Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Рестартирай Европа: По-силна за теб!

ЕС и цифровите технологии в помощ на хората, фирмите и околната среда

Снимка: Архив

Цифровата трансформация е сред главните приоритети на ЕС. Европарламентът помага за определяне на политиките, които целят да засилят капацитета на Европа в дигиталната област, да увеличат възможностите пред бизнеса, да развият уменията на хората, да подпомогнат зеления преход и да подобрят обществените услуги. През май тази година бе приет доклад за изграждането на цифровото бъдеще на Европа, в който основен акцент е използването на възможностите на единния цифров пазар, развитие на технологиите с изкуствен интелект и подкрепа за иновациите в цифровата област. Евродепутатът Иво Христов обясни ролята на технологиите с т. нар. "изкуствен интелект":

"Внедряването на изкуствения интелект носи очевидни ползи, но и ред предизвикателства. Изкуственият интелект не е поредната технологична революция, а Мефистофелско изкушение, заложник на което в бъдеще ще е самото ни съществуване като биологичен вид и човешко същество. Затова икономическите перспективи и конкуретният натиск не са достатъчен аргумент за бързото въвеждане на новите технологии. Огромната пропаст между човешкото ни осъзнаване от една страна и големите технологични възможности, които вече притежаваме от друга, крие рискове."

Как изкуственият интелект влияе върху потребителския пазар и производителността на труда? Евродепутатът Цветелина Пенкова:

"Изкуственият интелект може да промени начинът, по който функционира потребителския пазар в икономиката. Ползите както за потребителите, така и за бизнеса са многобройни, но опасенията все още остават. Ако в Европа успеем да интегрираме изкуствения интелект в работния процес, бихме могли да увеличим производителността с 20% и да добавим 2,7 трилиона евро към европейската икономика до 2030 г. Въпреки това, прозрачността, сигурността и надеждността на данните все още предизвикват някои тревоги. Изключително важно е потребителите да имат ясни права, които ги защитават и им позволяват да се възползват от социалната цифрова трансформация. Използването на изкуствен интелект не трябва да бъде фокусирано само върху постигането на конкурентоспособност, трябва да бъде фокусирано и върху подобряването на благосъстоянието на европейските граждани, постигането на целите на Зелената сделка и споделянето на технологичния напредък и осигуряването на зелено еко- икономическо развитие, което осигурява целите на социалното включване. Европа се нуждае от управляван от потребителите изкуствен интелект, който гарантира, че никой няма да бъде изоставен."

Цифровите платформи, интернет на нещата, компютърните услуги в облак и изкуственият интелект са част от водещите технологии, които променят множество сектори на икономиката. Те правят възможни оптимизацията на производството, намаляването на емисиите и отпадъците и засилване на конкурентните предимства на компаниите, обясни Емил Кирилов от Видин, собственик на компания, занимаваща се с разработката на електронни устройства: 

"Дигиталната трансформация дава възможност за следене на различни величини от разстояние, както и за управлението на цели процеси. Това е възможно благодарение на всеобхватната интернет свързаност и оттам идва възможността да свържем всяко устройство в обща мрежа или както е по- известна тази мрежа "интернет на нещата" ... Преди около 3-4 години започнахме работа по проект, който бе финансиран по линия на ЕС и който има за цел оптимизирането на сметосъбирането. Ние се насочихме към рициклируемите отпадъци и по конкретно събирането на текстил."

Кризата с COVID-19 изисква дългосрочен отговор на много въпроси и именно цифровите решения предлагат важни предимства за възстановяването на Европа и утвърждаване на конкурентната ѝ позиция в глобалната икономика.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Агенцията по заетостта представи програми за безработни и млади хора във Видин

Агенцията по заетостта продължава с приема на заявки по инициативата "Възможности за повишаване на професионалната компетентност на заети и незаети лица на територията на община Видин". Днес бяха представени програмите по 3 проекта в тази сфера. Инициативата „Започвам работа - Компонент 3 „Заетост“ е насочена към неактивни и безработни лица,..

публикувано на 25.02.25 в 16:56

Предвижда се бивше училище да стане място за спорт на видинчани

Община Видин е предвидила в новия общински бюджет средства за възстановяване и реконструкция на училищния двор и спортните салони на бившето училище "Христо Ботев" във видинския квартал "Строител". Идеята е да се разкрият още места, където видинчани ще могат да спортуват, каза заместник-кметът по финансово-стопанска дейност, бюджет и икономическо..

публикувано на 25.02.25 в 15:00
Огнян Исаев

Огнян Исаев: Зрелостниците в област Враца намаляват заради бедността

Защо част от учениците, завършили основно образование, не успяват след осми клас? Например, в област Враца през 2023 година има 918 дванадесетокласници, а когато този випуск е завършвал седми клас през 2018 година учениците са били 1943-ма. Този и други въпроси, свързани с явно и скрито отпадане от училище, поставя и търси отговори проучване на..

публикувано на 25.02.25 в 14:00

Гимназия в Мездра разкрива паралелка по изкуствен интелект

В Професионална гимназия "Васил Левски" в Мездра ще бъде разкрита първата в Северозападна България паралелка по програмиране на изкуствен интелект . Това се случи с подкрепата на Комисията по заетост на Областния съвет за развитие в област Враца, областния управител Николай Николов и началника на Регионално управление по образованието Лорета..

публикувано на 25.02.25 в 13:00
Д-р Олга Папушева

Д-р Олга Папушева: Зъбните импланти не са за всеки

Не всеки пациент може да бъде протезиран чрез импланти , каза в "Час при зъболекаря" лекарят по дентална медицина д-р Олга Папушева . По думите ѝ, преценката се прави след съответната консултация.  "Импланите са вид възстановяване на един или няколко зъба с идеята да се възстанови дъвкателната функция и естетиката в устата. Вече зависи колко..

публикувано на 25.02.25 в 11:00
Теди Генова, психолог

Теди Генова: Времето насаме е подарък, не бреме

Днес ще си говорим за самотата. Но по-скоро ще си поговорим за нея, като я погледнем от хубавата страна, защото самотата оставя пространство за самоопознаване. Знаете, когато сме сами, имаме повече шанс да се обърнем към вътрешния си свят без външни влияния.  Това е моментът, в който можем да разберем кои сме, какво обичаме, какви са..

публикувано на 24.02.25 в 15:00

Младежи рискуват живота си заради опасно предизвикателство

ТикТок и други социални медии са въздействащи върху младежите, които често търсят популярност и начин да се харесат на своите връстници. Почти ежедневно в такъв тип платформи добиват популярност екстремни предизвикателства, които насърчават опасно поведение сред младите хора. Такова предизвикателство, нашумяло в последно време, е прекомерната..

публикувано на 24.02.25 в 14:00