Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Гласуваме за думи на годината

Автор:
Даваме вота си за най-важните теми през изминалата година на платформата за грамотност „Как се пише?“
Снимка: Фейсбук "Как се пише?"

Кои са най-важните теми, които ни вълнуваха през миналата 2021 година може най-лесно да разберем чрез езика. Промяната в речника ни е главоломна и тя следва както световните събития, така и процесите, които са от ключово значение конкретно за България. Точно заради това създателите на платформата "Как се пише?" организират кампанията "Думи на годината".  За първи път в открито и широкомащабно допитване може да гласуваме за доминиращите и знакови за България думи и изрази на 2021-ва. Актуалните езикови употреби ще покажат тенденциите в обществения разговор, убедени са организаторите на инициативата. Те допълват, че думите на годината ще ни помогнат да изчистим фоновия шум и да се замислим значими ли са били темите, които са ни занимавали през изминалата година. 

Проучването преминава през три етапа. Как се е родила идеята и какво всъщност представлява тази кампания, разказа за Радио ВИДИН създателят на платформата "Как се пише?" и инициатор на "Думи на годината" д-р Павлина Върбанова:

"Тази идея отдавна отлежава в моето съзнание и тази година с Доротея Николова решихме заедно да обединим усилията си и да я осъществим. Според нас има нужда от такава класация за нашата страна, за нашето общество, защото всяко едно общество се нуждае от това да е наясно кои теми, кои проблеми са били в центъра на публичния разговор през съответната година. Когато сме наясно с това, можем да се концентрираме вече и върху същността и качеството на дискусиите по тези теми, по тези проблеми, които са се очертали като най-важни. Ние имаме очаквания много хора да се включат в тази кампания и вече сме получили доста голям брой предложения за думи на годината. Все пак правим го за първи път и сме малко предпазливи и в подхода си и в начина, по който провеждаме кампанията. Обикновено в другите държави, тук имам предвид и Германия, имам предвид и практиката на Оксфордския речник, подобни класации се правят от институции и доколкото ми е известно без участието на широка публика, без допитването до широка публика. Ние решихме да го направим именно по този начин, чрез допитване, защото смятаме, че хората трябва да кажат своето мнение за публичния разговор."

Попитахме и видинчани кои са техните думи на годината и защо:

"Епидемия", защото цялата обстановка с този Ковид просто побъркаха населението... По-скоро зеления сертификат, "ваксинация"... Може би "надежда". Да се надяваме, че 2022-ра ще бъде по-добра от 2021-ва... През изминалата година само за Ковид се говори навсякъде и се пише- това е думата... Определено "пандемия", пандемията най-често, защото не спират да ни заливат с всякаква информация... "Ваксина" най-вероятно, защото за това се говореше най-много миналата година. Това е основното, което чувах и Ковид-19... За ваксината е най-употребяваната дума или примерно зеления сертификат също."

Всеки има възможност да даде своите предложения за думи на годината до 12 януари, на Фейсбук страницата "Как се пише?". Петчленно жури ще отсее десет от трийсетте предложения с най-много гласове във втория етап на кампанията. Кои три думи са най-важните за нас като общество ще изберем в анкета в сайта "Как се пише?" от 17 до 19 януари в третия, последен етап.

Повече чуйте в звуковите файлове.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Колко ще ни струва да изпратим първокласник на училище?

Подготовката на първокласник за учебната година е важен, но и скъп процес. Всяка есен семействата се сблъскват с предизвикателството да осигурят всичко необходими за детето си. Родителите обикновено търсят баланса между качеството и цената, за да гарантират, че децата им ще разполагат с всички нужни материали, без това да представлява..

публикувано на 12.09.24 в 17:10

Ангелина Младенова - за учителската професия преди и сега

В навечерието на първия учебен ден в "Думата имат старейшините" гостува 86-годишната Ангелина Младенова, която е била начален учител в училище "Любен Каравелов" във Видин.  Тя е от белослатинското село Попица, но след като се омъжва се мести във видинското село Ивановци, където я намираме и днес. За себе си Ангелина Младенова казва, че е имала..

публикувано на 12.09.24 в 16:50
село Върбешница, община Мездра

Есенно почистване предстои в село Върбешница

В мездренското село Върбешница няма незаконни сметища. Причината- кметът Магдалена Динкова обикаля селото и когато види, че някъде се чисти или се ремонтират къщите, казва на хората какъв е редът за изхвърляне на отпадъците и контролира дали се спазва начинът на изхвърлянето им. Преди 3-4 години нерегламентираното сметище било изчистено. "И..

публикувано на 12.09.24 в 16:24
Боклук - илюстративна снимка

Има ли решение на проблема с незаконните сметища

Проблемът с незаконните битови и строителни сметища е изключително голям, за разлика от други населени места в страната, това установява  народният представител Петър Петров,  след като започва да обикаля област Монтана, от която е избран. "Стигало се е дотам, че се образуват незаконни сметища с години и те се виждат даже от сателитни..

публикувано на 12.09.24 в 15:10

Занаятчия продължава да вдъхва живот на старо училище в Монтанско

В Център за изкуство, занаяти и етнография е превърнато старото и отдавна нефункциниращо училище в село Меляне, община Георги Дамяново. Инициативата е на Чавдар Антов, художник, дърворезбар, с когото сме ви срещали и преди. Благодарение на дългогодишните му грижи сградата на учебното заведение е спасена от разруха, каквато е съдбата на много..

публикувано на 12.09.24 в 14:00

Сборникът от разкази "Жени без мъже" на Анелия Гешева от Видин

"Близостта ражда презрение… и деца!" Не помня кой го беше казал, но е онова, за което първо се сетих, докато четях разказите от сборника „Жени без мъже“ на Анелия Гешева. А какво се ражда след презрението – когато една жена избере да остане само със себе си? Когато изгуби или съвсем умишлено пререже всички връзки? Раждат се истории, пълни..

публикувано на 12.09.24 в 13:52
Васил Желев и Филип Донков

Филип и Васил: Всеки млад човек трябва да знае поне една българска песен

Българската музика играе важна роля в живота на младите хора. Тя предоставя платформа за самоизразяване, идентификация и социална ангажираност. Въпреки влиянието на чуждестранната музика и глобалните тенденции, българската сцена е успяла да създаде собствено звучене и да стане част от културния живот на новото поколение, част от което са Филип Донков..

публикувано на 12.09.24 в 13:46