Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как да отгледаме дърво в града

Снимка: Радио ВИДИН

Засаждането на дървета в градска среда е свързано с избор на правилните видове растения, съобразяване на времето, мястото, инфраструктурата и околните сгради. Гражданите също могат да допринесат да има повече зеленина там, където живеят, като се ангажират с озеленяване на междублоковото пространство, например. Преди да се пристъпи към засаждане на фиданката, трябва да се избере подходящо място. Добре е да се знае чия е територията и какво ще се случва на нея по-късно. Много е важно хората да се консултират с административната структура, която отговаря за зелената система в съответното населено място. Освен това е от значение и здравословното състояние на фиданките

"Най-често в парковото строителство се използват средноразмерни фиданки, а за залесявания те са дребноразмерни. Здравословното състояние на дърветата се отразява на техните декоративни качества, което после се отразява върху бъдещия им растеж и развитие. Не бива да засаждаме фиданки, които са с повредени стъбла или клонки, кората им не бива да е забелена или прегризана, не трябва да има следи от слънчево прегаряне и по кореновата система не трябва да има повреди от болести и загнивания", каза ландшафтният архитект Невена Пачеджиева.

Важно е фиданката да има 5 добре развити разклонения, дебелината на стеблото да е минимум 5 сантиметра, короната да започва от 2,20 м. Целта е дърветата да са пораснали, за да се получи бърз ефект в градската среда. За иглолистните фиданки средноразмерните са на около 8-10 години и височина най-малко 1,20-1,50 м. Короната на иглолистните дървета трябва да има здрава връхна пъпка. Времето на засаждане зависи от вида на кореновата система. В урбанизирана среда, фиданките трябва да са средноразмерни и едроразмерни. 

"В някаква зелена площ се засаждат малки фиданки, лятно време или късна пролет, височината на тревата е изключително голяма, минава човекът с косачката от "Паркове и градини" , не вижда фиданката и я отсича до долу. Това доста често се случва. Друг момент е, да речем, улични насаждения, не се слагат сега достатъчно големи фиданки, по-малки се слагат, изключително голяма е степента на вандалщина в такива случаи. Има примери, когато насаждения на цял един булевард за една година, с по-малки фиданки, просто биват пречупени фиданките, прекършени и трайният ефект от цялото нещо липсва. Препоръчително и изключително важно е да използваме средно- и едроразмерни фиданки. Те трябва да бъдат не по-малко от 3 метра", заяви ландшафтният архитект Станимир Шаламанов

Едроразмерните фиданки се нуждаят от по-малко грижи и пестят средства. Това не винаги е приложимо, защото за някои видове е препоръчително да се използват средноразмерни, като обикновения летен дъб. Колкото е по-голямо дървото от този вид, толкова то се адаптира по-трудно и съответно вероятността от прихващане намалява. При уличните насаждения стеблата трябва да са прави, докато в парковете това изискване не е необходимо.

Засаждането е първата крачка. След това дървото трябва да се полива и поддържа, съответно гражданите трябва да поемат ангажимента да се грижат за него. И тъй като в урбанизираните територии под земята има мрежа от техническа инфраструктура, е добре хората първо да съгласуват в местната администрация къде биха искали да посадят дърво, за да не пречи.

"Основното при засаждането на дървото е да не е съвсем близо до сградата. Хубаво е да сте наясно, че трябва да е на определена дълбочина, трябва да е в зависимост от вида почва, някои растения обичат да са на сянка, други обичат да са на слънце. Вие просто си изберете, а ние ще намерим подходящия начин и подход, по който така да направим, че дървото да си го отгледате и да порасне", каза Светла Ангелова- началник на отдел "Екология" в Община Видин. 

Над 12 хиляди са дърветата във Видин от над стотина вида. Всяка година Общината търси възможности да засажда нови, които да подобрят цялостния облик на града.

"Нашето общинско предприятие се грижи изцяло за озеленените площи във всички населени места. Ще се постараем и в малките населени места да ходят хора, които с издаване на разрешителното от кмета или кметския наместник дървото да се окастря, отсича или по някакъв начин да се подобри жизнената среда и в селата... Сложили сме табели на вековни дървета и в парк "Владикина" и в градинката до катедралния храм. Там имаме вековни ясен и чинари. Възрастта им е между 120 и 160 години. В село Градец имаме един летен дъб на възраст над 120 години, в село Каленик имаме едни благуни, специфичен вид, 6 броя са и са на възраст над 200 години", посочи Светла Ангелова.

За едни видинчани дърветата в града са достатъчно, други смятат, че трябва да се наблегне на озеленяването:

"В нашия район, към "Кокиче", доста дървета бяха изсечени и обезопасено мястото покрай тях... Настина градът ни е озеленен, само Общината да се грижи за дърветата... Аз лично не съм доволен от грижите към дърветата... От една година съм във Видин. По улиците са подигнали плочките и е ненормално положение да върви човек по тротоарите... Аз мисля, че се грижат за тях... Градът има нужда от повече зеленина и от по-голямо разнообразие на видовете..."

Цялата тема може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00
Тома Ушев

Тома Ушев: Интернет е отражение на човешката природа

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като като лъжлива.  Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност...

публикувано на 13.02.25 в 10:00

Ще се включи ли Северозападът в протеста срещу надценките на храните?

Бойкот на хранителните магазини е обявен за 13 февруари, четвъртък. Заради високите цени, идеята е на тази дата магазините да останат пусти и в тях да не влезе нито един купувач. Протестът е по примера на Хърватия и е организиран от Движение "Системата ни убива", Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи...

публикувано на 12.02.25 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Очевидно е, че членството ни в ЕС, в Шенген, а и в еврозоната, ни дава възможности за по-добър живот

До края на тази седмица трябва да бъде внесен в парламента проектобюджетът за тази година. Това обявиха премиерът Росен Желязков и финансовият министър Теменужка Петкова. Според новите управляващи в държавният бюджет има недостиг от 18 млрд. лева. Съпредседателите на "Продължаваме промяната" Кирил Петков и Асен Василев пък заявиха, че по техни..

публикувано на 11.02.25 в 12:52

Какъв е ефектът от Шенген за бизнеса във Видин

Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..

публикувано на 10.02.25 в 11:05

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57