Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Чистата почва е в основата на здравото човечество

Снимка: Радио Видин


Само преди дни почвоведската общност отбеляза Световния ден на почвите. Денят се отбелязва по инициатива на Организацията на ООН по прехрана и земеделие (ФАО) и Международния съюз по почвознание, за да се подчертае значението на почвата като важен компонент на природната система и жизненоважен елемент за благосъстоянието на хората. 

Несъмнено почвите играят огромна роля в живота и изхранването на човечеството, в същото време от дейността на хората до голяма степен зависи състояноето им. За значението на почвите, за заплахите и предизвикателствата, в "Земята, която ни храни" говорим с проф. Ирена Атанасова, директор на Института по почвознание "Никола Пушкаров":

"...Наистина, почвите са един ограничен, незаменим и най-важното, че е невъзстановим природен ресурс, практически невъзобновим. Не може почва да се създаде бързо и по този начин да се решат проблеми като продоволствената сигурност и други, които са наболели в условията на климатични промени. Един сантиметър почва се създава за повече от 500 до 1000 години, за да стане всъщност почвата плодородна. Почвата има изключително голяма роля за подържане на биогеохимичните цикли, за цикъла на водите, на хранителните елементи в природата, тя затваря този цикъл. Почвата съдържа органично вещество, което е всъщност втория по големина резервоар след хидросферата, въглерода в моретата и океаните. Но за съжаление, последните тенденции по света и на европейско ниво са, че почвеният органичен въглерод намалява. А деградацията на почвите е повсеместна. 65 до 85 % от почвите в Европа са засегнати до една или друга степен от деградационни проблеми..." 

У нас до 85 % от площите са засегнати от водна ерозия, около 30 % от тях са засегнати и от ветрова. 8 са основните заплахи за почвите, отбелязани и в Закона за опазването им- почвена ерозия, намаляване на почвеното органично вещество, уплътняването и вкисляването на почвите, замърсяване, засоляване, запечатване и свлачища. Тези заплахи са в резултат на климатичните промени, но и на човешка намеса и неустойчиви земеделски практики, коментира проф. Ирена Атанасова:

"Всъщност това е първостепенният фактор на деградацията, неустойчивите земеделски практики, антропогенните въздействия, монокултурно отглеждане, прекомерна обработка на почвата, която води до окисление на почвеното органично вещество и съответно до намаляването му. Практики на вкисляване на почвата, на замърсяване на почвата с тежки метали, засоляването на почвата, по-скоро алкализацията. Вкисляването и алкализацията на почвата водят до мобилизаране на почвения органичен въглерод. Разрушаване на органофлуидните комплекси в почвата, които всъщност държат този въглерод в стабилна форма и това води до отмиване, до мобилизаране на въглерода и обедняване съответно на почвата. Установено е на европейско ниво всъщност, че около 60 % от европейските почви вече имат под 2 % органичен въглерод..." 

Почвите имат изключително голяма роля за живота на земята, те са и в центъра на зелената сделка и на двете стратегии- от фермата до трапезата и стратегията за биоразнообразието, приети от ЕК. Становището на учени от Институт "Пушкаров" е потърсено във връзка с новата тематична стратегия за почвите, представена от Еврокомисията наскоро. В стратегията са включени мерки, които да намалят вредното въздействие и да стопират процеса на унищожаването на почвите, доколкото е възможно, посочи проф. Ирена Атанасова:

"Мерките за това са устойчиви агроекологични практики. В зависимост от това върху каква заплаха сме се фокусирали и какви почвени фунции трябва да бъдат подобрени, мерките са различни. При замърсяването са едни, при вкисляването-варуване. При замърсяване на почвата с тежки метали, също трябва да се нулира почвената реакция... Нов модерен метод е добавяне на биовъглен, който подобрява почвените физикохимични свойства, почвената аерация, въздушно-топлинния режим на почвата, биовъглена също така спомага за секвестиране, за отчуждаване на въглерода от атмосферата в почвата. По отношение на агроеколочните практики също така много се препоръчват дивесифициране на културите, правилна ротация на културите... България е приела национални стандарти за опазване на земята в добро земеделско и екологично състояние и земеделските стопани трябва да спазват така нареченето "кръстасоно съответствие", за да получават субсидии. Бих обърнала внимание на Стандарт номер 6 - "опазване на почвеното органично вещество"... Земеделието е приоритет за Европа, за следващата обща селскостопанска политика са предвидени около 400 млрд. евро, за България мисля, че субсидията е около 8 млрд. евро. Така че, Европа гледа много сериозно на всичките тези агроекологични практики, водещи до устойчиво земеделие, до опазване на околната среда. Планът за опазване на водите, въздуха и почвите от токсични вещества, е основен за "Зелената сделка". Заедно със стратегията за биоразнобразие и стратегията "От фермата до трапезата", този план е наистина много много важен..."

Около 50 % от територията на Европа са земеделски земи, затова и земеделието трябва да бъде сред европейските приоритети. Зелено торене, добавяне на органични компости, торене с оборски тор, капково напояване- това са все земеделски практики, които подобряват състоянието на почвите. Още много условия са включени в Зелената сделка и в двете водещи земеделски стратегии- "От фермата до трапезата" и    Стратегията за биоразнообразие. 

