Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мартин Стефанов: Да бъдеш българин зад граница е отговорност!

От Видин до Лапландия - какво е да живееш в града на Дядо Коледа

7
Снимка: личен архив Мартин Стефанов

Мартин Стефанов е роден във Видин, но последните 7 години се е установил в северната част на Финландия в градчето на Дядо Коледа в Лапландия - Рованиеми. 

Северното приключение за Мартин започва през 2012 година. Още докато следва "Мениджмънт на туризма", се озовава във Финландия, като разменен студент по "Еразъм“. Влюбва се в мястото, в университета и се връща там за магистърската си програма по "Управление на културния туризъм". По време на следването се нуждае от работа и започва да работи като туристически гид, заради гъвкавите смени, които му позволявали да посещава лекциите в университета.


"Градчето не е голямо, в цялата община са около 60 хиляди души, градът е пръснат на голяма територия и това включва много населени места, които се водят към града, но всъщност са на 40-50 километра. Когато човек пристигне тук и се намира в центъра на града, може да се обходи за 10 минути, изглежда съвсем малко градче. Тук е града на Дядо Коледа и целогодишно има коледна нотка, защото приемната на Дядо Коледа се намира на 7 километра от центъра, туристи идват от цял свят и Дядо Коледа всеки ден е там, и може да бъде посетен. За България с Дядо Коледа си говорехме веднъж, той знаеше няколко думи на български, доста интересна личност, знае по нещо може би на почти всички езици, има висока обща култура, и знае много интересни факти за много държави. Посещавал съм го много пъти и се надявам да ми донесе желания подарък някой ден“, разказва Мартин Стефанов. 

В последните две години Мартин пътува с автомобил до Лапландия, заради усложнената обстановка с полетите, но преди това винаги е летял със самолет, като е сменял три полета- с прикачване от София до различни точки на Европа, до Хелзинки и още един самолет до северната част на Финландия. Около новогодишните празници от България се организират поне един- два чартъра с туристи. Има много начини да се стигне до Лапландия, но нито един не е лесен, директният полет е най- лесен, но пък цените са страшно високи. 

Мартин споделя, че се опитва да бъде добър представител на България. Той смята, че всеки българин, който живее зад граница, има отговорност към националността, която носи и към това как представя себе си и съответно нашата нация. Да бъдеш българин зад граница е отговорност, споделя още той. Обича фотографията и не спира да снима всяко лято, когато е в България, заснема красотите на природата, природните антропогенни забележителности. Заснема също така и филми на английски или на български с английски субтитри, като по този начин се опитва да покаже България, такава, каквато я вижда той. Зимата пък, когато е в Лапландия, снима тамошните зимни красоти, за да ги покаже на останалата част от света. 

За Мартин първия път, когато вижда Северното сияние, е много странно изживяване" 
"За първи път виждам някакъв природен феномен, който не бях виждал преди това и е толкова различен, че изпитах радост, еуфория. За мозъка е трудно да приеме, че посред нощ се появяват едни танцуващи светлини по небето. Първия път, като видях Сиянието, изпитах много голямо вълнение, вече съм виждал Северното сияние стотици пъти, често дори го виждам през прозореца от мястото, където живея. В Лапландия пък разказвам за Белоградчишките скали - едно от природните чудеса на света, и не само, доста хора съм изпратил към България, а и доста хора са ми гостували, когато съм си в България всяко лято, доста чужденци имам предвид. “

За светлите празници Мартин пожела на нашите слушатели всички да имат една по-успешна Нова Година, да се тревожат по-малко и да анализират критично информацията която достига до тях.


*Тук може да последвате Мартин Стефанов в неговия канал в youtube - Martin Stefanov

*Цялото интервю може да чуете в прикачения файл


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Еми в градината, където отглежда зеленчуците си.

Завръщане към корените: Емилия Йорданова и пътят ѝ обратно към Северозапада

Днес ви срещаме с една изключителна жена – Емилия Йорданова , на 42 години. Родена в Белоградчик, с корени от живописното село Стакевци, тя прекарва първите седем години от живота си в Димово, отгледана от своите баба и дядо. След това пътят ѝ я отвежда в столицата, където завършва френска гимназия. Това я подтиква да продължи образованието си..

публикувано на 17.09.24 в 17:45

Видински ученици се представят отлично при практика в голяма ресторантска верига

Отлично се представиха на производствената си практика учениците от ПГТ "Михалаки Георгиев" във Видин. С много добри отзиви за тяхната работа са работодателите, които ще продължат взаимоотношенията си с гимназията, казва техният учител Аксиния Петрова, която преподава учебна практика по предмет "Кулинарни изделия и напитки за..

публикувано на 17.09.24 в 15:00

Малки художници от Монтана с престижни отличия от Токио

Отличия от участието си в конкурс в Токио получиха трима възпитаници на студио "Рени арт" в Монтана. Седемгодишната Катерина Трифонова бе наградена със сребърен медал , диплом и предметни награди.  Натали Петрова и Цветелина Траянова получиха бронзови медали, каза  преподавателят им по рисуване Таня Василева : "Много съм щастлива да..

публикувано на 17.09.24 в 14:00

Да се забранят ли мобилните телефони в час

Да се забрани използването на мобилните телефони от учениците в учебните часове е предложението на Синдикат „Образование“ към КТ "Подкрепа". В световната практика има два модела за регулиране на правилата. Първият е на принципа на правилата и санкциите, а вторият е на консенсуса, смятат от синдиката. За мнение потърсихме Юлиян Петров ,..

публикувано на 17.09.24 в 12:55

Нов живот за село Динково

Село Динково е най-малкото село в община Ружинци по брой жители. Около 65 са хората, които живеят тук, лятото стигат и до 100. В селото от няколко години са се върнали да живеят в родните си домове по-млади пенсионери. Те успяват да привлекат и други хора, които да купят имот, да го ремонтират и да живеят тук.  Бисерка и съпругът ѝ са..

публикувано на 17.09.24 в 12:15

Изкуството на надеждата: Артисти по перманентен грим в подкрепа на онкоболни пациенти

Днес обръщаме внимание на нещо, което винаги е било актуално, винаги и ще остане такова. Ще говорим за красотата. Но загубената. Тази красота, която ти я отнема една от най-тежките диагнози, която човек може да чуе - рак.  Милиони жени по света вследствие на онкологични заболявания губят това, което е най-женското у една жена - коса, мигли, вежди...

публикувано на 17.09.24 в 11:45

Игри от миналото и забавление без екрани очакват децата на Монтана

На 22 септември Монтана ще се превърне в едно истинско игрище за деца и техните родители. В предпоследната неделя от месец септември ще се състои второто издание на кампанията "Дигитална хигиена" , която тази година ще премине под мотото "Детство мое" .  Сайтът "Призни" започва кампанията миналата година, като една от целите е да повлияе на..

публикувано на 16.09.24 в 17:00