Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пещерата "Башовишки печ" става защитен природен обект

Снимка: Радио ВИДИН

Българското пещерно дружество внесе в Министерството на околната среда  (Вх.N48-00-704/21.09.2021) ново, актуализирано предложение за обявяването на пещерата "Башовишки печ" край гара Орешец, област Видин, за защитен природен обект със статут на природна забележителност. От пещерното дружество съобщиха, че се очаква подписът на министъра под заповедта. 
Как се стигна до края на 11-годишната сага за опазване на пещерата- в "Еко свят" говорим с Алексей Жалов- член на УС на Българското пещерно дружество.

Пещерняците от Видин наричат пещерата "Башовица" и я определят като природен феномен. Още през 60-те години на миналия век в района се изгражда кариера, а входът на пещерата е запушен. Години след това пещерняци от Видин наемат фадрома и след няколко часа отварят отново пещерата. Започва нейното интензивно изследване.

"Последно време се организираха няколко поредни експедиции за проучването в резултат на които тя е картографирана. Нейната дължина е 4 километра и 100 метра, което я прави най- дългата пещера в Северозападна България. Та е проводник на подземни води и там има няколко странични притока", разказа Алексей Жалов.

В пещерата се срещат образувания, типични за водните пещери. През есента пещерата се обитава от прилепи. При проучванията са установени и ендемични видове- слепи пещерни животинки.

"Там бяха открити и вкаменелости от пещерна мечка, хиена и други животни, които отдавна не живеят на планетата Земя."

На 12 ноември т.г. със свое писмо, МОСВ уведомява БПД, че след съгласуване с други институции, счита за целесъобразно направеното от тях предложение за обявяване на пещерата за природна забележителност и възлага на РИОСВ - Монтана да свика комисия, която да вземе решение по казуса. Такава комисия е свикана и представителите на съответните заинтересовани страни са разгледали предложението за обявяване на пещерата за защитен природен обект със статут на природна забележителност. Дадени са следните становища и предложения: в границите на природната забележителност се забранява внасяне на неприсъщи растителни и животински видове; дейности, свързани с къртене, чупене, пробиване и разширяване на галерии и отвори в пещерата; унищожаване, повреждане и изнасяне на елементи от пещерната структура, изнасяне на палеонтоложки или археологически находки с изключение на провеждане на регламентирани научни изследвания; палене на огън, използване на пиротехнически, димни и огнени ефекти, използване на взрив в пещерата; поставяне на надписи и знаци; забранява се използване на пещерата за производствени и складови дейности; за провеждане на масови мероприятия; влизане на селскостопански животни. Природната забележителност ще включва галериите на пещерата представени с координатен регистър, буферна зона от 50 метра около пещерните галерии.

Предложението на комисията от 21 декември е екоминистърът да издаде заповед за обявяване на пещерата "Башовишки печ" за природна забележителност.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Лазар Гецковски

Лазар Гецковски е първият "Посланик на вярата в доброто" в Мизия

Днес, 17 февруари, отбелязваме Деня на спонтанната доброта. Той се празнува по цял свят от благотворителни организации, но не е известно кой е конкретният инициатор. Най-популярен е в САЩ. В този ден хората трябва да се стремят да бъдат добри към всички, без да очакват награда. Именно затова днес ви представяме един такъв пример от град Мизия,..

публикувано на 17.02.25 в 16:17

Как да подобрим съня на детето?

Сънят при бебетата и малките деца е тема, която вълнува всички родители, а трудното приспиване или пък честите нощни събуждания на децата са проблеми, на които често родителите мислят, че решение няма.  Все още в нашето общество битуват митове, свързани с детския сън. Оказва се, че ако им се доверим, ще получим точно обратния ефект -..

публикувано на 17.02.25 в 13:51

Центрове за социален достъп ще отворят врати в Ружинци и Чупрене

Пет нови центъра за социален достъп ще бъдат изградени в малки населени места в България, като два от тях ще се намират в общините Чупрене и Ружинци . Тези т. нар. " хъбове за улеснен достъп" ще предоставят услуги на уязвимите групи и ще способстват за тяхната интеграция в обществото. Проектът се реализира чрез програмата „Поощряване..

публикувано на 17.02.25 в 13:14

В „Музикална зона“: Най-доброто от фестивала Сан Ремо 2025

  Италианският певец Федерико Оливиери, известен с артистичния псевдоним Оли, спечели 75-ото издание на феста. 23-годишният изпълнител триумфира с песента "Глупава носталгия" (Balorda nostalgia).  "Това е едно от онези неща, които изглеждат нереални, когато се случат. Безкрайно съм щастлив", бяха първите думи на Оли, когато му беше връчена..

публикувано на 17.02.25 в 09:45

"Неделник" от 16 февруари 2025 година

"Неделник е тук. Какво ще научим в него: Писателят от Враца Теодор Петров ни връща в миналото за да ни представи своя първи роман „Комтитите“ за цар Самуил и неговото време. Ще празнуваме Трифон Зарезан в село Раковица в община Макреш. Празника не е отбелязван в селото от 2014 година. Сега с общи усилия на..

публикувано на 16.02.25 в 13:47

Скритият Божий образ в човека

Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета след Неделя подир Въздвижение – на Блудния син. "След Неделята на митаря и фарисея, светата Църква ни въвежда в Неделята на блудния син. Състоянието, в което се намирал митарят, когато зовял към Бога за милост и не само не помислял за своите добродетели, но и не смеел да повдигне очи..

публикувано на 16.02.25 в 08:00

Какво ще се случи, ако прочетем "Зелената тетрадка"

„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...

публикувано на 14.02.25 в 17:05