Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Антим I - държавникът преди да има Държава

Автор:
Снимка: Архив


В "Памет нашенска" по Радио Видин отделяме заслужено място на Екзарх Антим I. Поводът- на 1 декември 2021 г., се навършиха 133 години от кончината на Първият Български екзарх и Видински митрополит Антим I. 

В 1868 г. е определен от Патриаршията за Видински митрополит, но скоро отхвърля зависимостта от Фенер, за да се влее в първите редици на радетелите за възстановяване на българската църковна независимост. След учредяването на Българската екзархия, през 1871 г. е един от участниците в Първия български църковно-народен събор, а на 16 февруари 1872 г., след оттеглянето на Иларион Ловчански, е избран за пръв Български екзарх. Повече за живота и делото на екзарх Антим I разказа Негово Високо Преосвещенство Видински Митрополит Даниил:


"Екзарх Антим I, Атанас Чалъков, е роден през 1816 година в Татърлъ - Лозенградско, Османската империя, още не е имало самостоятелна българска държава. Екзарх Антим I е един от великите синове на българския народ, бележит йерарх на родната ни църква, първойерарх като пръв български екзарх на новоучредената българска Екзархия. Както историците го наричат "първият държавник, или държавникът, преди още да имаме държава", тъй като като предстоятел на родната ни църква, като екзарх, той е и официален представител на нашия народ пред официалните турски власти по онова време. Служение, което той изпълнява с пълното съзнание за дълг, отговорност, родолюбие - добродетели, които той е възпитал в своя живот от най-ранна възраст. Защото той отрано вижда призванието си да отдаде сили, живот, служба на Бога, на Църквата и на народа си. Защото на 21 година приема монашески постриг в Хилендарския манастир на Света гора. Това ще рече, че в своя ранен житейски път, той вече е поел посоката на своя живот и е видял тази посока, видял е смисъла на своя живот в службата, преди всичко на Бога и неговата църква... 

Той е ръкоположен в йеромонашески чин от самия свети Филарет Московски, митрополит на Москва по онова време... Избран е и назначен за видински Митрополит през 1862 година. Когато идва в града, вече настроенията са такива не само във Видин, но в по-голямата част от големите градове в страната, че е необходимо да се предприемат по-решителни действия за обособяване на самостоятелна българска църква. Тук, на местна почва, сблъсквайки се лице в лице с реалността, с този процес на национално събуждане, процес на духовно възрастване и желания да се възвърне достойнството на българската църква такова каквото е било - при падането на България под турско робство сме били самостоятелна църква - Патриаршия. Виждайки реалностите, виждайки че е необходимо да се подпомогне този народен подем, който е - той решава да се присъедини към движението, към тези йерарси, към народа, който желае обособяването на самостоятелна българска църква. След като е учредена Българската Екзархия и след избирането най-напред на Митрополит Иларион Търновски и от неговото оттегляне изборът пада върху видинският митрополит Антим, който е избран и за български екзарх и той застава начело на българската екзархия. Сега през 16 февруари идната година се навършват 150 години от избора му за Първи български екзарх".


Първият основен камък за строежа на видинската катедрала "Св. Димитър" е положен от Екзарх Антим I, той отделя не малко средства за построяването ѝ. Дарява средства за построяването на Гимназия в града - така нареченото зелено училище, сградата, в която доскоро се помещаваше Математическата гимназия. Участвал е в съставянето на първата конституция на държавата ни и винаги е проявявал благотворителност.


Повече чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ученици от Видин проведоха практиката си в Швеция

Съвсем наскоро у чениците от ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" Видин се върнаха от Швеция, където проведоха триседмичната си практика. 17 ученици и трима учители бяха настанени в град Малмьо. Всички ученици са в специалност " Компютърна техника и технологии".  Симеон Герасимов е ученик в 10 В клас, споделя за своите впечатления в северната..

публикувано на 22.07.25 в 15:10

Родители избраха "Учител на годината" в Грамада

Родители от Грамада обявиха за  "Учител на годината" Красимир Петков. Той преподава в СУ "Христо Ботев",  целодневна организация на учебния ден и провежда занималня в сборна група деца от 1 до 4 клас:  "Директорката пусна анонимна анкета и родителите избраха точно мен. Може би, защото съм от Грамада и съм местен. Вече четвърта година..

публикувано на 22.07.25 в 14:05

Щастие по три: Какво е да си майка на тризнаци?

Родителството винаги е предизвикателство, но когато радостта дойде в троен размер, животът се променя още по-драстично. За да разберем дали това е така,  ще надникнем в живота на едно семейство от Северозапада, в което всичко се случва тройно - от усмивките до трудностите.   Борислава Циброва от Козлодуй  е млада майка на три..

публикувано на 22.07.25 в 13:20

Работилници по театър и рисуване- част от фестивала "Дунавски вълни"

Концерти, театрални и рисувателни работилници, хоротеки и представления са включени в програмата на  фестивала на изкуствата "Дунавски вълни“. Фестивалът ще продължи до 26 юли.   Тази година локациите са различни "Баба Вида", Библиопощата, Културен център "Жул Паскин"  и жп гарата. В парк  "Владикина бахча" а ктрисата Ирина Флорова ще..

публикувано на 22.07.25 в 13:10

Засадиха нови дръвчета пред търговския център във Видин

  С модерна визия е пространството пред търговския център във Видин. Обновяването на зелената площ в градинката започна преди година, а н аскоро бе подменен тротоарът, боядисана оградата, на мястото на старите дървета бяха засадени 17 мини дръвчета- декоративни кълбовидни шестили.  Промените предизвикаха много отзиви - и положителни, и..

публикувано на 22.07.25 в 12:25

Има ли скрито съкровище край Черепишкия манастир?

Много са преданията и легендите, свързани с историята на Черепишкия манастир - едно от най-посещаваните от туристи и поклонници места в община Мездра.  Според една от легендите има голяма, пълна със злато пещера в скалния масив срещу манастира. Входът ѝ бил под водите на река Искър и затова в нея можело да се влезе само чрез гмуркане. Преди много..

публикувано на 22.07.25 в 08:42

Николай Николов: Няма по-важно нещо от здравето

Здравето е най-важното нещо и хората трябва да се грижат за него. Това каза в "Час при зъболекаря" младият актьор Николай Николов от Белоградчик и обясни, че денталното здраве също не трябва да се пренебрегва, а напротив - на зъболекар трябва да се ходи през няколко месеца. 25-годишният талант сподели и за някои от първите си посещения в..

публикувано на 21.07.25 в 18:04