Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Успя ли Северозападът да съхрани добрата си енергия през годината?

Снимка: Колаж Радио Видин, снимки Фейсбук

В края на една динамична година, изпълнена с изборни страсти и непрекъснати мерки и забрани, отново е време за равносметка. На фона на всичко случващо в страната и чужбина много достойни жители на Северозапада продължиха да създават добри примери и чрез делата си да работят за по- добър живот в този регион. Оказва се, че дори извън управленските и политически възможности на даден регион, будните граждани могат да радват останалите с инициативи и благотворителни каузи. Успя ли Северозападът да съхрани добрата си енергия, въпреки пандемията и поредицата от избори? 

В началото на годината група млади ентусиасти от Видин създаде и разпространи късометражен филм, озаглавен "Градът с реката от омраза". По- късно стана факт и поредицата в интернет "При рода на село" в която младите хора запознават своите връстници и не само с обичаите и традициите в селата от видинския регион. Един от основните двигатели на тези проекти е Ивайло Петков от Видин, студент в НАТФИЗ- с него разговаряхме в края на годината:

"Мисля, че виждам някаква промяна, виждам някакви напъни нещо да се случи. Но за всяка промяна е нужно време, за да може нещо да се промени, за да може нещо да се случи, трябва да бъдем и търпеливи и да подпомогнем тази промяна, защото не можем да очакваме нещо на готово. Опитвам се да се информирам за всичко случващо се в моя роден край. Трябва да дадем някакъв начален тласък на тази промяна и не трябва да мълчим, когато видим нещо нередно." 

Успели ли са, според Ивайло Петков създадените от тях продукти да достигнат до съзнанието на младите хора и постигнали ли са желания ефект?

"Който е гледал нашите материали и ги е гледал с позитивизма, че тук наистина може нещо да се случи е усетил, че ние наистина с нищо успяваме да създадем нещо. Ако всеки се опита с малките възможности, които има да допринесе и да създаде още една трошица отгоре, една песъчинка, то накрая ще имаме един цял пясъчник ... Нужен е период от време, който не се знае колко ще отнеме, но всички трябва да сме съпричастни към това и поне малко да допринесем. Понякога е нужно само поне да сме малко по- позитивни и дари и да не подкрепяме, да не мачкаме тези хора, които се опитват да направят нещо."- смята Ивайло Петков.

И тази година врачанското сдружение "Бъди добър! Прави добро!" с една от най- активните Фейсбук групи, продължи да радва жителите на региона. "Подари коледен подарък на дете в нужда" бе една от благотворителните инициативи. Организаторите събираха подаръци, подходящи за деца на възраст от 4 до 13 години, обясни за радио Видин Мая Методиева, основен двигател и организатор:

"Инициатива провеждаме за втора поредна година. Тя се състои в това да зарадваме дечица от крайно бедни семейства с подаръци за предстоящите празници. Има много такива деца и бройката им расте. Миналата година раздадохме над 300 подаръка, тази година ще са много повече, което ме радва, но и се чувствам тъжна от факта, че има толкова дечица, които живеят в ужасно лоши условия. Намираме децата с помощта на кметове и кметски наместници."- обясни Мая Методиева от сдружение "Бъди добър! Прави добро!"

В края на август в Монтана се проведе  осмото издание на единственото по рода си в страната събитие, фестивалът с благородна кауза "Изкуството е…". На централния площад в Монтана се състоя една специална музикална среща между рок вокалистите Рони Ромеро и Джеф Скот Сото, подкрепени от българската рок банда ЕРИДАН. Социалната тема на фестивала тази година бе свързана с различните зависимости сред децата и младите хора. В партньорство с българския игрален филм "Доза Щастие", фондация "От другата страна" и сдружение "Солидарност", поддържащо единствената гореща телефонна линия за хора със зависимости в страната, екипът на фестивала в Монтана записа специален разговор, в който се дискутираха важни въпроси, като това как можем да предпазим децата си, за какво трябва да внимаваме в общуването си с тях и какво трябва да се направи, ако детето ни вече страда от зависимост. Световните звезди поговориха с младите таланти за пътя на успеха, силата на мечтите и волята, която не ти позволява да се откажеш. В края на годината потърсихме организаторът на фестивала Нелиан Николова- едно момиче с огромно сърце, което продължава да дарява усмивки и положителни емоции на своите съграждани от Монтана и жителите на БГ Северозапад: 

"Равносметката ни е насочена към темата за благодарността. На първо място сме благодарни не само за това, че имахме възможността да направим осмото издание на фестивала, а и че по пътя, въпреки всички трудности и предизвикателства срещнахме много добри и прекрасни хора, ко4ито ни помогнаха това да се случи. За щастие продължихме традицията и град Монтана отново бе изпълнен с хора от цялата страна, от цяла Европа, дори имаше и хора от САЩ, което допълнително повдигна настроението. Представихме един много красив спектакъл, който бе открит и бе завършен с песни на легендарните QUEEN ... Искрено се надявам да сме успели да предадем добрата си енергия един на друг и да продължаваме да успяваме в тази посока."- сподели Нелиан Николова.

Снимките на най- новия филм на Максим Генчев, посветен на Ботев, приключиха през август в Козлодуй на кораба "Радецки". Според  режисьора това е бил един от най-тежките снимачни дни, но изпълнен с родолюбие. Филмът ще има своята премиера на 3 март 2022 година- Националният празник на България:

"Един народ израства духовно по време на война, а ние сега сме в III- та Световна война- в трета Световна шега. Аз съм изключително доволен, че българинът събра своето родолюбие, своя кураж и възпроизведохме на дело една стара моя мечта, да създам филм за Христо Ботев. Много съм доволен от хората и ги обичам, и ги приветствам и нека моите съграждани от село Делейна не бързат да ми правят плоча."- подчерта Максим Генчев.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56

В Деня на християнското семейство: Колко е важен бракът?

На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..

публикувано на 21.11.24 в 13:42

Чувстват ли се сигурни на работните си места хората в предпенсионна възраст?

Застаряването на населението в Европейския съюз (ЕС) е един от най-сериозните проблеми, с които повечето страни ще се сблъскат в близко бъдеще. Съществуват сериозни опасения за предизвикателствата, които все по-застаряващото население поставя пред икономическите и социални условия в момента. Делът на младите хора (на възраст 0-14 г.) в EС до..

публикувано на 20.11.24 в 10:45

Северозападът - слаба икономика, застаряващо население, лоши пътища

Остават ли Видин и Северозападният регион на последно място по икономическо, демографско и социално развитие? Институтът за пазарна икономика представи традиционния си доклад "Регионални профили: показатели за развитие 2024".  Тазгодишното проучване показва, че изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България..

публикувано на 19.11.24 в 13:49