограф Марио Владимиров от Враца, впечатляват напоследък интернет потребителите. Обект на творчеството на младия мъж са някои от най-красивите кътчета на региона - Врачанският Балкан, Искърското дефиле, Клисурският манастир и още много места, които той заснема от птичи поглед. Марио, който по образование е финансист, открива тази гледна точка към красотата на Северозапада преди около година и оттогава въздушната фотография се превръща в негово хоби. , мечтае след време въздушната фотография да стане негова професия.
 
"При мен по-скоро стана малко спонтанно. Беше една ситуация, в която бяхме на разходка до Седемте рилски езера. Един мой приятел изкара дрон. Преди това съм имал представа от тази техника, но не съм проявявал интерес.  Той самият го използваше не по предназначение. Това беше миналата година, май месец някъде, денят, в който аз реших, че мога да започна по-скоро като хоби. В момента, в който видях как лети дрона, аз си представих нещата, които вече се случват след година и половина. Аз имах ясна представа още в началото, как да си наредя нещата, и как може би ще се случи планът. Трудно е да кажа, че в началото ме е впечатлило нещо. По-скоро ме впечатли това, че мога да имам различна гледна точка и да имам гледна точка, която не всеки има. Това е основното, което може би те дърпа и с всяка нова фотография ти преоткриваш нови светове, ако мога така да се изкажа. Всеки път е различно. Всеки път емоцията е различна. Не мога да кажа, понеже на много хора им е интересно и ме питат постоянно, кои са ми трите любими снимки. Честно казано не съм сигурен, ако ги разгледам дали мога да кажа, кои три са ми любими. Всяка една си е автентична. Всяка една е направена с желание и умисъл. Всяка една си я чувствам по различен начин. Лично на мен ми харесват много повече зимните фотографии. Желанието е това, което те води към следващата по-красива гледка и снимка впоследствие, която ще направиш. По-скоро природата е нещото, на което аз наблягам в моите снимки."

Марио обикновено се вдъхновява от красотата на Северозапада. Най-впечатляващите си кадри прави с помощта на дрон, който издига на около 100 метра височина: 

"По регламент до 120 метра. По принцип всички устройства, които са под името дрон, имат собствен лимит до 500 метра. Моите снимки не са правени на повече от 100 метра височина. Смятам от точката на излитане. За мен това, че притежаваш дрон не означава, че с взимането на дрона трябва да го качиш на 300 метра височина, просто защото човек веднъж направи ли този експеримент ще разбере, че не се крие красотата на снимките на такава височина. Не съм имал инциденти и такива ситуации, които да са с фатален край за дрона."

Марио Владимиров е отворен към всеки, който харесва творчеството му и желае да се докосне до него. Казва, че оценката на хората е горивото, което му помага да продължи напред. 

Повече за хобито на Марио чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Склонни ли сме да проявяваме щедрост

Има дни в годината, в които си разменяме подаръци. Има дни в годината, в които си даваме взаимно прошка. Има и ден, в който даряваме.   И това е Щедрият вторник , който отбелязваме днес, на 3 декември. Това е денят, в който даряваме и празнуваме щедростта. Щедрият вторник е глобална инициатива, посветена на дарителството . Това е ден, в който..

публикувано на 03.12.24 в 15:50

Проф: Вили Харизанова: Пестицидите ще ги има, но трябва по-умно да ги прилагаме

Пестицидите-  какво знаем и какво не знаем за тях е основната тема в   " Земята, която ни храни ". Поводът- 3 декември е  обявен за Световен ден за борба с пестицидите. Отбелязва се от 1998 г. по инициатива на международната организация "Мрежа за действия срещу пестицидите", след авария през /1984/ в завод за пестициди в Индия, при която в..

публикувано на 03.12.24 в 15:25

Дядо Коледа поздрави ученици от СУ "Иван Вазов" в Мездра

Ученици от СУ "Иван Вазов" в Мездра се завърнаха от  Финландия . Пътуването им се осъществи по програма "Еразъм +". Седемдневното посещение започва от Хелзинки, продължава в град Кеми и завършва в селцето на Дядо Коледа - Рованиеми. Домакините ги посрещат изключително гостоприемно и топло, а часовете, в които се включват българските..

публикувано на 03.12.24 в 15:00

Танцовият състав към читалището в Ново село има нови носии

Танцов състав "Гъмза" при читалище "Земеделец 1874" във видинското село Ново село се сдоби с нови носии . Десет женски и три мъжки ризи са ушити към момента. Автентичните шевици са заимствани от 100-годишни новоселски традиционни дрехи. Предстои носията на танцьорите  да бъде допълнена  с предна и задна престилка, казва секретарят на..

публикувано на 03.12.24 в 14:00

Ученици от Враца се включиха в биомедицински конгрес

Осем ученици от врачанската Природо-математическа гимназия участваха в международен биомедицински конгрес в София. Форумът се провежда от 2016 година, като е имало прекъсване само около COVID-пандемията. Още от създаването му наши ученици се включват в него, каза старши учителят по биология и здравно образование Величка Младенова : "Право..

публикувано на 03.12.24 в 13:30

Читалището в Бойчиновци изгражда звукозаписно студио

Народно читалище "Възраждане- 1932" в Бойчиновци прави звукозаписно студио . Изграждането му започва с дарение, което културното средище получава от Българското национално радио (БНР). Новата придобивка става възможна благодарение на съдействието на д ългогодишния тонрежисьор в БНР, който сега е част от екипа на читалището, Филип Наков, разказа..

публикувано на 03.12.24 в 13:00
Д-р Вилхелм Елисеев

Д-р Вилхелм Елисеев: В реанимацията лекарят винаги е поставен в екстремна ситуация

Търпение, постоянство и упоритост са необходими, за да може човек да стане лекар, смята началникът на Отделението по анестезиология и интензивно лечение на видинската болница "Св. Петка" д-р Вилхелм Елисеев . Неговият професионален път започва през 1984 година, след като година по-рано завършва медицина. Придобива специалност "Анестезиология и..

публикувано на 03.12.24 в 10:10