Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Криптовалутата - приложение и рискове

Снимка: ЕПА/БГНЕС


Криптовалутата през последните години е с все по-широко приложение. Това всъщност е всяка форма на валута, която съществува дигитално или виртуално и използва криптография за защита на транзакции. Освен за разплащане, дигиталните средства може да се използват за съхранение и инвестиция. Но трябва да уточним, че инвестицията в този актив е високорискова, заради високите нива на колебания в неговите цени.


Биткойн е първата и най-разпространената криптовалута, коментира за Радио ВИДИН Владислав Драмалиев учредител на Българската биткойн асоциация и на Балканската блок чейн асоциация:


"Първият дигитален актив, който използва блок чейн системата. Да, като такъв той е най-популярен. Какво представлява? Всъщност биткойн е един протокол, протоколът на практика означава серия от правила. Те се налагат посредством криптография. Много важна част от технологията на биткойн и на блокчейн. Така че, може да бъдат променяни само при определени условия и отделно от това, за да функционира системата, всички правила трябва да бъдат спазени. Много важно правило е, че 21 млн. биткойна ще съществуват само... Друго преимуществото е, че благодарение на тази система биткойн не се управлява от определена институция, от компания. На практика се управлява от хората, от участниците вътре в мрежата, които обикновено не просто спазват правилата, а и се грижат за своя собствен интерес... Различните криптовалути имат различни приложения. Биткойн по-скоро се опитва в момента да бъде алтернатива на златото, дигитална алтернатива и същевременно да се използва и за разплащане, което обикновено са две неща, които един актив не може да ги върши едновременно. Най-вече обаче в момента се използва като съхранителна стойност в дългосрочен план и високорисков актив при трейдърите, които го продават и купуват..."


Криптовалутата, често наричана просто крипто, се оказа, че е позната и на видинчани. Някои от тях дори притежават различни дигитални валути, други мислят, че има нещо нередно в тях, показа анкета на Радио ВИДИН:


"Закупил съм си различни валути и си ги купувам и продавам. Инвестирам загуби. Сина ми е на такава възраст, че му е интересно и покрай него. Само че той върви на плюс, аз на минус. Много неща трябва да знае човек и много неща трябва да следи... Чел съм сега, но дотолкова... Интересно как нещо без никакво покритие реално завладява света. Той е много динамичен пазара, в рамките на часове има големи проценти... Аз не се занимавам с тези работи, но чул съм нали примерно, че се печели бързо... Доколкото го разбирам, има нещо ми мирише на шашма..."


Според Европейският банков орган (ЕБО) виртуалната валута е вид нерегламентирани цифрови пари, които не се издават и гарантират от централна банка и които може да действат като средство за разплащане. Също така дигиталните активи може да бъдат прехвърляни, съхранявани или търгувани по електронен път.  



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Видинско читалище участва в проучване за нагласите на младите европейци

Видинското читалище "Светъл ден - 2009" заедно с организации от още три държави - Румъния, Словакия и Унгария, участва в проучване доколко Европейската стратегия за младежта се свързва с младите хора в Европа. В допитването са включени 1403-ма младежи на възраст между 18 и 24 години. Проучването, което е част от инициативата eSAT, е публикувано в..

публикувано на 01.11.24 в 15:44

Величественият Айвари

Днес в рубриката "97 лапи и 1 опашка" ви срещаме със Симона Славейкова и нейното куче Айвари . Той е порода ши цу и е на 5 години.  Ши цу е тибетска порода и е известна още като "императорското куче", защото много често са били подарявани на владетелите в Китай.  Айвари е изключително наблюдателен и едно от любимите му занимания е да седи..

публикувано на 01.11.24 в 15:05

На визитация в "Общинска болница" с д-р Йордан Иванов

Точно преди пандемията от covid-19 една общинска болница някъде на брега на Дунав и на ръба на българския Северозапад се бори за оцеляване в мъртвата хватка на абсурдни разпоредби и непонятни стандарти. В Северозапада по принцип оцеляването е обичайното състояние на хора и институции, поради което местните са го превърнали почти в изкуство...

публикувано на 01.11.24 в 14:00

Красота под смола: Как природата се превръща в изкуство

Днес в рубриката "Професия хоби" ще ви запознаем с един необикновен начин да запазим красотата на природата завинаги - капсулирането на естествени елементи в нежни бижута от епоксидна смола .  Мадлен Рачева от Видин се занимава с това изкуство, което е повече от хоби - то е магичен процес на съхраняване на най-красивите моменти..

публикувано на 01.11.24 в 13:00

Инициативата "Млад благотворител" подкрепя каузи на ученици

За осма по ред година инициативата "Млад благотворител" подкрепя доброволчески каузи на ученици. Конкурсът се организира от фондация "Благотворител" . Той е за благотворителни инициативи на ученици от 8-и до 12-и клас, като те сами избират идеята, обясни председателят на фондацията Станислава Рашева . Седем от предложенията ще бъдат подкрепени..

публикувано на 01.11.24 в 12:55
Уникален стенопис в катедрален храм

Къде са съвременните будители?

В Деня на народните будители 1 ноември търсим отговор на въпроса кои са съвременните будители и продължава ли нашето възраждане. Да, като пример за съвременни будители може да приведем учителите. Те са хората, които поемат огромната отговорност да ни дадат най-важното за началото на нашия живот. Задачата им обаче не е лесна, защото търсенията..

публикувано на 01.11.24 в 12:14

Автор от Монтана представя книга за 50 значими български личности

В Деня на народните будители в Монтана представят новата книгата на писателя Димитър Петров- "Герои на три епохи- кратки очерци на 50 значими личности от българското минало" . Тя е трета поред за младия автор и в нея са включени биографии на 50 исторически личности от три епохи- Средновековие, Възраждане и Ново време, каза за Радио ВИДИН  Димитър..

публикувано на 01.11.24 в 12:00