Помощна сграда за обслужване на посетителите на синагогата- бъдещия туристически обект "Културен център Жул Паскин", се изгражда в момента. В сградата ще се помещават Информационен център, кафе - аперитив, зона за отдих и изчакване на посетителите, както и санитарен възел, обяснява ръководителят на проекта арх. Ангел Недялков:
"Тази сграда е т.нар. помощна сграда за обслужване на посетителите, защото синагогата по принцип има определени функции, за които сме се споразумели с еврейската общност. Тези функции не включват информационно обслужване на туристи, кафе, рекреационна зона, полагане на външни маси през лятото, където да създадем по-интересна и атрактивна среда в рамките на самата синагога. Синагогата е паметник на културата, но освен това ще има двор, алеи и тази сграда ще предлага кафе, безалкохолни напитки, диплянки, ще има и санитарен възел, кафе -бар. Синагогата има строго определени функции. На партерния етаж, кота 0 - това ще бъде многофункционална зала, която ще има различни предназначения, в зависимост от това какво мероприятие предстои, включително и концерти. В същата зала ще има постоянна площ - експозиция на Жул Паскин, както и постоянна изложба с банери, на които ще се показват отделни моменти от историята на самата сграда. Ще има и 50 кв.м. помещение за дарителите, еврейската общност, както и малка библиотека, където ще се провеждат различни срещи... Целта е да има по-голямо удобство за посетителите..."
В момента продължават укрепващите дейности покрай синагогата отвън и отвътре, за да може да се постави скелето, и да се работи по стените и арките, допълни арх. Ангел Недялков:
"В момента трябва да се обърне внимание по укрепване на конструкцията на сградата и се работи в тази насока. Изливат се ивични фундаменти, индивидуални фундаменти, основно от бетон, да се създаде здрава основа на самата сграда. За да може да се работи във височина е необходимо да се създадат условия за външно и вътрешно скеле , за да се работи във височина и реставриране на самите стени... Основно се укрепват ивичните фундаменти както и създаване на обща фундаментална плоча вътре в сградата. И вече ще може да се монтира външното скеле ... Стените са разрушени, сводовете са разрушени...Съгласно договора - зима, лято няма, има работа, която трябва да се свърши... Трябва да се направи временно покритие, за да се осигури възможността да се работи и през зимата..."
Общата стойност на проектираните дейности е около 10 млн. лева европейско, национално и общинско финансиране. Срокът за изпълнение е края на ноември 2022 година. Очаква се да се получи един красив и завършен комплекс от три сгради - синагогата, крепостта "Баба Вида" и Турският склад, в който се помещава Епиграфският център.
Повече може да чуете в прикачения звуков файл.
Отговорите на големите житейски въпроси, представени със средствата на комедията и талантът на младите български актьори Луиза Григорова - Макариев, Боряна Братоева и Христо Пъдев, са събрани в спектакъла "И верният отговор е..." на режисьора Мартин Каров. На 5 март публиката във Видин ще може да гледа и да се забавлява с историята, която разказва..
Четири нови български късометражни филма, разкриващи дълбочината на българските традиции и култура, ще бъдат представени във Видин . Селекцията "Български митове и легенди" е на колектива на най-голямата мрежа за късо кино - "Кинематограф". Мисията на платформата е да популяризира късометражното кино и да го среща с по-широката публика, тъй като..
Преди 89 години на днешния ден Видин се сдобива с герб . Той е изработен по идея на тогавашния кмет д-р Бърни Бончев, който много искал Видин да има символ, който да обхваща целия облик на града и да го представя по най-добрия начин. Проектът на герба е одобрен на заседание на Общинския съвет на 18 февруари 1936 г. и се взема решение да бъде..
Отборът по английска реч и дебати "BEST" на ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин се завърна от зимното издание на състезанието с много отличия и награди . Йоанна Иванова и Стефан Симеонов , от осми клас, спечелиха купата за първото място в категория "Начинаещи" и медали за шесто място в "Напреднали" на финалите: "Аз и..
Дванайсетокласници от СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин организират изложба концерт "Лентата на спомените" . Идеята е на учениците, които искат да покажат своето развитие и израстване през годините и да си припомнят различните моменти от ученическия живот. Общо 21 са завършващите младежи в паралелка с профил "Музика и изобразително..
Прожекция на кратки поетични филми по стихове от 90-те години на български автори ще се състои днес, 18 февруари, от 17:00 часа в Регионална библиотека "Гео Милев" в Монтана . Проектът се нарича "Поезията на 90-те оживява" и включва филми, които са съчетание на музика, визия и стихове на известни и любими български автори, разказва Мария..
Повече от седем хиляди и петстотин български патриоти участват в Руско-турската освободителна война. Към Българското опълчение се присъединяват и четирима опълченци, родени в мездренското село Лик. Иван Петров Попов (1841-1928) е изключителна личност, чието име остава в народната памет и за когото и до днес се разказва. Още през 1860 година той е..