Солистът на Ансамбъла за народни песни и танци "Дунав" Любен Захариев е гост в "Думата имат старейшините". Той е носител на множество международни и национални награди, а сега работи над нова песен. Именно това е поводът да ви срещнем с него. В песента се пее главно за Дунав, разкрива почетният гражданин на Видин.
"Ами новата песен, даде ми я приятел, колега, бог да го прости. Тя е нашенска и главно се говори в песента за Дунав. Колко тайни крие и колко мъки носи Дунав. Това е нещо, което за нас, които сме израсли край Дунав, това е една вътрешна тръпка. Аз живея тук, близо до Дунав. Всеки ден отивам, когато е хубаво времето и със самото изкачване на пътеката, погледнеш Дунав и така едно усещане за хубаво..."
Любен Захариев споделя, че пандемията не се отразява добре на никого, но за музикантите е още по-лошо:
"Ти си в покой, нямаш изява, нямаш с една дума упражнения на това, което правиш. Друго е да го упражняваш... Там в ансамбъла само си репетираме, друго е да си на сцена, да има изяви. Не вярвам да се върнем към нормалността, поне мое мнение е, доколкото аз виждам нещата как вървят. А и има нещо друго- в природата нищо не се повтаря."
Преди година по това време Любен Захариев е прекарал много тежко COVID-19.
"Не съм ваксиниран, а изкарах ковида, миналата година по това време. И бях 90 %... много зле бях. Сатурацията ми падна на 50 %, при 96 % нормално. А при 70 % там някои ги изкараха в чували, починаха. И докторите така всички се зачудиха как оцелях... Двойна бронхопневмония, 14 дни бях в ковид отделението на кислород, много зле беше. Някои неща даже ми се губят, моменти, забравих физиономиита на внученцата. Сега да не чуе Господ, се чувствам много добре!"
Отговорите на големите житейски въпроси, представени със средствата на комедията и талантът на младите български актьори Луиза Григорова - Макариев, Боряна Братоева и Христо Пъдев, са събрани в спектакъла "И верният отговор е..." на режисьора Мартин Каров. На 5 март публиката във Видин ще може да гледа и да се забавлява с историята, която разказва..
Четири нови български късометражни филма, разкриващи дълбочината на българските традиции и култура, ще бъдат представени във Видин . Селекцията "Български митове и легенди" е на колектива на най-голямата мрежа за късо кино - "Кинематограф". Мисията на платформата е да популяризира късометражното кино и да го среща с по-широката публика, тъй като..
Преди 89 години на днешния ден Видин се сдобива с герб . Той е изработен по идея на тогавашния кмет д-р Бърни Бончев, който много искал Видин да има символ, който да обхваща целия облик на града и да го представя по най-добрия начин. Проектът на герба е одобрен на заседание на Общинския съвет на 18 февруари 1936 г. и се взема решение да бъде..
Отборът по английска реч и дебати "BEST" на ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин се завърна от зимното издание на състезанието с много отличия и награди . Йоанна Иванова и Стефан Симеонов , от осми клас, спечелиха купата за първото място в категория "Начинаещи" и медали за шесто място в "Напреднали" на финалите: "Аз и..
Дванайсетокласници от СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин организират изложба концерт "Лентата на спомените" . Идеята е на учениците, които искат да покажат своето развитие и израстване през годините и да си припомнят различните моменти от ученическия живот. Общо 21 са завършващите младежи в паралелка с профил "Музика и изобразително..
Прожекция на кратки поетични филми по стихове от 90-те години на български автори ще се състои днес, 18 февруари, от 17:00 часа в Регионална библиотека "Гео Милев" в Монтана . Проектът се нарича "Поезията на 90-те оживява" и включва филми, които са съчетание на музика, визия и стихове на известни и любими български автори, разказва Мария..
Повече от седем хиляди и петстотин български патриоти участват в Руско-турската освободителна война. Към Българското опълчение се присъединяват и четирима опълченци, родени в мездренското село Лик. Иван Петров Попов (1841-1928) е изключителна личност, чието име остава в народната памет и за когото и до днес се разказва. Още през 1860 година той е..