Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мартин Стефанов: Да бъдеш българин зад граница е отговорност!

От Видин до Лапландия - какво е да живееш в града на Дядо Коледа

7
Снимка: личен архив Мартин Стефанов

Мартин Стефанов е роден във Видин, но последните 7 години се е установил в северната част на Финландия в градчето на Дядо Коледа в Лапландия - Рованиеми. 

Северното приключение за Мартин започва през 2012 година. Още докато следва "Мениджмънт на туризма", се озовава във Финландия, като разменен студент по "Еразъм“. Влюбва се в мястото, в университета и се връща там за магистърската си програма по "Управление на културния туризъм". По време на следването се нуждае от работа и започва да работи като туристически гид, заради гъвкавите смени, които му позволявали да посещава лекциите в университета.


"Градчето не е голямо, в цялата община са около 60 хиляди души, градът е пръснат на голяма територия и това включва много населени места, които се водят към града, но всъщност са на 40-50 километра. Когато човек пристигне тук и се намира в центъра на града, може да се обходи за 10 минути, изглежда съвсем малко градче. Тук е града на Дядо Коледа и целогодишно има коледна нотка, защото приемната на Дядо Коледа се намира на 7 километра от центъра, туристи идват от цял свят и Дядо Коледа всеки ден е там, и може да бъде посетен. За България с Дядо Коледа си говорехме веднъж, той знаеше няколко думи на български, доста интересна личност, знае по нещо може би на почти всички езици, има висока обща култура, и знае много интересни факти за много държави. Посещавал съм го много пъти и се надявам да ми донесе желания подарък някой ден“, разказва Мартин Стефанов. 

В последните две години Мартин пътува с автомобил до Лапландия, заради усложнената обстановка с полетите, но преди това винаги е летял със самолет, като е сменял три полета- с прикачване от София до различни точки на Европа, до Хелзинки и още един самолет до северната част на Финландия. Около новогодишните празници от България се организират поне един- два чартъра с туристи. Има много начини да се стигне до Лапландия, но нито един не е лесен, директният полет е най- лесен, но пък цените са страшно високи. 

Мартин споделя, че се опитва да бъде добър представител на България. Той смята, че всеки българин, който живее зад граница, има отговорност към националността, която носи и към това как представя себе си и съответно нашата нация. Да бъдеш българин зад граница е отговорност, споделя още той. Обича фотографията и не спира да снима всяко лято, когато е в България, заснема красотите на природата, природните антропогенни забележителности. Заснема също така и филми на английски или на български с английски субтитри, като по този начин се опитва да покаже България, такава, каквато я вижда той. Зимата пък, когато е в Лапландия, снима тамошните зимни красоти, за да ги покаже на останалата част от света. 

За Мартин първия път, когато вижда Северното сияние, е много странно изживяване" 
"За първи път виждам някакъв природен феномен, който не бях виждал преди това и е толкова различен, че изпитах радост, еуфория. За мозъка е трудно да приеме, че посред нощ се появяват едни танцуващи светлини по небето. Първия път, като видях Сиянието, изпитах много голямо вълнение, вече съм виждал Северното сияние стотици пъти, често дори го виждам през прозореца от мястото, където живея. В Лапландия пък разказвам за Белоградчишките скали - едно от природните чудеса на света, и не само, доста хора съм изпратил към България, а и доста хора са ми гостували, когато съм си в България всяко лято, доста чужденци имам предвид. “

За светлите празници Мартин пожела на нашите слушатели всички да имат една по-успешна Нова Година, да се тревожат по-малко и да анализират критично информацията която достига до тях.


*Тук може да последвате Мартин Стефанов в неговия канал в youtube - Martin Stefanov

*Цялото интервю може да чуете в прикачения файл


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Дълги дел възстановява традицията за Бабинден

В монтанското село Дълги дел възстановиха традицията да се отбелязва Бабинден. Днес 14 жени се събраха в планинското село, за да почетат празника и бабите-акушерки, които дават нов живот и помагат на жените при раждане.  Организатори на традиционния ритуал на Бабинден са две млади жени от Монтана : 38 -годишната художничка Десислава Кръстева и..

публикувано на 21.01.25 в 16:10

Психолог: Прегръдката е универсално лекарство

21 януари се отбелязва като Международен ден на прегръдката . Идеята за празника се заражда в САЩ през 1986 г., а за негов инициатор се смята пастор Кевин Заборни. В САЩ денят е известен като Национален ден на прегръщането и е признат официално от американското Бюро за патентите и за търговските марки. Датата 21 януари е избрана от пастор..

публикувано на 21.01.25 в 15:20

На Бабинден с пожелания за повече новородени във видинската болница

Бабинден по стар стил отбелязаха в акушер-гинекологията на Многопрофилната болница за активно лечение "Св. Петка" във Видин . Точно в Деня на родилната помощ е родено седмото за годината дете в отделението, обясни операционната акушерка Владислава Славова : "Днес, в началото на работния ден се роди седмото ни бебче за годината, което е живо..

публикувано на 21.01.25 в 14:57

Видинско училище влезе в Кеймбридж асоциацията в България

Средно училище "Петко Рачов Славейков" във Видин стана член на Асоциацията на Кеймбридж училищата в България, доброволно обединение на учебни заведения, стремящи се към по-високо ниво на преподаване на чужд език. Днес в организацията членуват 178 училища от цялата страната и интересът към нея непрекъснато нараства, казва директорът на СУ..

публикувано на 21.01.25 в 13:05
Деница Веселинова

Бъдеща акушерка: Това е най-благодарната професия

Прекрасно е да посрещаш новия живот. С тези думи бъдещата акушерка Деница Веселинова от Видин описва професията, която си е избрала. Четвъртокурсничката в Медицинския университет в София обясни, че по време на обучението си е имала възможност да се докосне до същността на акушерската работа и е силно мотивирана да я практикува.  "Моята..

публикувано на 21.01.25 в 12:14

Образователният медиатор на годината е от Монтана

Красимир Христов от Монтана получи голямата награда „Образователен медиатор на годината“ в категорията "Мъже". Конкурсът се организира от Център за междуетнически диалог и толерантност „Амалипе“ за четвърта поредна година. Церемонията за връчване на отличията се проведе в Министерството на образованието и науката. Красимир Христов работи..

публикувано на 21.01.25 в 12:00
Павлина Герина

Павлина Герина: Законови промени трябва да утвърдят акушерската професия

Младите не могат да бъдат мотивирани да се обучават за акушерки, ако цялостната среда, касаеща дейността им, не е добра. Това каза в "Направление здраве" председателят на Алианса на българските акушерки Павлина Герина. По думите ѝ, годишно около 120 млади акушерки излизат от университетите, което не е достатъчно. Една от промените, за които..

публикувано на 21.01.25 в 10:05