"Трябва да запазим почвата и земята, няма време за губене", категорична е проф. Ирена Атанасова. 

До голяма степен за опазването на почвите способстват и полезащитните пояси. На тях основно се дължи и плодородието в Добруджа. Какво точно представляват и какво е предназначението на полезащитните пояси, обяснява Пламен Генов-директор на Областна дирекция "Земеделие" във Видин. 

"Ветрозащитните пояси са предназначени за предпазване от почвена ерозия. Целта им е да намалят вятъра в приземния слой. Могат да бъдат горски пояси от дървета и храсти и изкуствени ветрови огради от метал, дърво и синтетични мрежи, каквито се поставят най-вече около пътната мрежа и предпазват от снегонавяване. Във видинска област са правени ивиците около Дунав, всички знаем тополите, които бяха около Дунав. Те имат и друга роля- отводняват. Такива пояси имаше около каналите, пътищата. Необходими са в същото време за района на Златорожието, където и почвите са по-леки, и ветровата ерозия е по-голяма. В същото време, такива би могло да се направят и в района на Черно поле, Бяло поле, където е открит терен и площите са големи. За сега има около каналите все още, части около Дунав има, около речните корита, но като цяло да предпазват земеделските площи мисля че сега няма..." 

Всъщност, основният ефект от полезащитните пояси е защита от вятъра, оттам задържане на снега, намаляване на ветровата ерозия на почвата (отнасянето й), намаляване на изпарението на влага от почвата, както и намаляване на снегонавяванията по пътищата. Някога са създавани, като е мислено точно в тази посока, а сега си живеем, без да се замисляме вероятно, че с нашите действия или бездействие си вредим сами.   

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

И през юли продължават преходите във "Врачански Балкан"

Два прехода организира през юли Дирекцията на природен парк "Врачански Балкан". Единият е еднодневен и ще бъде на 7 юли, неделя, а другият е двудневен, на 20 и 21 юли.  "На 7 юли, неделя, преходът ще бъде от квартал "Бистрец" на град Враца до пещера Леденика и след това слизането през местността Тезеро до прохода Вратцата. Самият..

публикувано на 04.07.24 в 16:41
Черен лешояд в полет, снимка: Природен парк

Търсят доброволци за наблюдения на лешояди

Фондация "Екообщност" е участник в международния проект "Живот за брадатия лешояд" от миналата година. Осем партниращи си организации от България, Румъния и Испания работят за възстановяване на лешоядите като вид. Фондация от Испания осигурява птиците, които ще бъдат реинтродуцирани в българската природа. Самият проект цели връщането в природата на..

публикувано на 04.07.24 в 16:27
Патриарх Даниил, тогава все още видински митрополит, по време на изкачването на връх Миджур.

Туристически водач за срещата си с бъдещия патриарх: Впечатли ме с държанието и словото си

При организираното традиционно масово изкачване на връх Миджур преди една година се включва Видинският митрополит Даниил тогава, сега български патриарх. На върха е и Красимир Танков от Монтана- водач на туристическа група . След избирането на митрополит Даниил за български патриарх споделя във Фейсбук снимки на негово светейшество от връх Миджур и..

публикувано на 04.07.24 в 16:23
Награди и кутия за дарения от Благотворителен футболен турнир

Благотворителен турнир за семействата на загинали служители на МВР организират във Видин

Турнир по футбол на малки врати с кауза ще се проведе на 6-и и 7 юли в град Видин. Организатор на турнира е Благомир Кънчев, председател на Спортен клуб "Видапол" при Областната дирекция на МВР, в който към момента членуват над 150 служители. Преди 4 години решихме да направим една благотворителна кауза, във връзка с колегата Пламен Вълков,..

публикувано на 04.07.24 в 15:05

Кога ще възстановят двупосочното движение по булеварда около Здравната каса във Видин

Затвореното пътно платно на видинския булевард "Панония" до Районната здравноосигурителна каса продължава да затруднява придвижването във Видин. Строителните дейности в района, свързани с реконструкцията на канализационния колектор на града, започнаха още миналата година . Заради тях движението в този участък, който се явява основен вход и..

публикувано на 04.07.24 в 15:00

Белоградчик иска песента "Нашият град" за свой химн

Легендарната група "Тангра" ще изнесе самостоятелен концерт в Белоградчик на 5 юли, на централния площад. Още през далечната 1981 година музикантите пристигат в града на скалите, за да запишат видеоклип към песента си "Нашият град ". Парчето се превръща в абсолютен хит за всички времена и своеобразна емблема на Белоградчик. 43 години по-късно тази..

публикувано на 04.07.24 в 15:00
Исторически музей - Белоградчик

Конкурс за въстанието в Северозапада предизвика сериозен интерес

Първият Национален конкурс "Храбростта на героите от лето 1850 в Северозападните български земи", организиран от Исторически музей - Белоградчик, привлече участници от цялата страна. Близо 30 творби са разгледани и оценени от журито общо за всичките категории и възрастови групи. Интересът към конкурса е важен за популяризиране на..

публикувано на 04.07.24 в 14:00