Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Гласуваме за думи на годината

Автор:
Даваме вота си за най-важните теми през изминалата година на платформата за грамотност „Как се пише?“
Снимка: Фейсбук "Как се пише?"

Кои са най-важните теми, които ни вълнуваха през миналата 2021 година може най-лесно да разберем чрез езика. Промяната в речника ни е главоломна и тя следва както световните събития, така и процесите, които са от ключово значение конкретно за България. Точно заради това създателите на платформата "Как се пише?" организират кампанията "Думи на годината".  За първи път в открито и широкомащабно допитване може да гласуваме за доминиращите и знакови за България думи и изрази на 2021-ва. Актуалните езикови употреби ще покажат тенденциите в обществения разговор, убедени са организаторите на инициативата. Те допълват, че думите на годината ще ни помогнат да изчистим фоновия шум и да се замислим значими ли са били темите, които са ни занимавали през изминалата година. 

Проучването преминава през три етапа. Как се е родила идеята и какво всъщност представлява тази кампания, разказа за Радио ВИДИН създателят на платформата "Как се пише?" и инициатор на "Думи на годината" д-р Павлина Върбанова:

"Тази идея отдавна отлежава в моето съзнание и тази година с Доротея Николова решихме заедно да обединим усилията си и да я осъществим. Според нас има нужда от такава класация за нашата страна, за нашето общество, защото всяко едно общество се нуждае от това да е наясно кои теми, кои проблеми са били в центъра на публичния разговор през съответната година. Когато сме наясно с това, можем да се концентрираме вече и върху същността и качеството на дискусиите по тези теми, по тези проблеми, които са се очертали като най-важни. Ние имаме очаквания много хора да се включат в тази кампания и вече сме получили доста голям брой предложения за думи на годината. Все пак правим го за първи път и сме малко предпазливи и в подхода си и в начина, по който провеждаме кампанията. Обикновено в другите държави, тук имам предвид и Германия, имам предвид и практиката на Оксфордския речник, подобни класации се правят от институции и доколкото ми е известно без участието на широка публика, без допитването до широка публика. Ние решихме да го направим именно по този начин, чрез допитване, защото смятаме, че хората трябва да кажат своето мнение за публичния разговор."

Попитахме и видинчани кои са техните думи на годината и защо:

"Епидемия", защото цялата обстановка с този Ковид просто побъркаха населението... По-скоро зеления сертификат, "ваксинация"... Може би "надежда". Да се надяваме, че 2022-ра ще бъде по-добра от 2021-ва... През изминалата година само за Ковид се говори навсякъде и се пише- това е думата... Определено "пандемия", пандемията най-често, защото не спират да ни заливат с всякаква информация... "Ваксина" най-вероятно, защото за това се говореше най-много миналата година. Това е основното, което чувах и Ковид-19... За ваксината е най-употребяваната дума или примерно зеления сертификат също."

Всеки има възможност да даде своите предложения за думи на годината до 12 януари, на Фейсбук страницата "Как се пише?". Петчленно жури ще отсее десет от трийсетте предложения с най-много гласове във втория етап на кампанията. Кои три думи са най-важните за нас като общество ще изберем в анкета в сайта "Как се пише?" от 17 до 19 януари в третия, последен етап.

Повече чуйте в звуковите файлове.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Лазар Гецковски

Лазар Гецковски е първият "Посланик на вярата в доброто" в Мизия

Днес, 17 февруари, отбелязваме Деня на спонтанната доброта. Той се празнува по цял свят от благотворителни организации, но не е известно кой е конкретният инициатор. Най-популярен е в САЩ. В този ден хората трябва да се стремят да бъдат добри към всички, без да очакват награда. Именно затова днес ви представяме един такъв пример от град Мизия,..

публикувано на 17.02.25 в 16:17

Как да подобрим съня на детето?

Сънят при бебетата и малките деца е тема, която вълнува всички родители, а трудното приспиване или пък честите нощни събуждания на децата са проблеми, на които често родителите мислят, че решение няма.  Все още в нашето общество битуват митове, свързани с детския сън. Оказва се, че ако им се доверим, ще получим точно обратния ефект -..

публикувано на 17.02.25 в 13:51

Центрове за социален достъп ще отворят врати в Ружинци и Чупрене

Пет нови центъра за социален достъп ще бъдат изградени в малки населени места в България, като два от тях ще се намират в общините Чупрене и Ружинци . Тези т. нар. " хъбове за улеснен достъп" ще предоставят услуги на уязвимите групи и ще способстват за тяхната интеграция в обществото. Проектът се реализира чрез програмата „Поощряване..

публикувано на 17.02.25 в 13:14

В „Музикална зона“: Най-доброто от фестивала Сан Ремо 2025

  Италианският певец Федерико Оливиери, известен с артистичния псевдоним Оли, спечели 75-ото издание на феста. 23-годишният изпълнител триумфира с песента "Глупава носталгия" (Balorda nostalgia).  "Това е едно от онези неща, които изглеждат нереални, когато се случат. Безкрайно съм щастлив", бяха първите думи на Оли, когато му беше връчена..

публикувано на 17.02.25 в 09:45

"Неделник" от 16 февруари 2025 година

"Неделник е тук. Какво ще научим в него: Писателят от Враца Теодор Петров ни връща в миналото за да ни представи своя първи роман „Комтитите“ за цар Самуил и неговото време. Ще празнуваме Трифон Зарезан в село Раковица в община Макреш. Празника не е отбелязван в селото от 2014 година. Сега с общи усилия на..

публикувано на 16.02.25 в 13:47

Скритият Божий образ в човека

Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета след Неделя подир Въздвижение – на Блудния син. "След Неделята на митаря и фарисея, светата Църква ни въвежда в Неделята на блудния син. Състоянието, в което се намирал митарят, когато зовял към Бога за милост и не само не помислял за своите добродетели, но и не смеел да повдигне очи..

публикувано на 16.02.25 в 08:00

Какво ще се случи, ако прочетем "Зелената тетрадка"

„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...

публикувано на 14.02.25 в 17:05