Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Долни Лом- селото с най-много ергени

Селото ни обезлюдява, хората са малко, но имаме 25 ергени, споделят в селската кръчма жители на Долни Лом.

"Повече са от всяко друго село в района", смеят се местните, чието любимо занимание е да се срещнат и побъбрят на по питие в кръчмата на центъра. Други хора в селото не се забелязват. Неколцина са тези, които пазаруват в хранителния магазин   


Долни Лом се намира в планински район, в живописна долина на река Лом. Отстои на около 20 километра от границата със Сърбия, на 25 километра от град Белоградчик и на 65 километра от Видин. Землището му, в което растат вековни дървета, е в непосредствена близост до биосферен резерват Чупрене.

"В селото имаме Туристически посетителски център", обяснява кметският наместник Елизабет Борисова.
"В него могат да се видят две колекции на препарирани животни и птици, характерни за района и на ретро радиоапарати. Тук се намират и две интересни пещери- Десни Сухи печ и Леви Сухи печ, които през 1976 година са обявени за природна забележителност...".

Пещерата Десни Сухи печ се намира на около 2 км от селото и в нея са намерени следи от пещерна мечка. През 1972 г. тук е проведен експеримент за престой на хора, без контакт с външния свят, който е продължил 62 дни. Втората пещера-  Леви Сухи печ е наблизо и за нея е установено, че е била обитавана от праисторическия човек. Намерена е и керамика от римската епоха. През 1985 г. в пещерата е изградена и оборудвана геофизична обсерватория от проф. инж. д-р на техническите науки Младен Младеновски, който е родом от Долни Лом. В пещерата са провеждани геодинамични измервания за движения на земната кора.


"Идват туристи, но те са прекалено малко. Надяваме се през следващата година да успеем да засилим този интерес, защото определено има какво да се види в нашия край.
За съжаление бившото ни училище се руши, което е болна тема за мен, защото сградата е прекрасна. За съжаление дори с помощта на Община Чупрене можем само да закърпим покрива. Нищо повече не можем да направим, защото не разполагаме с финанси...

Иначе тук живеем спокойно, хората са гостоприемни и много добри. Но за съжаление, демографския срив тук си оказва своето влияние. Около 160 са жителите на селото, но повечето си идват само през почивните дни. Основната причина за обезлюдяването е лисата на работа. Тук основно разчитаме на програми, които обаче са за 4, за 6 месеца или за 1 година. Те обаче са много малко, а друг работодател тук няма...



В момента в селото тече подмяната на водопроводната мрежа, останаха още две улици и се надяваме срокът да бъде удължен, защото зимата дойде и няма да може да се копае. Надяваме се догодина да успеем и да асфалтираме част от улиците, което е много важно..."   







Цялото интервю с кметския наместник на Долни Лом Елизабет Борисова, анкета с жители на селото и отговори на въпросите: Защо продължават набезите от съседното село в ореховите и липовите насаждения, как се справят местните с предизвикателствата на пандемията и какво е да живееш в малко село от Северозапада- в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Община Ново село - стремеж към развитие и обновяване

Екипът на Радио ВИДИН гостува на Ново село - голямо, красиво и достолепно село, което е общински център. Намира се на брега на река Дунав.  Богатството и културата на новоселяни са следствие на търговията с вино и грозде по река Дунав и от съхранените традиции - на децата да се дава образование. В миналото е било изключително богато и с доста..

публикувано на 10.01.25 в 12:05
Светлин Тачев

Светлин Тачев: На прага сме на пълна делегитимация на политическата система

Държавният глава Румен Радев обяви, че ще даде още време преди връчването на папката за съставяне на редовно правителство, определяйки като безотговорно поведението на политиците.  Първият мандат ще отиде в най-голямата парламентарно представена партия ГЕРБ-СДС.  Преговорите между партията на Борисов, Демократична България, БСП и Има такъв народ..

публикувано на 09.01.25 в 10:00

Ще издържи ли семейният ни бюджет на новата ценова атака?

Новата година настъпи с повишени цени на някои стоки и услуги у нас. Токът за бита за Северозападна България вече е по-скъп с около 9%. Хлебопроизводителите побързаха да реагират на повишеното ДДС на 20% и съответно повишиха цените на насъщния. От 1 януари са в сила новите цени на личните карти. Вместо 18 лева за нова лична карта трябва да..

публикувано на 08.01.25 в 10:45

Видин-Ботевград: Новият път, чийто край непрекъснато се отлага

Строителството на най-големия инфраструктурен обект в Северозападна България започна след протестите в началото на 2018 година, когато стотици жители на региона няколко поредни седмици блокираха важни пътни отсечки с искане за магистрала до Видин и тунел под Петрохан. Тогава правителството обеща, че този проект ще е приоритетен за държавата, ще се..

публикувано на 07.01.25 в 13:24

Пазарът на труда все повече ще изпитва недостиг на работна сила

Работодателите завяват нужда от 261 926 работници и специалисти през следващите 12 месеца с умения и знания в различни професионални направления, които ще са необходими за ефективната работа на предприятията. Най- търсените специалности на пазара на труда можем да видим най-ясно от проучването, проведено сред работодатели от Агенцията по заетостта..

публикувано на 06.01.25 в 14:48

Шивач, водач на МПС и спедитор-логистик са най-търсените професии в област Видин

Регистрираните безработни лица средномесечно в област Видин за периода януари – ноември 2024 година са 4 053. Равнището на безработица в областта е 14.8%, а   от януари до ноември 2024 година  на работа са  п остъпили общо 2 888 души.   Област Видин е с дял 2.6% от общо регистрираните средномесечно безработни лица в страната (155 181) за..

публикувано на 06.01.25 в 14:26

Очаквания и надежди за 2025-та - какво си пожелахме на Васильовден?

На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..

публикувано на 01.01.25 в 10:45