Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Антим I - държавникът преди да има Държава

Автор:
Снимка: Архив


В "Памет нашенска" по Радио Видин отделяме заслужено място на Екзарх Антим I. Поводът- на 1 декември 2021 г., се навършиха 133 години от кончината на Първият Български екзарх и Видински митрополит Антим I. 

В 1868 г. е определен от Патриаршията за Видински митрополит, но скоро отхвърля зависимостта от Фенер, за да се влее в първите редици на радетелите за възстановяване на българската църковна независимост. След учредяването на Българската екзархия, през 1871 г. е един от участниците в Първия български църковно-народен събор, а на 16 февруари 1872 г., след оттеглянето на Иларион Ловчански, е избран за пръв Български екзарх. Повече за живота и делото на екзарх Антим I разказа Негово Високо Преосвещенство Видински Митрополит Даниил:


"Екзарх Антим I, Атанас Чалъков, е роден през 1816 година в Татърлъ - Лозенградско, Османската империя, още не е имало самостоятелна българска държава. Екзарх Антим I е един от великите синове на българския народ, бележит йерарх на родната ни църква, първойерарх като пръв български екзарх на новоучредената българска Екзархия. Както историците го наричат "първият държавник, или държавникът, преди още да имаме държава", тъй като като предстоятел на родната ни църква, като екзарх, той е и официален представител на нашия народ пред официалните турски власти по онова време. Служение, което той изпълнява с пълното съзнание за дълг, отговорност, родолюбие - добродетели, които той е възпитал в своя живот от най-ранна възраст. Защото той отрано вижда призванието си да отдаде сили, живот, служба на Бога, на Църквата и на народа си. Защото на 21 година приема монашески постриг в Хилендарския манастир на Света гора. Това ще рече, че в своя ранен житейски път, той вече е поел посоката на своя живот и е видял тази посока, видял е смисъла на своя живот в службата, преди всичко на Бога и неговата църква... 

Той е ръкоположен в йеромонашески чин от самия свети Филарет Московски, митрополит на Москва по онова време... Избран е и назначен за видински Митрополит през 1862 година. Когато идва в града, вече настроенията са такива не само във Видин, но в по-голямата част от големите градове в страната, че е необходимо да се предприемат по-решителни действия за обособяване на самостоятелна българска църква. Тук, на местна почва, сблъсквайки се лице в лице с реалността, с този процес на национално събуждане, процес на духовно възрастване и желания да се възвърне достойнството на българската църква такова каквото е било - при падането на България под турско робство сме били самостоятелна църква - Патриаршия. Виждайки реалностите, виждайки че е необходимо да се подпомогне този народен подем, който е - той решава да се присъедини към движението, към тези йерарси, към народа, който желае обособяването на самостоятелна българска църква. След като е учредена Българската Екзархия и след избирането най-напред на Митрополит Иларион Търновски и от неговото оттегляне изборът пада върху видинският митрополит Антим, който е избран и за български екзарх и той застава начело на българската екзархия. Сега през 16 февруари идната година се навършват 150 години от избора му за Първи български екзарх".


Първият основен камък за строежа на видинската катедрала "Св. Димитър" е положен от Екзарх Антим I, той отделя не малко средства за построяването ѝ. Дарява средства за построяването на Гимназия в града - така нареченото зелено училище, сградата, в която доскоро се помещаваше Математическата гимназия. Участвал е в съставянето на първата конституция на държавата ни и винаги е проявявал благотворителност.


Повече чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Диригентът Димитър Косев: Мюзикълът "Зоро" край Белоградчишките скали ще е специално изживяване

Звездни солисти и вълнуващи заглавия от репертоара на Русенската опера са включени в програмата на фестивала "Опера на върховете" в Белоградчик. Тази година е 10-тото издание на музикалното събитие. Първият спектакъл е "Зоро" - мюзикъл с участието на актьора Владимир Зомбори . Сюжетът оживява чрез вълнуващата музика на Gipsy Kings,..

публикувано на 24.07.25 в 16:26

Здравето започва от вниманието към нас самите

Днес отбелязваме Международния ден на за грижата за себе си. Денят се отбелязва от 2011 г. по инициатива на Международната фондация на грижата за себе си, за да се подчертае значението на дейностите, които човек полага за поддържане на добро здраве, профилактика на болестите, добра хигиена, правилно хранене. Но в забързаното ни ежедневие,..

публикувано на 24.07.25 в 16:05

Възстановиха чешма с изворна вода в Крушовица

Жители на Крушовица възстановиха с доброволен труд една от чешмите в селото. Тя се намира в местността "Пчелина" и е една от най-предпочитаните не само от местните, но от хора от близки населени места заради студената изворна вода. Чешмата е една от най-старите в селото и благодарение на доброволците по нея ще продължи да тече вода още дълги години,..

публикувано на 24.07.25 в 15:55

Видеа с дрон показват строителството на важни пътни проекти в Северозапада

Видеоклипове, заснети с дрон, показват различните етапи, през които преминава строителството на важните пътни инфраструктурни проекти в Северозапада. Видеата показват в детайли съоръженията и дейностите, които се извършват на строящите се пътни отсечки, част от скоростния път Видин-Ботевград. Клиповете са с дълготрайност от около 30 минути и..

публикувано на 24.07.25 в 14:00

Гребната регата ТИД - от изворите на Дунав до завръщането към корените

Най-голямата гребна туристическа регата в света - ТИД, стартира на 29 юни за 68-ми път от изворите на Дунав в Германия, за да премине покрай бреговете на 9 държави и да достигне в началото на септември до делтата на реката. Заради ниското ниво, стартът ѝ закъснял със седмица. Въпреки това интерес не липсвал. 120 участници тръгнали от първия участък на..

публикувано на 24.07.25 в 11:10

В "Музикална зона" на 24 юли 2025 слушаме Клод Дебюси и Жорж Бизе

Продължаваме пътуването в импресионизма с още от симфоничните произведения на Клод Дебюси – части от " Образи" . Както казва френският писател Анатол Франс: "Ние направихме не малко за развитието на изкуството и изучаването на природата, и доколкото беше по силите ни, се доближихме до истината. Бяхме честни и искрени поети. Струва ми се, имахме..

публикувано на 24.07.25 в 09:00

Ученици от Видин проведоха практиката си в Швеция

Съвсем наскоро у чениците от ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" Видин се върнаха от Швеция, където проведоха триседмичната си практика. 17 ученици и трима учители бяха настанени в град Малмьо. Всички ученици са в специалност " Компютърна техника и технологии".  Симеон Герасимов е ученик в 10 В клас, споделя за своите впечатления в северната..

публикувано на 22.07.25 в 15:10