Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Предизвикателството "онлайн обучение" за децата със специални потребности

Снимка: Катрин Каменова



В условия на пандемия системата на образованието се изправи пред огромно предизвикателство- дистанционно обучение със средствата на информационните и комуникационните технологии. С това предизвикателство трябва да се справят и специалистите, които предоставят подкрепа за личностно развитие на децата със специални образователни потребности.

Регионалният център за подкрепа на процеса на приобщаващото образование в град Видин работи с над 200 деца, разпределени в различни училища и детски градини. Немалка част от тези деца и в момента учат онлайн. При този тип обучение обаче всичко се случва доста по-трудно, каза за радио Видин логопедът към РЦПППО-Видин, Ана-Мария Ангелова.

"Липсва тази връзка, този контакт с детето. Ако детето е със специални образователни потребности, без помощта на родител, ние няма как да осъществим тази дейност. Ние разчитаме изцяло и само на помощта на родителите. В началото сме имали родители, които не бяха толкова подготвени, толкова технически ограмотени. Имало е трудности, не мога да кажа, че е нямало." 

По инициатива на Уницеф и съвместно с РЦПППО-София, преди две години е създадена и образователната платформа "Подкрепи ме". В тази платформа всеки един специалист, работещ с деца със специални образователни потребности, без значение дали е ресурсен учител, логопед, психолог или масов учител в училище, може да се снабди с помощни материали, които да му помагат в работата. Катрин Каменова е не само ресурсен учител към РЦПППО-Видин, но и координатор на платформата за видинска област. Тази година тя не провежда обучения онлайн, но има голям опит от миналата година, когато се е изправяла неведнъж с предизвикателствата на дистанционното обучение.

"Миналата година съм работила в електронна среда дори с децата от детските градини, защото те също бяха затворени. С доста усилие с колегите от екипа бяхме включили сто процента от групата с която аз работя, а аз работя с 12 до 15 деца. Бяхме включили дори деца с тежки диагнози, като давахме съвети на родители и родителите също изявяваха голямо желание да получават тези съвети. Ние, в нашата работа, имаме деца и ученици, до които не може да достигнем по електронен път, просто защото бедността е много голяма и тези деца, за съжаление, нямат възможност дори и един телефон да имат. Но такива деца ние продължаваме да ги обхващаме, ние не сме ги изоставили. Изпращат им се по пощата или наши колеги им карат с кола на хартиен носител задачите, но това смятам, че е основната трудност" - каза Катрин Каменова.

Когато стане дума за работа с деца със специални потребности, всеки е наясно, че всяка стъпка е напредък. Без жив контакт обучението онлайн е наистина голямо предизвикателство за малчугните, особено за тези, които са със сериозни заболявания. Липсата на този контакт не само спира работния процес, но и го връща много стъпки назад. В положението, в което се намираме, може би най-редовният въпрос, който всеки си задава, е кое е по-важно? Децата да бъдат отлични ученици или да имат отлично детство? На този въпрос обаче, вероятно всеки би отговорил по различен начин.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Как се отразяват високите цени на предпразничното пазаруване?

Наближава  най-вълшебното време от годината . Освен с празничното настроение и приятни емоции, к оледните празници са съпроводени и с много разходи, които оказват влияние върху бюджетите ни, особено в последно време, в условията на инфлация, която засяга всички сфери на нашия живот.  Попитахме видинчани как ще се се отрази ръстът на..

публикувано на 13.12.24 в 17:30

Да се поразходим "Из дневниците на Стела Д."

Да си тийнейджър никога не е било лесно, но като че ли с всяко следващо поколение сложността на това занимание се увеличава с още една идея или поне всеки тийн е убеден в това. Моментът, в който децата се превръщат във възрастни, вече не играят с кукли и камиончета, а телефоните и социалните мрежи се превръщат в новата реалност, налага се да се..

публикувано на 13.12.24 в 16:00

БЧК с благотворителна инициатива на коледния базар в Белоградчик

Кампания за събиране на средства за деца със синдром на Даун, детска церебрална парализа и други специфични заболявания организира Българският червеният кръст в Белоградчи к (БЧК). На 14-и и 15 декември на коледния базар в града могат да бъдат закупени подаръци, които са дарени или направени от доброволци към БЧК. Събраните средства ще са за коледни..

публикувано на 13.12.24 в 15:05

Котаракът Оливър: Британска класа с балкански темперамент

Рубриката "97 Лапи и 1 опашка" днес ни среща с котарака Оливър , порода "Британски късокосмест". Голям пакостник, който не спи, докато другите спят. Прави го, когато няма никой у дома. А когато стопаните си почиват - хапе ги, драска ги, не ги оставя на мира.  Оливър е доста пълен, яде постоянно, дори и когато не му дават, той все си намира...

публикувано на 13.12.24 в 15:00

Магията на цигулката: Историята на Людмила Георгиева от Симфониета - Видин

Днес, 13 декември, светът отдава почит на цигулката – инструментът, който е способен да изрази цялата палитра от човешки емоции. Този ден е избран неслучайно – дванадесет дни преди Коледа, за да подчертае специалната роля на цигулката в много от любимите ни празнични композиции. Музикалният инструмент е символ на нежност, дълбочина и..

публикувано на 13.12.24 в 14:00

Премиера на "Дяволът за него беше тя"

Днес от 17:30 часа в Младежкия дом във Враца ще бъде представена новата книга с поезия на Горица Маджарска "Дяволът за него беше тя" . Врачанската поетеса обещава едно вдъхновяващо литературно събитие. Горица Маджарска е автор на стихосбирката "Дяволът си търсеше жена". Тя е ръководител на Литературен клуб "Иноватори в действие" към Младежки..

публикувано на 13.12.24 в 13:00
Река Дунав при гр.Видин

Видинчанка с проект за почистване на река Дунав

Светлозара Златанова е от Видин, завършила е ГПЧЕ "Йордан Радичков". Сега е студент и изучава реклама. Докато е ученик, участва в конкурс "Млад иноватор" през 2022 година. Идеята била да се създаде иновативен проект, който да е в помощ на околната среда. Като част от отбор "The Evergreens" създават робот, който може да почиства река Дунав. Не..

публикувано на 12.12.24 в 16:47