Област Видин е най-малка по брой жители и с най-застаряващо население в страната, сочат предварителните данни от преброяването към 7 септември. По-малко от 600 деца се раждат в областта за година, но има и положителна тенденция-намалява темпът на миграция от региона.
Жителите на цялата област Видин са малко над 74 000. От предишното преброяване досега, населението се е стопило с 26 000. Причината е отрицателният естествен прираст и застаряващото население, съобщи началникът на отдел "Статистически изследвания - Видин" към Националния статистически институт Цветан Цветков:
"По предварителни данни населението в област Видин е 74 493-ма души, съответно мъжете са 35 912 и жените- 38 581. Резултатите очаквано сочат намаляване спрямо предишното преброяване, което беше преди 10 години. За област Видин намалението е с около 26 000 души. Основно намалението се дължи на отрицателния естествен прираст, както за цялата страна, така и за област Видин, но при нас най-характерно е така нареченото застаряващо население. Ние сме областта с най-застаряващо население и резултатите от преброяването го потвърждават."
По-малко от 10 000 са децата, а една трета от хората са над 65-годишна възраст:
"В област Видин населението до 17-годишна възраст е само 9 444 души. На възраст между 18 и 64 години е 40 974 души и над 65-годишна възраст са 24 075 души. Демографските процеси са едни от най-трайните, може така да кажа. Застаряващото население от своя страна вече води до една по-ниска раждаемост, от тук съответно се обуславя и малкият прираст на населението от страна към раждания. Характерно за областта е, че те вече са под 600 родени деца за година и съответно по-високият брой на умрелите, които са над 2 000 души средно на година."
63% от хората, или малко над 47 000, са в градовете. Обезлюдяват не само селата, а и областният център. Красимир Александров живее в комплекс "Химик" във Видин и казва, че много от съседите му вече не са в града:
"Ние имаме толкова празни апартаменти. Като погледнеш през терасата и виждаш колко прозорци светят и колко съответно не, т.е. хората ги няма. Идват си сега за празниците, малко се понапълниха, но те заминават отново, не че е осезаемо, то е фрапиращо."
Не било така допреди няколко десетилетия, обяснява Борис Влашев:
"Градът вече е със затихващи функции. В смисъл- има болница, няма лекари. Има училища, няма ученици. Аз кат съм бил ученик, сме били по 40 деца в клас и ако сме били 5-6 паралелки, сега са две паралелки с 22,23 деца, с 16."
За разлика от броя на населението, където е на последно място, по жилищен фонд Видин не е на дъното на статистиката. В селата има повече къщи, отколкото жители, сочат данните от последното преброяване:
"Пак по предварителни данни, на базата на преброяването в област Видин, сградите в областта са 52 419, съответно със 70 610 жилища. Това също е нормално, в смисъл такъв, че голяма част от селата ни са обезлюдени, но сградният фонд съществува. Той е наличен. Целта на основните показатели, които се наблюдаваше преброяването, това са сградите и жилищата, независимо дали са обитавани в момента или не. Така че в тази бройка влизат и необитаваните сгради и жилища."
За жителите на региона негативната демографска картина не е изненада:
"То си е естествено. Такава е обстановката в страната, че хората са принудени, повечето млади хора да търсят някаква реализация извън страната. Няма нищо чудно, че толкова много е намаляло нашето население. Видин винаги си е бил такъв край забравен, както се вика- и преди много години, и сега. Нищо не се е променило."
Въпреки обезлюдяването, има и положителни тенденции, сочи годишната демографската статистика. Намалява броят на хората, които напускат региона.
"В последните години се наблюдава едно такова затихване, мога да кажа на отрицателния естествен прираст, който се дължи на базата на миграцията, т.е. имаме все по-малко изселени и все повече увеличаващ се брой на заселеното население, т.е. намаляват тези, които се изселват от областта. Това е една положителна тенденция. Все още е с отрицателен знак, но той е със затихващи функции"- обясни началникът на отдел "Статистически изследвания - Видин".
През месец март се очакват окончателните резултати от преброяваното в страната.
Посетителите на пещера "Магурата" ще могат да разгледат уникалните праисторически рисунки на древните ѝ обитатели по един нов, модерен начин. На входа на пещерата вече функционира дигитална галерия, която ще ви върне назад във времето и ще ви даде отговори на много въпроси. Галерията с оригиналите на рисунките е затворена от 2019 г. от..
От безводие се оплакват в селата Раковица и Киреево, община Макреш . В Раковица кранчетата пресъхнали, след като водата от резервоара за питейно-битови нужди била изчерпана при гасенето на големия пожар в края на миналата седмица. Хората се спасяват с вода от кладенците в селото, но не всички имат такива, обясни временно изпълняващата длъжността..
Петото издание на Летните музикални празници беше открито снощи във Видин с оперетата "Прилепът". Сцената пред "Стамбол капия" ще посрещне още две музикални вечери – концерта "Магията на операта" на 10 юли (четвъртък) и спектакъла "Звездите на оперетата" в събота, 12 юли. На сцената ще излязат някои от най-изявените български оперни..
Днес православната църква отбелязва Деня на св. Прокопий. В традиционната българска култура светецът се приема за закрилник на пчелите и покровител на пчеларите, затова го наричат „Прокопи пчелар“. Имат ли днес пчеларите нужда от закрила и кои са предизвикателствата пред сектора- в "Земята, която ни храни" говорим с Теодор Пушкаров - потомствен..
Две първи места и едно трето на Националното състезание по роботика "Роботика за България" в София спечелиха отборите на ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" Видин. В голямата надпревара училището участва с четири отбора и получи също 19 плакета, казва преподавателят по информационни технологии Гергана Георгиева. Според нея най-важното за..
Четири зони за отдих край река Дунав изградиха в село Флорентин, община Ново село. Масите и столчетата са направени от рециклирани материали. Масите са от използвани макари за кабели, а столчета са от паднали дървета. Идеята е на кмета, а в осъществяването ѝ се включват хора по програми към община Ново село и доброволци, казва кметът Радослав..
4 дневно обучение - предизвикателство "Погледни Чипровци през очите на килимарката" организира семейство Чушкареви от Чипровци. Работилницата се организира за трета поредна година и предлага обучение на тъкане на чипровски килими от А до Я, започва се от вълната, минава се през багренето и се стига до тъкането и крайния продукт - мини чипровски..