"Може би едно от първите неща, на които детето току-що проговорило, неговите родители го учат да казва именно думичката "благодаря". Това умение детето усвоява още в детските си години в семейството, а впоследствие в училищната среда то го утвърждава. Мога да кажа, че днес в българското училище дейността на целия педагогически персонал и най-вече на училищните психолози е насочена именно към развитието на това качество. Умението на детето да благодари, както изтъкнах вече, е комплексно качество и то включва признателност, вежливост, отзивчивост, състрадание, солидарност, емпатия към другите. То е и право, но в същото време и способност да оценява и да умее да изразява в общуването тази своя благодарност по начин да улесни това общуване и да сближи страните в този комуникационен процес. Благодарността е пряко свързана с усещането за благополучие и щастие."
С помощта на думите за благодарност хората си доставяме радост един към друг, защото изразяваме внимание и си разменяме положителни емоции.
"Казвайки благодаря, ние казваме най-малко две неща - едното е, че потвърждаваме, че сме получили нещо, което високо ценим и че това нещо не е дадено, получено в резултат на някаква работа или пък сме го купили. Това е нещо, което може да бъде наречено с различни думи, например като внимание, като грижа, като защита, като закрила, обич, подкрепа, разбиране, съчувствие и още много много други... В процеса на развитието на тези умения, които се явяват всъщност елемент на емоционалната интелигентност на детето и родителите и психологът в училище и учителят ежедневно учат, подтикват и насърчават да изричат думичката за благодарност, защото просто това ги прави по-добри хора", обясни Кирил Кунчев.
Всеки един от нас, който прилага този модел на поведение във всички случаи върху неговото лице ще изгрее по-често усмивка и ще бъде доволен от самия себе си. Колко често казват видинчани "благодаря" и кога последно са изрекли тази дума, проверихме в анкета:
"Преди може би 10-15 минути, на колежка, защото ми съдейства нещо в работата. Но това при нас са ежедневни неща и всеки ден си казваме "благодаря", защото имаме много поводи... Положителен, знам че когато аз благодаря се чувствам добре и другият се чувства добре и обратното, така че я използвам много често в ежедневието... Не непременно, когато аз знам, че това, което съм направила идва от сърцето ми, аз се чувствам добре. А дали другият ще каже на глас "благодаря" не е толкова важно, но помага..."
С помощта на благодарствените думи хората доставят радост един на друг, изразявайки тяхното внимание и разменяйки положителни емоции – нещо, без което животът ни би бил скучен и мрачен. Идеята на днешния ден е насочена към хората, които заслужават да им кажем “благодаря”. Получаването на благодарност след услуга или добро дело автоматично ни кара да се чувстваме по-добре. Така че не забравяйте да награждавате всеки, заслужил вълшебната думичка.
Сняг. Имаше. Сега няма...Но чуден месец е януари. Любимят месец на Йордан Радичков . Да. Днес обаче ще го поменем, защото на 22 януари се навършват 21 години от кончината на великия Йордан Радичков. Какво още може да се каже за него след като толкова много е изречено вече. Може би неговите думи говорят сами по себе си за него. Ето какво казва..
Неделята, в която се намираме днес е обявена като Дванадесета неделя след Неделя подир Въздвижение – на десетте прокажени. "И когато влизаше в едно село, срещнаха Го десет души прокажени, които се спряха отдалеч и с висок глас викаха: Иисусе Наставниче, помилуй ни! Когато ги видя, рече им: идете, покажете се на свещениците. И когато..
Инициатива във връзка с отбелязването на 170 години от построяването на храм "Свето Възнесение Христово" в белоградчишкото село Праужда организира църковното настоятелство на старинната църква. Те са започнали събирането на всякаква информация, свързана с историята на храма, който е обявен за паметник на културата от национално значение. Върху..
Днес ще ви срещнем отново с Иван Димитров . Припомняме, че той е програмист , който преди се занимаваше с приложения и игри. Днес поводът да ви срещнем с него е свързан с 3D моделирането. Tой създава свое пространство в социалните мрежи и го нарича Galactikus . 3D моделирането е процес, при който се създават триизмерни цифрови..
В началото на ХХ век България е все още млада и очарователно наивна, затова пък отворена за новото по света и амбицирана да очертае границите на собствената си новопридобита независимост. Едва разчупила оковите на османското владичество, тя тепърва градяла закони и самостоятелност, свиквала със свободата и търсела своите хора, с помощта на които да..
Видинчанин поиска да му бъде поднесено извинение в официално писмо заради неуважително отношение, според него, на екип от Общинско предприятие "Зони за платено паркиране" . Д-р Владимир Кичашки потърси Радио ВИДИН и разказа какъв е случаят. "Аз съм началник на психиатричното отделение и съм единствен съдебен психиатър тука за областта. Имах..
Светият Синод определи листата от достоизбираеми епископи - кандидати за предстоящия избор за нов Видински митрополит. В нея фигурират осем епископи: Велички епископ Сионий - игумен на Троянската и Бачковската свети обители; Мелнишки епископ Герасим - главен секретар на Св. Синод; Смоленски епископ Висарион - втори викарий на Пловдивския..