Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Усвояването и използването на българския език е все по-трудно за учениците

Снимка: Росен Ракаджиев

За тревожна тенденция като бързо влошаващо се качество на усвояване и използване на езика сред  учениците в прогимназиален етап алармират преподавателите по български  език и литература.
На учениците все по-трудно им  се отдава да построят правилно граматически дадено изречение. А пък познатият тип тестови задачи със затворен отговор ги вкарва в мисловен калъп. Така не се развива способността им да разсъждават и да достигат до задълбочено разбиране. Тенденциите се потвърждават от данните от състезание по български език и литература, проведено сред седмокласници от различни софийски училища, казва Доротея Николова, учител по български език и литература, която представя  заключението на специалисти по български език от Академия "Никола Тесла" и платформата за грамотност "Как се пише?":


"Това, което мен и колегите ми ни провокира... на терен ние установяваме, че има много бързо влошаващо се качество на усвояване на езика и използване на езика у учениците... Повишава се процентът на тези от тях, които не успяват да използват предлозите и съюзите,  за да свържат думите в изречението, тоест логическата връзка се оказва трудна. Освен това се забелязва, че заради английския език, освен чуждиците... започват да имат пропуски в знаенето на думите и използват чужди думи и то ненужно, както и цели граматични конструкции от английския език... Четенето с разбиране е голям проблем и той се задълбочава..."


С това изследване и представянето му специалистите искат да привлекат вниманието на обществеността за проблема, който се наблюдава сред учениците. А част от проблема е невъзможност да задържат вниманието си за по-дълго време и трудно запомняне, добавя Доротея Николова:

"Децата използват много електронни устройства и регистрираме много голям проблем със задържане на вниманието, това е тревожна тенденция. Те не развиват добре своята памет и кратковременната и дългосрочната. Това е за прогимназиален и гимназиален етап.
Предлагаме да се разнообразят тестовете, да се включат задачи, които да провокират мисленето... Да се внесат корекции като даване на повече от един верен отговор в затворения тип задачи, то тогава ти се налага да разсъждаваш и да помислиш какъв е отговорът и да си спомняш знанието, с което разполагаш... Най-доброто упражнение за ученето на език е неговата употреба. Тоест да разказват..."

Според учителите едно от важните неща е децата да се научат да разказват, да употребяват езика в неговата пълнота, разказвайки у дома, на приятели и близки. Затова е важна съвместната работа между родителите, учителите и институциите.  Самият проблем трябва да се реши ниво институция.



Повече може да чуете в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Завърши проект за обновяване на улично осветление във Видин

Проект за модернизация на улично осветление приключи във Видин . Монтирани са близо 1000 лед осветителни тела. Проектът е на местната управа и се финансира по Националния план за възстановяване и устойчивост. "Средствата по него са 466 899,31 лева", подчерта Десислава Тодорова , заместник-кмет по европейски политики и инвестиции...

публикувано на 07.01.25 в 17:25

Образователен медиатор от Крушовица с грамота за принос към правата на човека

Образователният медиатор в ОУ "Христо Ботев" във врачанското село Крушовица Радослава Спасова бе номинирина за наградите на Български хелзинкски комитет за принос към правата на човека и правозащитността. Тя получи почетна грамота от председателя на журито.  "Бих казала, че тази почетна грамота не е само за мен, тя е за всички..

публикувано на 07.01.25 в 14:15
Мая Асенова (вляво), класирала се на I място и Натали Иванова, заела II място в конкурса.

Ученичка от Монтана спечели първо място в конкурс за Вапцаров

Дванайсетоклсаничката Мая Асенова от Финансово-стопанската професионална гимназия в Монтана се класира на първо място в раздел "Литература", категория "Есе" в конкурс на тема: "За него - Живота - направил бих всичко", организиран от Първо основно училище "Никола Вапцаров" в Берковица. Инициативата е посветена на 115 години от рождението на поета..

публикувано на 07.01.25 в 13:00

Етиен Леви в "Час при зъболекаря": Красивата усмивка е задължителна

Известният изпълнител, музикален педагог и политик Етиен Леви гостува в рубриката "Час при зъболекаря" и разказа за някои от първите си срещи с лекар по дентална медицина. Преди да поеме по пътя към музикалната сцена и да стане част от вокална група "Трик", бъдещият певец често посещавал зъболекарския кабинет, тъй като и той като всички останали..

публикувано на 07.01.25 в 11:36

Цената на детското щастие

Днес на фокус поставяме рождените дни, но не при кого да е, а при тези, които най-нетърпеливо чакат заветната дата, а именно децата. Едва ли има човек, който като дете да не е питал поне около стотина пъти, а колко още дни има до рождения ми ден. Сигурна съм, че това е най-чаканият момент при децата, по-чакан дори от Коледа. Все пак говорим за..

публикувано на 06.01.25 в 15:05

Кои са по-значимите постижения в медицината през 2024 година

Нов медикамент, забавящ развитието на болестта на Алцхаймер, и ново лекарство за лечение на шизофрения са сред постиженията през изминалата 2024 година в областта на медицината в световен мащаб . В резултат от работата на учените са постигнати и други пробиви, които ни дават надежда, че можем да бъдем по-здрави и да живеем по-дълго. Проф...

публикувано на 06.01.25 в 14:00

Как преминават шофьорите в Румъния след приемането ни в Шенген

Частният паркинг, който служеше за буферен на Дунав мост при Видин е полупразен след отпадането на задължителния граничен контрол с Румъния. Още от средата на декември е изключен светофарът, който насочваше трафика. Организацията на движението се подпомага от дежурни екипи на МВР - Видин.  Частният паркинг, където преди се отклоняваха..

публикувано на 06.01.25 в 13:50