Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ученици от Монтана показаха знания в национален конкурс

Децата изработиха колажи по темата „България и Китай- древни и уникални цивилизации"

8
Илия Илиев и учениците от 6 б клас с получените сертификати за участие
Снимка: Илия Илиев Личен архив
Шестокласници в СУ „Никола Йонков Вапцаров“ - Монтана получиха  от Институт „Конфуций“ сертификати от XI Национален конкурс „България и Китай - древни и уникални цивилизации“.

Към участие ги насочва техният преподавател по география и икономика. Конкурсът е свързан с учебния материал за Китай, който изучават в момента. Децата подготвят колажи, като правят паралели между културата на двете страни, казва Илия Илиев, преподавател по география:


"Учениците изработиха колажи, в които да покажат защо са древни цивилизациите на България и Китай. Според някои изследователи имат обща родина двата народа. За прародината на българите има различни хипотези- една от тях е степите на Азия, Памир, планината Тяншан, учениците са имали тази информация в часовете по история...Става въпрос за силно развити и уникални древни цивилизации..."



Българската и китайската цивилизации са наистина уникални и древни. Доказателство за това са археологическите находки, открити в България, във Варна и в Китай.


"Това е Варненският халколит, един от най-старите халколити. В него е открито най-старото обработено злато. Направена е връзка между Варненския халколит  и теракотената армия на Китай... Това доказва, че майсторите са разполагали със знания да изработват тези паметници на културата... Учениците бяха впечатлени от българската керамика и китайския порцелан, в основата им е откриването на грънчарското колело. Учениците направиха паралел колко са различни и колко са еднакви в своя начин на производство."


Повече може да чуете в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Видинският художник Богдан Александров получи национална награда

Видинският художник Богдан Александров стана лауреат на Националната награда на името на Владимир Димитров - Майстора . Сред носителите на тази награда са Златю Бояджиев, Илия Петров, Светлин Русев, Анета Дръгушану. Наградата на името на Майстора му бе връчена на 1 февруари 2025 година, когато се навършиха 143 години от рождението на големия..

публикувано на 05.02.25 в 14:50
Боряна Миткова

Видинчанка ще представи България на конкурса "Мисис Свят"

Днес ви срещаме с видинчанката, която наскоро спечели титлата "Мисис България" 2024 година. Красавицата се казва Боряна Миткова и е българката с най-много титли за красота. Боряна е на 30 години, родом от Видин. Семейна е от 13 години, има малко момченце на две години. Мъжът ѝ също е от крайдунавския град, но от около 7 години живеят в София...

публикувано на 04.02.25 в 17:05
Ясмина Витанова и Симона Георгиева бяха отличени на училищен турнир.

Видински ученици разработват бизнес идеи

Дванайсетокласничката Ясмина Витанова от ПГ „Проф. д-р Асен Златаров” във Видин се класира на първо място със своята бизнес идея „Система за сигурност -DRON PATRUL X“ в провелия се втори етап на училищния кръг от националното състезание „Най-добра бизнес идея“ .  На второ място се нареди Симона Георгиева от същия клас. Нейната бизнес идея..

публикувано на 04.02.25 в 15:00

Алманах "Под лъчите на слънцето" отново набира произведения

Започна набирането на литературни и художествени произведения за дванадесетия Алманах "Под лъчите на слънцето" , издаван от Конфедерация на българските писатели, клон Враца.  Сборникът включва проза, поезия, картини. В миналогодишното издание участваха 70 творци от цяла България, казва един от редакторите и съставителите му  Глория Костадинова -..

публикувано на 04.02.25 в 14:00

Излезе от печат втората книга на видинска авторка

Видинската авторка Лилия Маринова издава втората си книга. Повестта носи заглавието "Само ако повярваш" . Това е разказ за превратностите в живота на една млада жена, които тя трябва да преодолее. По какъв начин, разказва авторката Лилия Маринова: "Книгата се роди преди няколко години... Тогава се роди заглавието, после сюжетът.....

публикувано на 04.02.25 в 13:00

95 години навършва железопътната гара в Зверино

През тази година се навършват 95 години от откриването на гарата в най-голямото мездренскко село Зверино. През 1897 година започва да се строи отсечката на жп линията, която преминава през Зверинското землище. Тази линия е строена от чужденци, повечето от които са италианци. По време на строежа са настъпили известни промени в еднообразния живот на..

публикувано на 04.02.25 в 08:36

Дегенеративните ставни заболявания се подмладяват

Има съществено подмладяване на дегенеративните ставни заболявания. Ако доскоро се смятало, че хората до 50-годишна възраст не са засегнати, то напоследък става ясно, че не е така. Дори хора между 30 и 50-годишна възраст проявяват признаци на артрозна болест, каза ревматологът д-р Галина Станчева от Видин. По думите ѝ, дегенеративните заболявания са..

публикувано на 03.02.25 в 17:23