Биткойн е първата и най-разпространената криптовалута, коментира за Радио ВИДИН Владислав Драмалиев учредител на Българската биткойн асоциация и на Балканската блок чейн асоциация:
"Първият дигитален актив, който използва блок чейн системата. Да, като такъв той е най-популярен. Какво представлява? Всъщност биткойн е един протокол, протоколът на практика означава серия от правила. Те се налагат посредством криптография. Много важна част от технологията на биткойн и на блокчейн. Така че, може да бъдат променяни само при определени условия и отделно от това, за да функционира системата, всички правила трябва да бъдат спазени. Много важно правило е, че 21 млн. биткойна ще съществуват само... Друго преимуществото е, че благодарение на тази система биткойн не се управлява от определена институция, от компания. На практика се управлява от хората, от участниците вътре в мрежата, които обикновено не просто спазват правилата, а и се грижат за своя собствен интерес... Различните криптовалути имат различни приложения. Биткойн по-скоро се опитва в момента да бъде алтернатива на златото, дигитална алтернатива и същевременно да се използва и за разплащане, което обикновено са две неща, които един актив не може да ги върши едновременно. Най-вече обаче в момента се използва като съхранителна стойност в дългосрочен план и високорисков актив при трейдърите, които го продават и купуват..."
Криптовалутата, често наричана просто крипто, се оказа, че е позната и на видинчани. Някои от тях дори притежават различни дигитални валути, други мислят, че има нещо нередно в тях, показа анкета на Радио ВИДИН:
"Закупил съм си различни валути и си ги купувам и продавам. Инвестирам загуби. Сина ми е на такава възраст, че му е интересно и покрай него. Само че той върви на плюс, аз на минус. Много неща трябва да знае човек и много неща трябва да следи... Чел съм сега, но дотолкова... Интересно как нещо без никакво покритие реално завладява света. Той е много динамичен пазара, в рамките на часове има големи проценти... Аз не се занимавам с тези работи, но чул съм нали примерно, че се печели бързо... Доколкото го разбирам, има нещо ми мирише на шашма..."
Според Европейският банков орган (ЕБО) виртуалната валута е вид нерегламентирани цифрови пари, които не се издават и гарантират от централна банка и които може да действат като средство за разплащане. Също така дигиталните активи може да бъдат прехвърляни, съхранявани или търгувани по електронен път.
Посетителите на пещера "Магурата" ще могат да разгледат уникалните праисторически рисунки на древните ѝ обитатели по един нов, модерен начин. На входа на пещерата вече функционира дигитална галерия, която ще ви върне назад във времето и ще ви даде отговори на много въпроси. Галерията с оригиналите на рисунките е затворена от 2019 г. от..
От безводие се оплакват в селата Раковица и Киреево, община Макреш . В Раковица кранчетата пресъхнали, след като водата от резервоара за питейно-битови нужди била изчерпана при гасенето на големия пожар в края на миналата седмица. Хората се спасяват с вода от кладенците в селото, но не всички имат такива, обясни временно изпълняващата длъжността..
Петото издание на Летните музикални празници беше открито снощи във Видин с оперетата "Прилепът". Сцената пред "Стамбол капия" ще посрещне още две музикални вечери – концерта "Магията на операта" на 10 юли (четвъртък) и спектакъла "Звездите на оперетата" в събота, 12 юли. На сцената ще излязат някои от най-изявените български оперни..
Днес православната църква отбелязва Деня на св. Прокопий. В традиционната българска култура светецът се приема за закрилник на пчелите и покровител на пчеларите, затова го наричат „Прокопи пчелар“. Имат ли днес пчеларите нужда от закрила и кои са предизвикателствата пред сектора- в "Земята, която ни храни" говорим с Теодор Пушкаров - потомствен..
Две първи места и едно трето на Националното състезание по роботика "Роботика за България" в София спечелиха отборите на ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" Видин. В голямата надпревара училището участва с четири отбора и получи също 19 плакета, казва преподавателят по информационни технологии Гергана Георгиева. Според нея най-важното за..
Четири зони за отдих край река Дунав изградиха в село Флорентин, община Ново село. Масите и столчетата са направени от рециклирани материали. Масите са от използвани макари за кабели, а столчета са от паднали дървета. Идеята е на кмета, а в осъществяването ѝ се включват хора по програми към община Ново село и доброволци, казва кметът Радослав..
4 дневно обучение - предизвикателство "Погледни Чипровци през очите на килимарката" организира семейство Чушкареви от Чипровци. Работилницата се организира за трета поредна година и предлага обучение на тъкане на чипровски килими от А до Я, започва се от вълната, минава се през багренето и се стига до тъкането и крайния продукт - мини чипровски..