В началото на Новата година православната църква чества две събития. На 1 януари се отбелязва Обрезание Господне и се почита паметта на Свети Василий Велики.
Той е бил знаменит църковен учител, християнски мислител, философ и писател - един от тримата вселенски православни учители, изявен противник на арианската ерес.
Василий е бил епископ на град Кесария в малоазийската провинция Кападокия. Заради примерния си живот и висока ерудиция Св. Василий Велики е почитан заедно със Св. Григорий Богослов и Св. Йоан Златоуст като един от тримата велики светители и учители на православната църква.
Още приживе Василий е наречен от съвременниците си Велик. След смъртта му църквата го канонизира за светец и чества паметта му в деня на неговата кончина. На 1 януари във всички епархии на Българската православна църква се отслужва Василиева Света Литургия, която е написана от самия него. Казва се Света Василиева Литургия", обясни за Радио ВИДИН свещеник Илия Симеонов.
Празникът е наричан още Васильовден, Василица или Сурва. 1 януари е свързан и с важен повратен момент в природата - деня на зимното слънцестоене, което го прави подходящ за различни гадания и обреди. Те могат да се обособят в четири основни групи - обредна трапеза, ладуване, сурвакане, дружини с маскирани лица. Вечерята срещу Нова година е втората кадена вечеря.
От ранни зори на 1 януари по къщите ходят сурвакари облечени в празнични носии. С богато украсени дрянови пръчки те сурвакат домакините и им пожелават здраве и берекет. В знак на благодарност стопаните ги даряват с орехи, пуканки, сушени плодове и монети.
За празничната трапеза на Васильовден се коли петел. Домакините приготвят и свинска пача от краката и главата на коледното прасе. Обредната трапеза включва също баница или пита с пара, в която се слагат дрянови клонки, наречени на домашните животни, здравето, къщата и богатството, кокошка или пуйка, мед, жито, орехи, ошав.
Със света литургия отслужена от отец Илия, архиерейски наместник на Кулска духовна околия в кулското село Цар Петрово отпразнуваха 103 години от освещаването на църква "Св. св. Кирил и Методий" . "Благодаря на Бога, че този достолепен храм във вашето село Цар Петрово носи името на светите равноапостоли Кирил и Методий. Каква по-голяма радост..
Управителният съвет на Общински фонд "Култура" към общинския съвет във Враца обяви конкурс за финансова подкрепа на проекти в областта на културата, културни прояви и любителско изкуство на творци и организации, живеещи и осъществяващи дейност на територията на Община Враца и други такива, чието творчество е свързано с историята, бита и културата на..
Близо 3 000 човека са гласували досега в анкетата на Община Враца, която беше обявена в търсене на име за новия парк в ж.к. "Сениче". Врачани могат да избират между 18 направени предложения. На този етап най-много събрани гласове – 1 400 са новоизграденият обект да носи името "Триъгълникът". На второ място засега се е наредило предложението мястото за..
Клисурският манастир "Св. Св. Кирил и Методий" край Вършец отбелязва днес своя храмов празник. Видинският митрополит Пахомий ще отслужи тържествена света литургия. Манастирът е ч етвърти по големина в България. Разположен е в подножието на северните склонове на връх "Тодорини кукли" в Западна Стара планина. Манастирът е многократно опожаряван,..
Кулското село Цар Петрово ще чества храмовия празник на местната църква "Св. св. Кирил и Методий" днес,11 май. Света литургия ще бъде отслужена от 09:00 часа от отец Илия, архиерейски наместник на Кулска духовна околия. Около 1850 година в селото е живял един пришълец от Кула - Лило Ковача. След като напуснал селото, той продал къщата, в която в една..
Паметникът на Христо Ботев в Козлодуй ще бъде реставриран. Това става възможно, след като в края на миналата година Община Козлодуй сключи договор с Министерството на културата за финансиране на дейности по изпълнение на консервация и реставрация на Паметника на Христо Ботев и неговата чета в Козлодуй – историческа недвижима културна ценност с..
Регионална библиотека "Михалаки Георгиев" ще отбележи 155 години библиотечно дело във Видин. Честването на годишнината съвпада с деня, в който църквата почита светите равноапостоли и просветители Кирил и Методий, а българските библиотекари имат професионален празник - 11 май. По случай празника видинската библиотека ще зарадва с подаръци свои читатели,..