Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Климат на промяна" за устойчиво бъдеще

Снимка: БГНЕС

В предаването "Еко Свят" днес говорим за климатичните промени и възможните решения, за есетрите- изчезващите господари на Дунав, за тона- как в селата могат да се направят компостери и какви са ползите от ашладисването.

Младежи от 13 държави на Европейския съюз, сред които и България, се събраха в Брюксел за международния финал на турнира по дебати за климата. Събитието е част от кампанията "Климат на промяна"; Кампанията започна миналия април в 13 европейски страни, водена от италианската организация "WeWorld",  подкрепена е от консорциум от 15 организации и институции, чийто представител у нас е фондация "ЕкоОбщност". Организациите работят в посока разясняване на изменението на климата и защо това е важно за хората.

"Младежите сами проучваха темите, които им бяха зададени. Една от темите беше: следва ли климатичните бежанци да имат правата на другите бежанци. Бих казала, че младите хора имат много  отворено виждане и са човешки отворени към темата. Виждат и разбират, че трябва да променим нещо в начина си на живот", обясни Любомира Колчева от "ЕкоОбщност". 

Кампанията "Климат на промяна" ще продължи и през следващата година. Ще има събития, работилници за обсъждане на различни теми, като икономика на благосъстоянието, различна от чисто потребителската икономика, която функционира в момента.

есетриВтората тема в предаването е посветена на есетрите- изчезващите господари на Дунав. Въпреки забраните за улов на есетри, бракониерството процъфтява. Според последното изследване на WWF от 2021 г., месо и хайвер от диви есетри се продават свободно на българския пазар, а броят на конфискуваните незаконно използвани риболовни принадлежности се увеличава. Есетрите, оцелели през последните 200 милиона години, днес са застрашени от изчезване. 


"Последните 50 години са подложени на толкова много натиск от страна човека, както с унищожаване на тяхната естествена среда, така и със свръх улов, че в момента те са най- застрашената група животни в света. В целия Европейски съюз има само в България и в Румъния възпроизвеждащи се популации на есетри и това са в нашия Дунав и Черно море", каза Екатерина Войнова, старши експерт "Опазване на видове" в природозащитната организация WWF.

За да уловят есетрите, бракониерите използват дълги въжета с куки и тежести, които поставят на дъното на Дунав - наричат се кърмаци и са забранени за ползване. Данните обаче показват, че само за 2020 г. от реката са извадени 260 такива въжета - най-много за целия период от 2016 г. насам. Общата дължина на всички заловени кърмаци за периода от българската част на Дунав е над 23 километра, посочват от WWF.

Снимка- Фейсбук: Ослен КриводолИ третата тема в "Еко Свят"- миналия четвъртък в предаването ви разказахме за изграждането на детски център за екологично обучение в село Ослен Криводол, община Мездра. Днес кметският наместник Роман Иванов обясни как се прави компостер, който може да се ползва от всички жители на селото:

"Вместо да се чудят какво да правят тези органични отпадъци да си направят по един компостер... Бионеразградимите да отиват само в кофите за смет... Нашият компостер е 20-кубиков, а той няма да се пълни само и да не се изпразва. Ние в него ще пуснем и калифорнийски червеи, които ще обогатяват торта. И догодина пак може да се пълни. А той лесно се прави. Аз съм го направил от дебели талпи- той е дълъг 20 метра, 1 метър е дълбок и 1 метър е широк."

Пешо Николов от село Ослен Криводол в община Мездра помага активно на местния кмет във всички начинания. През пролетта ще преподава знания по присаждане на плодни дървета върху диви подложки в новоизградения детски център за екологично обучение.

Още по темите може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В "Музикална зона“: Maywood – дуетът на нежността

  Днес ще си направим едно музикално пътешествие със сестрите Али и Едит де Врис, по-известни като Maywood!  До 1976 двете имат кариера като солистки, пеят и в различни групи, а после решават да се обединят в дует, първоначално под името "LadyPop's", което през 1978 променят на "Maywood". То идва от съчетанието на техните сценични..

публикувано на 31.03.25 в 09:00

"Неделник" от 30 март 2025 година

Приятно слушане. Темите: През седмицата редица институции и много врачани почетоха 80-я рожден ден на един от ярките музикални дейци във Враца и региона - маестро Томислав Аспарухов . Неговият значим принос за културния живот във Врачанско е в развитието на хоровото изкуство. Ще разберем как във видинското село..

публикувано на 30.03.25 в 14:07

Бодро да се изкачваме по духовните стълби

Неделята, в която се намираме днес е Четвърта на Великия пост , посветена на един отец на Църквата, който както тогава през своя земен живот, така и днес подклажда силата на вярата, надеждата и любовта в сърцата на хората в Христа Иисуса нашия Господ, а именно -  свети Йоан Лествичник . "Духовната стълба на свети Иоан именно е способна..

публикувано на 30.03.25 в 08:00

Солта- вдъхновение за портретите на Денис Алиев

Има един млад човек от Северозапада, за когото солта е не просто подправка в кулинарията, а нещо много повече - изразно средство в портретното изкуство, което създава. Денис Алиев е художник, но вместо с четка и бои, рисува с готварска сол.  Талантливият творец е роден в Долни Дъбник, но живее и работи в София. Преди 10-ина години случайно..

публикувано на 28.03.25 в 17:03

Платформата "При Родното" пренася автентичността на българските села в съвременния свят

Преди няколко години, фотографът и журналист Антонина Лозанова от Видин, с която сме ви срещали многократно, заедно с актьора Ивайло Петков, създават уникално и вдъхновяващо риалити предаване в YouTube, наречено „При рода на село“. Проектът им бе насочен към млади хора, които искат да се запознаят с българските традиции и обичаи, като..

публикувано на 28.03.25 в 16:00

Спортно събитие за хора със специални потребности се състоя във Видин

Фондация "Подкрепа за реализация" се включи като съорганизатор в спортно събитие за хора със специални потребности,  инициирано от Спортен клуб "Обединен спорт за всички". Проявата беше със съдействието на Община Видин. Домакин на срещата беше Профилираната природо-математическа гимназия "Екзарх Антим I", а като доброволци в събитието..

публикувано на 28.03.25 в 14:54

Какво се крие в „Романът на една жена без качества“

„Романът на една жена без качества“ на Ралица Николова е точно обратното на онова, което казва заглавието в опит да прикрие истинските качества и на самата авторка, и на нейната книга. Това всъщност е историята на една жена с много качества, в това число с огромно чувство за хумор и самоирония, съизмерими само с броя и размерите на дилемите и..

публикувано на 28.03.25 в 14:00